Mała kuchnia problem, czy wyzwanie?

Przestronna kuchnia to przywilej właścicieli domów, niestety w bloku często jest ona jednym z mniejszych pomieszczeń. Jak ją urządzić, by była funkcjonalna i pomieściła wszystkie niezbędne przybory, pytamy Anitę Łopatkę – dyrektorkę marketingu marki PEKA.

Fot. mat. prasowe Peka

Jak wspomnieliśmy mała kuchnia, to najczęściej wyzwanie dla mieszkańców bloków. By była przestronniejsza, łączy się ją z salonem. Od czego zacząć i jak ją urządzić, by znalazło się w niej wszystko, co potrzebne?

Małe mieszkanie kojarzy się z ciasną, zagraconą przestrzenią, w której ciągle brakuje na wszystko miejsca. Jednak nie zawsze musi tak być. Nowoczesne rozwiązania do kuchni, stworzone przez markę PEKA są dowodem na to, że nawet w mieszkaniach o bardzo ograniczonym metrażu można wygospodarować mnóstwo miejsca do przechowywania.

Fot. mat. prasowe Peka

No to przypuśćmy, że urządzamy kuchnię dla 4-osobowej rodziny, gdzie gotowanie obiadów jest codziennością. Jakie rozwiązania ułatwią nam przechowywanie? Może zacznijmy od przechowywania naczyń i garnków….

Tu najlepiej sprawdź się system Le Mans, który występuje również w opcji tak wąskiego frontu, jak 450 czy nawet 400. Oczywiście wówczas powierzchnia półki jest mniejsza niż w przypadku frontu 600, ale to i tak bardzo wygodne rozwiązanie. Może się jednak okazać, że mała kuchnia wymusi narożnik o kształcie 90×90 lub 80×80 cm . W takiej sytuacji z rozwiązaniem przychodzi REVO. Tutaj fronty obracają się wraz z frontem wewnątrz szafki, otwarte fronty nie przeszkadzają więc przy poruszaniu się po kuchni. A sama powierzchnia półki jest naprawdę duża,

To mamy już zorganizowane, a co z przechowywaniem produktów spożywczych? Tradycyjne, szafki, czy szuflady, czy jeszcze jakieś inne propozycje?

Czasami w małych kuchniach uda się wcisnąć koło lodówki wąskie cargo DISPENSA ( o froncie 15, 20 lub 25 cm) i muszę przyznać, że jeśli się uda, to bardzo dobra opcja, bo będzie to miejsce na wszystkie potrzebne zapasy żywności niewymagającej chłodzenia. Jeśli się jednak nie uda, to jest szansa, że uda się zastosować cargo mini w zabudowie pod blatem. Myślę, że najbardziej kompaktowym cargo jest cookingAGENT. Snello daje nam również możliwość dobrego wykorzystania szafek przy niewielkim froncie 15, 20 lub 30 cm.

Fot. mat. prasowe Peka

W małej kuchni każde miejsce jest warte zagospodarowania, ale nie zawsze łatwo się do nich dostać jak np. głębokie szafki nad piekarnikiem… Są na tyle wysoko, że trudno sięgnąć do rzeczy schowanych na końcu. Co wtedy?

Mamy sposób na to, żeby lepiej wykorzystać szafki nad wbudowanym w wysoką zabudowę piekarnik, a w przypadku małych kuchni również umieszczone pod sufitem szafki pawlaczowe mogą okazać się łatwiejsze w używaniu. Półki EXTENDO sprawiają, że głębokie szafki nad piekarnikiem stają się wygodną i na co dzień wykorzystywaną przestrzenią, a nie otchłanią, w której nie wiemy, co jest. Po wysunięciu takiej półki z łatwością sięgamy zawartość. To doskonałe miejsce na naczynia żaroodporne czy blachy do pieczenia… Bardzo często w tym miejscu robi się również apteczkę. Tutaj pomocne mogą okazać się drewniane skrzyneczki do przechowywania. Natomiast jeśli nie chcesz zabudowy pod sufit, ale decydujesz się na szafki górne, ciekawą opcją będą zamontowane w nich windy, np. Pegasus czy Imove, ułatwiające dostęp do przedmiotów ułożonych najwyżej, a także system ergonomicznych podnośników.

Fot. mat. prasowe Peka

Jak wyposażyć szuflady, aby pomieściły potrzebne sprzęty?

Najlepiej zastosować organizery, które pomogą w posegregowaniu sztućców i przyborów. Myślę, że przydatne mogę się tu okazać wytłoczki SEPARADO, które zajmą tylko 30 cm wnętrza szuflady. Część szuflady można więc przewidzieć na sztućce, a część na inne elementy. W małej kuchni nie będziemy mieć za dużo szuflad, więc musimy maksymalnie wykorzystać to, co daje nam przestrzeń.  Natomiast w każdej, małej czy dużej kuchni powinno się zabezpieczyć dno szuflad matami antypoślizgowymi. Raz, że chronią dno mebla, dwa zapobiegają przesuwaniu się schowanych w nich przedmiotów podczas wysuwania i wsuwania.

Fot. mat. prasowe Peka

Zawartość szuflad i szafek mamy zorganizowane, a co z resztą?

Mała kuchnia jest wymagająca również pod kątem braku powierzchni blatu roboczego, jednak dzięki pomysłowi zastosowania wysuwanego blatu TOP FLEX może okazać się, że zyskamy dodatkowe miejsce to przygotowywania potraw czy zjedzenia posiłku. Można wykorzystać go np. nad zmywarką do zabudowy. Gdy mamy podwyższony blat automatycznie zyskujemy wolną przestrzeń nad urządzeniem, w którą zmieści się idealnie nasz system magicznego blatu…

To faktycznie wykorzystanie każdego centymetra w małej kuchni, dziękujemy za porady.

Więcej przydatnych informacji na stronie: https://peka.pl