PLAMY Z KRWI NA MATERACU, JAK SOBIE Z NIMI RADZIĆ?

Usuwanie śladów krwi nie jest prostą sprawą. Szczególnie problematyczne staje się usunięcie plam z materaca. Jak wiemy, ma on grubą, warstwową strukturę, zatem pojawiające się zabrudzenia wsiąkają dość głęboko w jego wnętrze, przez co stają się bardzo trudne do usunięcia. Jak radzić sobie plamami z krwi na materacu?

JAK WYCZYŚCIĆ PLAMY Z KRWI NA POKROWCU?

Zdecydowanie łatwiej usunąć plamy, jeżeli materac posiada ochronny pokrowiec bądź nakładkę. Wówczas możemy bez problemu zdjąć pokrowiec i swobodnie go wyprać. W tej sytuacji wystarczy namoczyć materiał w zimnej, a nawet lodowatej wodzie. Dlaczego jest to tak ważne? Otóż ciepła woda spowoduje, że plama nie usunie się, lecz wręcz przeciwnie – utrwali się. Dodatkowo warto posypać ślady krwi solą kuchenną lub sodą oczyszczoną. Te tanie środki spowodują, że usuwanie plam będzie znacznie prostsze i z pewnością przyniesie lepsze rezultaty. Jednak miejmy na uwadze, że takie metody należy zastosować na białych powierzchniach, ponieważ w innym przypadku mogą wystąpić lekkie, jaśniejsze odbarwienia. Możemy również skorzystać ze specjalnych wybielaczy, dostępnych w marketach.

PLAMY Z KRWI NA MATERACU – SKUTECZNE SPOSOBY!

Jednak co zrobić w przypadku, kiedy nasz materac nie ma powłoki ochronnej? Wówczas zadanie staje się nieco trudniejsze. Jednak przybliżymy kilka metod, które warto zastosować. Fajnym sposobem jest utworzenie pasty, tj., wody z sodą. Tak powstałą „papkę” należy nałożyć na brudną powłokę materaca i zostawić na kilka godzin. Następnie po wyschnięciu mieszanki, należy ją usunąć, np. za pomocą odkurzacza. Innym, równie skutecznym sposobem jest zrobienie roztworu wody z octem. Ocet ma właściwości antybakteryjne i bez problemu poradzi sobie z plamami krwi. Dodatkowo w przypadku zabrudzeń samego materaca można również skorzystać ze środków chemicznych. Świetne rozwiązanie stanowi odplamiacz w sprayu, którego zaletą jest przeciwdziałanie zwilgotnieniu materaca. Oczywiście pamiętajmy o tym, aby po wszelkich działaniach, dobrze wysuszyć nasz materac. W przeciwnym razie może to doprowadzić do powstania pleśni.

Jeżeli pozbędziemy się zbędnych plam z naszego materaca i będzie już czysty, zastanówmy się nad założeniem ochronnej powłoki. Wówczas usuwanie plam będzie znacznie sprawniejsze.