OKK PR! – będziemy na 4 Design Days w Katowicach!

Odbywające się od 2016 roku w Katowicach 4 Design Days to święto designu i architektury. Wydarzenie skupia najbardziej znaczące w branży marki i osobistości. Podczas najbliższej edycji imprezy, która odbędzie się 25-28 stycznia br., nie może więc zabraknąć również agencji OKK PR!, która od 12 lat zajmuje się kreowaniem wizerunku marek z branży architektonicznej i wnętrzarskiej.

Jak będziemy obecni w Katowicach? Pojawimy się w bloku tematycznym skierowanym do profesjonalistów. Każdego roku dwa pierwsze dni katowickiej imprezy dedykowane są biznesowi. Specjalnie z myślą o projektantach, designerach i architektach organizowane są liczne konferencje, panele dyskusyjne, warsztaty i spotkania. Właśnie wtedy Olga Kisiel-Konopka, właścicielka agencji OKK PR!, poprowadzi dwie ważne dyskusje, podczas których – wraz ze swoimi gośćmi – rozmawiać będzie o rozwoju polskiej marki meblarskiej, a także fascynującym mariażu sztuki z designem. Oba wydarzenia będą miały miejsce drugiego dnia 4 Design Days, czyli 26 stycznia br.

Od kilkunastu lat wspieramy przedstawicieli świata designu oraz architektów. Podnosimy ich rozpoznawalność, wzmacniamy rozwój, realizujemy wiele wspólnych przedsięwzięć. Wiele razem przeszliśmy, ale wciąż poszukujemy nowych inspiracji i wyzwań. Stąd moja obecność w Katowicach, gdzie w styczniu spotkają się wszyscy najważniejsi ludzie naszej branży – mówi Olga Kisiel-Konopka.

Czy polska marka meblarska jest rozpoznawalna na świecie?

Po raz pierwszy właścicielka OKK PR! wcieli się w rolę moderatorki podczas dyskusji zatytułowanej „Made in… meble z Polski”. Odbędzie się ona 26 stycznia br. o godzinie 12 (Scena 7/ Sala Wielofunkcyjna). Przedmiotem rozmowy będzie rozpoznawalność polskiej marki meblarskiej na świecie. Temat na czasie, ale też budzący wiele sprzecznych opinii. Polska jest wszak jednym z największych producentów mebli w Europie, a sama branża meblarska stanowi ważny segment rodzimej gospodarki. Czy jednak niekwestionowany potencjał produkcyjny jest równoznaczny z wykreowaniem narodowej marki? Czy jest szansa, żeby design polskich mebli zyskał status porównywalny z designem włoskim lub skandynawskim? Jaki potencjał kryje polski design i czy jest on właściwie wykorzystany? Zapewne te i wiele innych pytań padnie podczas tej interesująco zapowiadającej się dyskusji, którą poprowadzi Olga Kisiel-Konopka. A jej gośćmi będą: Agnieszka Chmielewska, specjalistka ds. komunikacji marketingowej w Complet Furniture; Magdalena Gajdek, właścicielka agencji komunikacji dla marek premium Blend PR®; Maciej Has, właściciel HasConnect; Maciej Leszczyński, CEO, design manager Metis Design Studio; Marcelina Plichta, CEO, założycielka Wise Habit; Tomasz Pydo, projektant, strateg w zakresie wzornictwa KABO & PYDO; Dorota Terlecka, projektantka, założycielka Biuro Kreacja.

Sztuka i design – „małżeństwo” z przyszłością?

Druga z dyskusji, którą moderować będzie Olga Kisiel-Konopka, rozpocznie się o godzinie 13.30 (Sala Konferencyjna 1), a zapowiada ją bardzo intrygujący tytuł – „Collectible design. Na skrzyżowaniu designu i sztuki”. Tym razem zaproszeni goście wymienią się opiniami dotyczącymi odbioru wzornictwa przez świat sztuki, ale również aspiracjami designu do bycia sztuką. Wzornictwo definiowane jest zwykle przez pryzmat funkcjonalności, ale też nie da się ukryć, że najlepsze projekty mają nowatorski, niepowtarzalny charakter. Czy to oznacza, że wzornictwo staje się sztuką? To tylko jedna z kwestii, którą będą roztrząsali w Katowicach goście Olgi Kisiel-Konopki. Zresztą liczba pytań, które rodzą się na styku designu i sztuki, jest olbrzymia, tak samo jak tematów wartych poruszenia przy tej okazji. Choćby kwestia kolekcjonerskich projektów. Na świecie rynek ten dynamicznie się rozwija, gdy w Polsce wciąż zdaje się raczkować. Tematem stale rozpalającym dyskusje jest również potencjał inwestycyjny designu. Specjaliści zaproszeni do rozmowy pochylą się również nad tą problematyką.

O spotkaniu designu ze sztuką dyskutować będą uczestnicy 4 Design Days, a wśród nich: Anna Bera, artystka, rzeźbiarka, projektantka; Agnieszka Gniotek, krytyk sztuki, właścicielka XANADU Galeria I Dom Aukcyjny; Weronika Libiszowska, architektka wnętrz, partnerka zarządzająca w pracowni Boris Kudlička with Partners; Krzysztof Renes, rzeźbiarz.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do Katowic na obie dyskusje!

Biogramy poszczególnych uczestników dyskusji:

Dyskusja „Made in… meble z Polski”

Agnieszka Chmielewska

Specjalistka ds. komunikacji marketingowej w Complet Chmielewscy, która jest właścicielem dwóch marek produktowych: COMPLET FURNITURE i GARDEN RABBIT. Odpowiedzialna za tworzenie i koordynację strategii marketingowej spółki, komunikację marek produktowych, budowanie wizerunku firmy, autorka i realizatorka projektów unijnych w obszarach internacjonalizacji oferty oraz wdrażania innowacji procesowych.

