Polskie meble ruszyły na podbój Ameryki – zakończyły się targi High Point

W dniach 13-21 października 2020 r. odbyły się największe targi meblowe w USA – w High Point w Karolinie Północnej. Stanowiły one pierwsze międzynarodowe wydarzenie meblarskie tej skali, które udało się z powodzeniem zorganizować od początku pandemii. Ta edycja była szczególnie ważna dla polskiego rynku meblowego. W High Point zadebiutował narodowy showroom z ofertą 7 czołowych marek. Otworzyło to nowe, ogromne możliwości dla Polski – drugiego eksportera mebli na świecie, który rozpoczął podbój rynku amerykańskiego.

Październikowe targi w High Point miały nietypowy charakter, ponieważ organizatorzy musieli wziąć pod uwagę podwyższone standardy bezpieczeństwa. Stąd też decyzja o wydłużeniu targów do 9 dni. Pozwoliło to zmniejszyć natężenie ruchu i rozłożyć w czasie liczbę odwiedzających. Jednocześnie w targach – zarówno po stronie wystawców, jak i gości – wzięły udział firmy i osoby szczególnie zdeterminowane, by zaoferować bądź znaleźć nowe meble. – Wiedzieliśmy, że ta edycja będzie inna, ale również mieliśmy świadomość, że zarówno kupujący, jak i sprzedający liczą na otwarcie targów, ponieważ sprzedaż artykułów wyposażenia wnętrz jest obecnie tak duża. High Point to miejsce, w którym chcieli być – skomentował Tom Conley, prezes i CEO High Point Market Authority.

High Point Market to pierwsze tak duże międzynarodowe targi na świecie, które udało się zorganizować od marca tego roku, czyli od czasu rozprzestrzenienia się wirusa SARS-CoV2 w Europie i Ameryce – powiedział dr Tomasz Wiktorski, koordynator projektu. Ogromny wysiłek po stronie organizatorów polskiego stoiska zdecydowanie się opłacił. Narodowy showroom był jednym z niewielu debiutantów na targach, a wobec braku części ważnych graczy z innych krajów (m.in. Niemiec czy Włoch) Polska dała się zauważyć jako główny eksporter mebli z Europy.

Targom i narodowemu stoisku towarzyszyła największa w historii międzynarodowa promocja polskiego meblarstwa. Showroom był chętnie odwiedzany zarówno przez hurtowników, zainteresowanych dużymi zamówieniami, jak i dystrybutorów reprezentujących wyższy segment z meblami kastomizowanymi.

W trakcie targów nasze stoisko zostało odwiedzone przez blisko 100 osób, które reprezentowały największych amerykańskich dystrybutorów, hurtowników, projektantów wnętrz oraz grupy zakupowe – podkreślił Michał Strzelecki, dyrektor biura Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli.

Goście na stoisku zwracali również uwagę na nowoczesne wzornictwo i wysoką jakość wykończenia mebli – rzadko spotykaną w USA. Doceniano różnorodność oferty, a także mnogość wariantów, jeśli chodzi o meble tapicerowane. Polski showroom stanowił więc też powiew świeżości za oceanem. Co ważne, potencjał handlowy klientów odwiedzających narodowe stoisko szacuje się na 10 mld dolarów. Polska oferta cieszyła się także dużym zainteresowaniem w społeczności polonijnej, liczącej w Stanach Zjednoczonych kilka milionów osób. Showroom odwiedzały całe rodziny zainteresowane europejskim, nowoczesnym wzornictwem – szczególnie poszukiwanym za oceanem przez przybyszów ze Starego Świata.

Nasza obecność w High Point to duży krok do zwiększenia współpracy polskich firm z rynkiem amerykańskim. Wyjeżdżamy z portfelem rozwojowych projektów i mogę powiedzieć, że już wkrótce nowe polskie meble będą stały w salonach amerykańskich partnerów i w amerykańskich domach – puentował zadowolony z wyników targów prezes OIGPM Jan Szynaka.

Polski showroom powstał w ramach projektu European Smart Design from Poland – wspólnej inicjatywy Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli oraz Polskiej Fundacji Narodowej. Wzięło w nim udział 7 polskich marek meblowych: Benix, Black Red White, Gala Collezione, Raw, Szynaka Meble, Vzór oraz Zieta Studio. Październikowe targi stanowiły pierwszy etap ekspansji za oceanem, ponieważ showroom będzie obecny także podczas dwóch kolejnych edycji High Point Market. Udany debiut polskiego stoiska stanowi szansę dla szerszego grona rodzimych marek meblowych, które mogą dołączyć do projektu i zaprezentować swoje produkty na perspektywicznym rynku amerykańskim. – Polska Fundacja Narodowa, włączając się w projekt promujący polską myśl meblarską, upowszechnia wizerunek Polski jako kraju z rozwijającą się gospodarką, atrakcyjnym dziedzictwem kulturowo-historycznym, ogółem jako destynacji przyciągającej uwagę inwestorów, którzy w kryzysie usilnie poszukują bezpiecznych rynków i wiarygodnych kontrahentów. Co istotne, naszym celem nie jest promowanie po prostu produktów, ale przede wszystkim tradycji polskiego wzornictwa. Realizacja projektu zapowiada efekty na kilku obszarach w wymiarze wieloletnim – powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

Decyzja o uczestnictwie w targach High Point również nie była przypadkowa. Miejski kompleks targowo-wystawienniczy w Karolinie Północnej może poszczycić się ponad 100-letnią tradycją handlu meblami w Stanach Zjednoczonych. Każdego roku gromadzi profesjonalistów, designerów, architektów wnętrz i handlowców ze wschodniego wybrzeża USA. High Point odróżnia się od ośrodków targowych w Europie tym, że wystawy są rozmieszczone w niemal 160 obiektach na terenie całego miasta (łączna powierzchnia wystawiennicza wynosi ponad 1,1 mln mkw.), a miasto żyje głównie z organizowanych dwa razy do roku wystaw poświęconych branży meblarskiej. Udział w tych targach ma ogromny potencjał biznesowy, ponieważ wydarzenie jest obowiązkową pozycją w kalendarzu osób decydujących o wprowadzaniu mebli do sprzedaży w amerykańskich sieciach handlowych.

O projekcie European Smart Design from Poland i udziale polskich firm w targach High Point można przeczytać więcej na stronie: http://pl.furniture/