JYSK z dobrymi wynikami za rok finansowy 2021/22

JYSK Polska zakończył rok finansowy 2022, trwający od września 2021 do sierpnia 2022 z wynikiem 3,4 mld złotych w całkowitej sprzedaży, wliczając eksport. Sprzedaż wzrosła we wszystkich kanałach, w tym wzrost w sklepach wyniósł 17% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Polska wciąż pozostaje jednym z głównych i najbardziej rozbudowanych rynków JYSK w skali globalnej. Obecnie sieć obejmuje 272 sklepy na terenie całego kraju. Konsekwentnie rozwijana jest wielokanałowość sprzedaży, efektem czego sprzedaż w kanale online wzrosła o 5% w porównaniu do roku poprzedniego, a udział on-line, włączając usługę click&collect, w całości sprzedaży wyniósł 16%.

Miniony rok finansowy był pełen wyzwań, dlatego jestem przede wszystkim wdzięczny i dumny ze wszystkich koleżanek i kolegów pracujących w JYSK Polska. To ich ogromne zaangażowanie i ciężka praca pozwoliły nieprzerwanie oferować naszym klientom dobre doświadczenia zakupowe. Działaliśmy wspólnie nie tylko dla naszych klientów, ale również dla najbardziej potrzebujących. Skala wsparcia naszych sąsiadów z Ukrainy, jaka płynęła od naszych pracowników była niezwykle budująca. Po raz kolejny mieliśmy możliwość przekonać się, że nasz firmowy system wartości to coś realnego, odnoszącego się do konkretnych działań – mówi Piotr Padalak, dyrektor generalny JYSK Polska.

Dynamicznie rozwija się także kanał sprzedaży B2B. W poprzednim roku finansowym sprzedaż w tym segmencie wzrosła o blisko 40%.

Rozwój w dobie wyzwań

Sieć w Polsce konsekwentnie i dynamicznie się rozwija, otwierając nowe sklepy oraz modernizując dotychczasowe.

W poprzednim roku finansowym otworzonych zostało 20 nowych placówek, a 41 sklepów zmodernizowano do skandynawskiego konceptu aranżacji wnętrz, obecnego we wszystkich krajach JYSK – konceptu 3.0. Sieć rozrasta się zarówno w dużych i średnich miastach, jak i w mniejszych miejscowościach, poniżej kilkunastu tysięcy mieszkańców. Przykładem tego podejścia było między innymi otwarcie 2 nowych sklepów w Warszawie, trzeciego sklepu w Częstochowie, czy w Bydgoszczy obok nowych placówek w małych miejscowościach jak Lubawa, czy Słupca.

Docelowo ma powstać w Polsce 500 sklepów JYSK.

Wojna w Ukrainie, zamknięcie sklepów w Rosji

JYSK Polska od momentu agresji Rosji na Ukrainę wspierał zarówno pracowników JYSK Ukraina w ich bezpiecznym przedostaniu się na teren Polski, jak i oferował pomoc materialną, a dalej gwarantował zatrudnienie.

W czasie pierwszych tygodni wojny sieć wdrożyła również dodatkowe rabaty pomocowe dla wszystkich klientów, zarówno instytucjonalnych jak i osób prywatnych, które przyjmowały pod swoje dachy ukraińskich uchodźców. Wartość tych dodatkowych rabatów wyniosła blisko 2 miliony złotych.

Dodatkowo firma przekazała darowizny produktowe organizacjom wspierającym uchodźców z Ukrainy, współpracując ze Stowarzyszeniem Wioski Dziecięce SOS, Fundacją HumanDoc oraz wieloma punktami lokalnymi w kraju.

JYSK był jedną z pierwszych firm, która bardzo szybko podjęła decyzję najpierw o wstrzymaniu, a wkrótce potem o ostatecznym zakończeniu działalności w Rosji. W maju 2022 zamknięty został ostatni sklep w tym kraju.

Podatki i wsparcie lokalnych przedsiębiorstw

JYSK pozostaje jednym z największych płatników podatków w naszym kraju. W tegorocznym zestawieniu Ministerstwa Finansów sieć znalazła się w pierwszej setce wśród największych firm/płatników CIT.

Inwestycje w pracowników

Podczas minionego roku finansowego przeprowadzone zostało w JYSK Polska badanie satysfakcji z pracy w którym poziom zadowolenia wyniósł 77 punktów na 100 możliwych. Przy czym średnia w Polsce wynosiła 69 punktów.

Firma aktywnie wspiera i inwestuje w programy rozwojowe dla pracowników, w ramach których poprzedni rok finansowy przyniósł 36 osób wyszkolonych na stanowisko kierownika sklepu oraz 65 osób gotowych do objęcia stanowiska zastępca kierownika sklepu. Poziom awansów wewnętrznych na obydwu stanowiskach utrzymuje się powyżej 80%.

Dodatkowo sieć rozwija wewnętrzne programy związane z różnorodnością i inkluzywnością, w tym szkolenia i warsztaty związane z pracą w zespołach wielopokoleniowych, czy dedykowane programy adaptacyjne dla pracowników z Ukrainy.

 

Popularne produkty

JYSK nieustannie pracuje nad zwiększeniem wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu w swoich produktach bez uszczerbku dla jakości i bezpieczeństwa użytkowania.

Firma zrezygnowała z plastikowych toreb zakupowych na rzecz toreb wielorazowego użytku, nazywanych Blue Bag. Dodatkowo do końca 2024 roku wszystkie produkty JYSK i opakowania wykonane z drewna, tektury lub papieru będą opatrzone certyfikatem FSC®.

Najpopularniejszym produktem wśród sprzedawanych przez sieć mebli okazało się krzesło JONSTRUP, które sprzedane zostało w ilości ok 80 000 sztuk.


JYSK GLOBALNIE

Obrót: 36,2 mld DKK (4,87 mld EUR)

Wzrost obrotów: 11%

EBIT: 4,56 mld DKK (612 mln EUR) wobec 4,54 mld DKK (610 mln EUR) w 2020/21

Liczba nowych sklepów: 135

Liczba nowych klientów: 7,7 mln

 

 


JYSK to międzynarodowa sieć handlowa o skandynawskich korzeniach, która wspiera aranżacje każdej przestrzeni domowej, czy ogrodu.

Obecnie sieć JYSK obejmuje ponad 3200 sklepów w 48 krajach, oferując bardzo dobrą ofertę dla klientów, niezależnie od tego czy preferują zakupy stacjonarne, czy online.

Założyciel Lars Larsen otworzył swój pierwszy sklep w Danii w 1979 roku. Dziś JYSK zatrudnia 30 000 pracowników.

JYSK jest częścią rodzinnej grupy Lars Larsen. Obroty globalne JYSK wyniosły 4,87 miliarda euro w roku finansowym 2021-22.

W Polsce JYSK istnieje od 2000 roku. Siedziba znajduje się w Gdańsku. 

JYSK Polska obejmuje ponad 270 sklepów i zatrudnia około 2 500 osób, wliczając Centrum Dystrybucji w Radomsku.