Dr Magdalena Gajek

Właścicielka agencji komunikacji dla marek premium Blend PR®. Specjalizuje się w komunikacji marek premium. Autorka książek „Mikromarka” i „Nowy Jork wyobrażony i doświadczony”. Pomaga przedsiębiorcom zwiększyć wartość firm dzięki marce. W ciągu 10 ostatnich lat zrealizowała blisko 60 wymagających projektów marketingowych.

Maciej Has

Autor książki „Made in Poland”, a także właściciel HasConnect. Na co dzień łączy polskich producentów mebli z zagranicznymi, głównie skandynawskimi. Prowadzi blog o budowaniu marki hasconnect.pl.

Maciej Leszczyński

CEO, design manager Metis Design Studio. Zawodowo działa w branży design od 2009 roku. Od 2018 roku prowadzi własną agencję design management – metis.space. Tworzy marki produktowe, marki osobiste i startupy. Współpracuje z czołowymi polskimi markami i artystami (Vzór, The Good Living & Co., Mati Sipiora, Aleksandra Józefów).

Marcelina Plichta

CEO, założycielka Wise Habit. Przedsiębiorczyni, strateżka i konsultantka biznesowa specjalizująca się w komercjalizacji usług i produktów. Wykładowczymi na SWPS – marka i strategia rozwoju. Doświadczenie zdobywała w międzynarodowych korporacjach: Motorola (brand manager), Securitas (sales manger), EMC/ Dell (kontroler w dziale finansów), Mudita (CPO). Tworzy własne marki: Muppetshop, TRE Product, IDareU, Wise Habit.

Tomasz Pydo

Projektant, strateg w zakresie wzornictwa KABO & PYDO.

Dorota Terlecka

Projektantka, założycielka Biuro Kreacja. Od ponad 15 lat prowadzi biuro projektowe, które zajmuje się projektowaniem produktu, wnętrz oraz wystawiennictwem. W latach 2010-13 prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Projektantów PoCoTo, następnie przez kilka lat współtworzyła gdyńskie centrum kulturalne tuBaza. Projekty, które realizowała, doczekały się wielu publikacji w prasie oraz brały udział w licznych festiwalach i wystawach.

Dyskusja „Collectible design. Na skrzyżowaniu designu i sztuki”

Anna Bera

Artystka, rzeźbiarka, projektantka. Od 2014 roku prowadzi autorską pracownię i warsztat stolarski w Warszawie. Pracuje na styku sztuki, dizajnu i rzemiosła, tworząc rzeźby użytkowe, głównie wykonane z drewna. Jest absolwentką Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz technikiem snycerzem, a także wiceprezeską zarządu Stowarzyszenia Nów. Nowe Rzemiosło, wykładowczynią warszawskiej School of Form SWPS oraz stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej prace były prezentowane na wystawach w Polsce, Europie, USA i Azji Południowo-Wschodniej.

Agnieszka Gniotek

Krytyk sztuki, właścicielka XANADU Galeria I Dom Aukcyjny. Kurator wystaw i plenerów; juror konkursów z zakresu sztuki współczesnej, fotografii i designu; wykładowca w zakresie tematyki związanej z kolekcjonowaniem, rynkiem sztuki i fotografii, inwestycjami alternatywnymi, promocją i strategią budowania kariery w świecie sztuki. Od ponad 20 lat związana zawodowo ze sztuką, a od ponad 10 lat z rynkiem sztuki. Od 10 lat prowadzi własną firmę, w ramach której przygotowuje aukcje i wystawy oraz licytacje charytatywne dla fundacji i stowarzyszeń.

Weronika Libiszowska

Architektka wnętrz, partnerka zarządzająca w pracowni Boris Kudlička with Partners; absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jej zawodowa relacja z Borisem Kudlicką rozpoczęła się w 2014 roku, kiedy dołączyła do zespołu, aby poprowadzić projekt Hotelu Raffles Europejski.

Krzysztof Remes

Rzeźbiarz. Twórca cykli rzeźbiarskich Universale, Penetracje Przestrzeni, Horyzonty Zdarzeń. Popularyzator sztuki i nauki. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby (2015) oraz Socjologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego (2009). Należy do trzeciego pokolenia rodziny rzeźbiarzy i rzemieślników tworzących w metalu. Uczestniczył w licznych wystawach, targach oraz pokazach sztuki w kraju i za granicą.

Moderacja obu dyskusji:

Olga Kisiel-Konopka

photo by Iwona Dziuk

Dyrektorka zarządzająca OKK PR. Od 2006 roku związana z branżą wnętrzarską, Public Relations i mediami. Od 2012 roku prowadzi agencję OKK! PR. Od ponad 17 lat aktywnie działa w branży jako organizatorka, promotorka i jurorka konkursów wnętrzarskich i architektonicznych. Ma doświadczenie jako kuratorka wystaw dobrego designu, między innymi podczas Łódź Design Festival, ARENA DESIGN, a także panelistka i uczestniczka konferencji oraz eventów branżowych. Organizuje i prowadzi webinaria o tematyce wnętrzarskiej i architektonicznej. Odpowiada za komunikację i budowanie wizerunku takich marek i pracowni, jak: Geberit, KOŁO, BoConcpet, Vasco, Profim, FLOKK, Cosentino, Forbo, Marbet Style, SAW, Anna Koszela, Studio Organic, Kulczyński Architekt, Tremend, Decoroom, WXCA i wielu, wielu innych.