Nowa rustykalność według Schattdecor

Na jesienne wystawy targowe  m.in. na  Sicam  we włoskim Pordenone  Schattdecor przygotował prezentację wzorów i materiałów, które znajdują się aktualnie w centrum uwagi. Jest to po części nawiązanie do propozycji firmy z targów Interzum, które już znajdują uznanie na rynku, a po części zaprezentowanie nowych rozwiązań w powiązaniu z aktualnymi trendami i zapotrzebowaniem odbiorców.

Zdjęcie pięć dekorów trzymanych  przez Pracowników Schattdecor: OD lewej:  Flagstaff Oak, Firestone, Magnolia, Valongo, Dab Karlstad

Nowości wzornicze firmy to przykłady tzw. „nowej rustykalności” – są one klasyczne, ale nie cechuje ich przesadna rustykalność. To bardzo delikatne, wyważone projekty z wieloma detalami, które odpowiadają na aktualne potrzeby, idą z duchem czasu. Dziś modne są uspokojone, naturalne struktury, często w połączeniu z efektem wow w postaci pigmentu metalicznego. Efekt ten podkreśla ich wyjątkowość materiałową, bez tworzenia wrażenia dominacji.

Schattdecor koncentruje się głównie na aranżacji i dekoracji kluczowych obszarów czyli na pomieszczeniach mieszkalnych oraz biurowych. Dużo miejsca poświęca się aktualnie obszarowi kuchni, która stała się centralnym miejscem spotkań rodziny. Generalną tendencją jest zanik granic pomiędzy pomieszczeniami, a głównym wyzwaniem projektowym jest stworzenie otwartych i bardzo transparentnych przestrzeni służących z jednej strony wypoczynkowi, relaksowi oraz integracji mieszkańców, a z drugiej strony umożliwiających skoncentrowaną pracę indywidualną. Multifunkcjonalne i elastyczne rozwiązania są bardzo pożądane. Zintegrowanie obszaru pracy w części mieszkalnej domu jest możliwe dzięki zastosowaniu mobilnych miejsc pracy.

Nowe propozycje wzornicze firmy, na które warto zwrócić uwagę to: Firestone, Valongo, Flagstaff Oak (nagrodzony Interzum Award 2021 za wysoką jakość produktu) a także Magnolia oraz Dąb Karlstad – na Sicam w nowym wybarwieniu kolorystycznym.

Flagstaff Oak

Flagstaff Oak to odpowiedź na zainteresowanie rynku powierzchniami z efektem metalicznym. Inspiracją do jego powstania było stare, zużyte drewno, którego ciekawa, dotknięta zębem czasu struktura posłużyła za wzorzec. Wyraziste pęknięcia i sęki podkreślają rustykalność tego wzoru i zostały mocno zaakcentowane pigmentem metalicznym w odcieniu cyny.

Firestone

Dekor bardzo dynamiczny, ciekawy i egzotyczny. Jego nazwa nie jest przypadkowa. Cechuje go dynamiczne żyłowanie, kolorystyka płynącej lawy na szaro-czarnym tle, pozostawiająca wrażenie głębokich śladów. Szczególnie dobrze komponuje się z naturalnym drewnem i powierzchniami metalowymi. Łatwo można go więc łączyć z innymi materiałami.

Magnolia

Wzorcem do powstania tego dekoru było drewno pochodzące z Ameryki, szerokie w rozkroju. Naturalny materiał występuje najczęściej w wąskim layoucie, co ogranicza jego zastosowanie. Dekor ten zachwyca swoim rysunkiem, podkreślonym przez szerokie słoje roczne oraz grę kolorów. Połączenie  intensywnych linii  i delikatnych partii rysunku tworzy dynamiczny, ciekawy obraz.

Valongo

Dekor Valongo nawiązuje do łupka, skały która powstaje z gliny lub popiołu wulkanicznego. Materiał wzorcowy pochodzi z okolic Porto, regionu, gdzie kamień ten jest bardzo popularny. Dekor zachwyca swoją prostotą, dzięki czemu można go wykorzystywać na wiele sposobów.

 

Dąb Karlstad

Kolorystyka tego dekoru utrzymana jest w naturalnych, jasnych odcieniach dębu, dzięki czemu doskonale wpisuje się w styl skandynawski. Dobrze łączy się z naturalnymi materiałami, takimi jak rośliny lub ręcznie wykonane akcesoria,  jak np. plecione kosze lub wiszące doniczki. Ciekawe kompozycje można też uzyskać z dodatkami w wyrazistych kolorach.

Źródło: Schattdecor