Jak dobrać kosz na śmieci? Akcja segregacja z marką Peka

Jedni mają na uwadze dobro środowiska naturalnego, innych przekonują argumenty ekonomiczne. Niezależnie od powodów, jakimi się kierujemy, segregacja odpadów to od pewnego czasu nasz obowiązek. Z myślą o tych, którzy zmagają się ze „śmieciowymi” kłopotami, marka Peka przygotowała specjalny poradnik, który pomoże dobrać odpowiedni sortownik do kuchni. Dzięki dobrej organizacji strefy odpadów, codzienna powinność przestanie być ciężarem.

Ci, którzy dopiero planują lub urządzają swoje kuchnie są w komfortowej sytuacji – mają do dyspozycji szeroki wachlarz możliwości. Jednak o wymianie kosza na taki, który w wygodny sposób pozwoli segregować odpady, warto pomyśleć nawet jeśli nie planujemy remontu kuchni czy wymiany szafek. Jak się do tego zabrać? W pierwszej kolejności powinniśmy zdecydować, którą szafkę  przeznaczymy na kosz i starannie zmierzyć jej wnętrze. Najbardziej tradycyjną i wygodną lokalizacją jest oczywiście miejsce pod zlewem. Zanim wybierzemy sortownik, warto też dokładnie przemyśleć nasze potrzeby i odpowiedzieć na kilka pytań:

  • Co chcemy poddawać segregacji i ile pojemników potrzebujemy?
  • Czy potrzebujemy pojemników z własnymi pokrywkami czy raczej z jedną dużą pokrywą mocowaną nad koszem?
  • Czy kompostujemy odpadki organiczne?
  • Czy potrzebujemy w szafce dodatkowej przestrzeni na podgrzewacz do wody, młynek, środki czyszczące, szufelkę ze zmiotką, tabletki do zmywarki?

Nowe kosze i stare szafki – to nie problem!

Segregatory możemy z powodzeniem zamontować w starych szafkach. Najlepiej przeznaczyć do tego większą szafkę, np. o szerokości 90 cm, gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami możemy potrzebować aż pięciu pojemników. Jeśli do dyspozycji mamy jedynie szafkę o szerokości 60 cm – nic straconego. Musimy tylko zdecydować, czy lepiej będzie segregować śmieci w dwóch pojemnikach (40 i 17 litrów), czy w trzech (każdy po 17 litrów). Peka proponuje też kosze do węższych szafek (40, 45 i 50 cm). Modułowa konstrukcja pojemników pozwala skomponować zestaw dopasowany do indywidualnych potrzeb.

 

Sortowanie w szufladzie i w tradycyjnej szafce

Ważną kwestią przy doborze sortownika jest także typ szafki: czy jest to szuflada czy szafka z frontem na zawiasie? Wybierając zestaw koszy do szuflady pod zlewem zwróćmy uwagę, jak zbudowany jest syfon. Często zdarza się, że blokuje on możliwość zamknięcia szuflady. Dlatego pojemniki Peki z przodu są wyższe, a z tyłu delikatnie się obniżają, by zmieścić się pod syfon. Oprócz gotowych zestawów, przeznaczonych do typowych szuflad, mamy też możliwość skomponowania własnego, niestandardowego sortownika. W przypadku tradycyjnych szafek z odchylanym frontem, praktycznym udogodnieniem będzie kosz wyjeżdżający z szafki, zapewniający szybki i łatwy dostęp do pojemnika.

Możliwości jest jak widać sporo, a żeby ułatwić dobór najlepszego rozwiązania do szafek marka Peka przygotowała specjalny „śmieciowy poradnik”. Zawarto w nim praktyczne porady ekspertów, sporo rysunków pokazujących wymiary i pojemności pojemników wchodzących w skład zestawów, a także ciekawe pomysły na zagospodarowanie szafki na odpady. „Akcja segregacja” – śmieciowy poradnik marki Peka znajdziecie na stronie: https://peka.pl/akcja-segregacja

Fot. mat. prasowe Peka