WSZYSTKO, CO CHCECIE WIEDZIEĆ O DREWNIE. PIERWSZY TAKI FESTIWAL W POLSCE

Tradycyjne rzemiosło i nowoczesne technologie, wsparcie wiedzą teoretyczną i praktyczne warsztaty, wzornictwo użytkowe i sztuka – we wrześniu odbędzie się pierwsza edycja Wood Design Festival. To jedyne w Polsce, wydarzenie dla pasjonatów drewna oraz profesjonalistów tej branży. Przez dwa dni w hali MOSIR w Zgierzu wytwórcy spotykać się będą z ekspertami najważniejszych ośrodków naukowych, instytucji oraz firm specjalistycznych. Trzeciego dnia festiwal przeniesie się do Parku Miejskiego w Zgierzu, by jak najpełniej zaprezentować to, co da się wyczarować z drewna.

Wood Design Festival powstał po to, żeby integrować i promować środowiska rzemieślnicze, naukowe, dydaktyczne, instytucjonalne, techniczne czy handlowe oraz umożliwić wymianę doświadczeń, wiedzy i umiejętności.

– Naszym celem jest poszukiwanie i zgromadzenie w jednym miejscu ludzi zdolnych, z pasją i miłością do pracy w drewnie, wsparcie ich merytorycznie czy organizacyjnie. Chcemy stworzyć społeczność celebrującą zanikający kunszt i zaprezentować różnorodność wyrobów drewnianych – tłumaczą pomysłodawcy wydarzenia.

Pierwsza edycja WDF odbędzie się w dniach 7–9 września. Przez dwa dni w Hali MOSIR w Zgierzu odbywać się będą warsztaty, konsultacje, szkolenia, prezentacje firm, ośrodków edukacji drzewnej, wydziałów uczelni wyższych. Festiwalowa przestrzeń zostanie podzielona na sześć stref. Pierwsza z nich poświęcona zostanie gatunkom i rodzajom drewna ich zastosowaniu i technologiom. W drugiej omawiane będą kwestie wzornictwa i projektowania. W kolejnych spotkają się osoby zainteresowane konstrukcjami i innowacjami oraz promocją dziedzictwa kulturowego architektury drewnianej. Z kolei strefa wystąpień indywidualnych oraz dyskusji tematycznych pozwoli uczestnikom odnieść się do najbardziej interesujących ich zagadnień.

– Do spotkania z ekspertami i wystawcami zapraszamy naprawdę wszystkich: pasjonatów drewna, amatorów i profesjonalistów. Tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z pracą w drewnie i tych, którzy zajmują się nią profesjonalnie i chcą rozwijać się pod okiem specjalistów. Myślimy też o tych, którzy po prostu lubią drewno, jako materiał – mówią organizatorzy i podkreślają, że udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Rejestracja uczestników wydarzenia w Hali MOSIR Zgierz, wystawców w Parku Miejskim i osób, które po prostu chcą odwiedzić festiwal prowadzona jest na stronie internetowej www.wooddesignfestival.pl.

Trzeci dzień to czas spotkania wytwórców z odbiorcami, ceniącymi wyroby z drewna, które będzie można kupić. W Parku Miejskim w Zgierzu rzemieślnicy i twórcy zaprezentują swoje wyroby: biżuterię, wyposażenie wnętrz, rzemiosło artystyczne, meble, małą architekturę ogrodową, zabawki i wiele innych. Nie zabraknie warsztatów dla małych i dużych miłośników pracy z drewnem.

Dlaczego właśnie w Zgierzu?

Festiwal jest świętem rzemiosła i rzemieślników. Jego powstanie nawiązuje do historii Nowego Miasta w Zgierzu – nowoczesnej osady rzemieślniczej, zbudowanej od podstaw w XIX wieku. Rzemiosło, którego bazą było sukno, rozwinęło się także w innych dziedzinach, związanych z drewnem – jak ciesielstwo, czy meblarstwo, realizując codzienne potrzeby nowej społeczności Zgierza i regionu. Pozostałością tego czasu jest zachowana do dzisiaj zwarta zabudowa XIX wiecznych drewnianych domów, w których żyli i pracowali rzemieślnicy, będąca obecnie terenem chronionym i w części Parkiem Kulturowym Miasto Tkaczy. Mając taką tradycję, Zgierz ponownie otwiera się na rzemieślników z całego kraju, prezentując rzemiosło i wiedzę związaną z tradycyjnym materiałem, który stał się symbolem Zgierza – drewnem.

Zwieńczenie trzydniowego festiwalu Dniem Rzemieślnika w Parku Miejskim, tworzącego markę miasta, odwołuje się do historycznych założeń powstania nowoczesnego miasta innowacyjnego, utworzonego 200 lat temu, na potrzeby rozwoju rzemieślników z unikalną strukturą drewnianej zabudowy.

Świat drewna

Drugim obok Parku Kulturowego Miasto Tkaczy Urząd Miasta Zgierza organizatorem wydarzenia jest Świat Drewna. Jest to marka-społeczność stworzona przez firmę EPI Narzędziownia BIS i jej współwłaściciela, Radosława Bednarka. Pierwotnie była to mała grupa na portalu społecznościowym. Aktualnie platforma, która skupia ponad 115 tysięcy uczestników, głównie rzemieślników, hobbystów, miłośników obróbki i wykorzystania drewna w różnych konstrukcjach


Partnerzy:

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zgierzu, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Muzeum Miasta Zgierza, Centrum Konserwacji Drewna, Politechnika Łódzka Instytut Architektury Urbanistyki, Politechnika Krakowska Wydział Architektury, Uniwersytet Łódzki Instytut Historii Sztuki, Zespół Szkół Leśnych Garbatka Letnisko, Politechnika Wrocławska Wydział Architektury, Stowarzyszenie Parkieciarzy Polskich.