Inspirujące przestrzenie i wybitni projektanci – nagrody Property Design Awards 2023 rozdane

Katowice, 27 stycznia 2023 r. – Najlepszą architekturę budynków, wyjątkowe przestrzenie i wnętrza oraz projektantów nagrodzono w plebiscycie Property Design Awards, organizowanym w ramach 7. edycji 4 Design Days. Wręczenie statuetek odbyło się podczas gali wieńczącej pierwszy dzień wydarzenia – 26 stycznia br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

20230126. KATOWICE 4 DESIGN DAYS 2023. GALA PROPERTY DESIGN AWARDS 2023. N/Z: GRUPOWE ZDJECIE TK02

Integralną częścią 4 Design Days, wydarzenia odbywającego już po raz 7. w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym, jest konkurs Property Design Awards. W tegorocznym plebiscycie nagrodzone zostały projekty komercyjne i publiczne w Polsce, które zostały oddane do użytku w 2022 roku oraz ich twórcy. Jury wyłoniło budynki wyróżniające się najlepszą architekturą oraz przestrzenie i wnętrza z najlepszym designem.

– Konkurs Property Design Awards na stałe wpisał się na listę wydarzeń towarzyszących 4 Design Days. Wręczenie statuetek to doskonała okazja, by uhonorować budynki i wnętrza, które w 2022 roku wyróżniły się wyjątkową architekturą i designem, oraz ich projektantów. Unikalne inwestycje i przestrzenie, które powstały w ubiegłym roku, to potwierdzenie, że mimo niełatwej sytuacji geopolitycznej architektura i design wciąż się rozwijają – mówiła podczas gali Małgorzata Burzec-Lewandowska, autor programu 4 Design Days.

Nagrody Property Design Awards 2023 zostały przyznane w 8. kategoriach. Z nadesłanych realizacji wyłonionych zostało pięciu nominowanych w każdym obszarze. Jury konkursu oraz czytelnicy portali propertydesign.plpropertynews.pl głosowali, wybierając po jednym zwycięzcy w każdej kategorii. W obradach jury udział wzięli:

 • Małgorzata Burzec-Lewandowska, redaktor naczelny propertydesign.pl oraz zastępca redaktora naczelnego propertynews.pl;
 • Klaudiusz Fross, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej;
 • Agnieszka Kaczmarska, architekt w ARSIS Atelier Projektowe;
 • Agnieszka Kalinowska-Sołtys, architektka, prezeska SARP, partnerka i członkini zarządu APA Wojciechowski Architekci;
 • Pete Kercher, ambasador Design for All Europe;
 • Robert Konieczny, architekt oraz założyciel KWK Promes;
 • Krzysztof Koszewski, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej;
 • Magdalena Kozień–Woźniak, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej;
 • prof. Ewa Kuryłowicz, generalny projektant i wiceprezes Kuryłowicz & Associates;
 • Mikołaj Machulik, prezes oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Katowice;
 • Rainer Mahlamäki, architekt oraz współzałożyciel Lahdelma & Mahlamäki architects;
 • Robert Posytek, redaktor naczelny propertynews.pl oraz zastępca redaktora naczelnego propertydesign.pl;
 • Oskar Zięta, artysta, architekt, innowator.

Laureaci konkursu Property Design Awards 2022:

Kategoria „Bryła: Hotel”:

Hotel Warszauer w Krakowie

Wypełniający wąską działkę w pierzei ulicy Warszauera, pomiędzy kamienicą a synagogą, hotel we współczesnym wydaniu powtarza podziały i rytmy zastosowane w historycznych budynkach. Pokrywająca go trójwymiarowa struktura wykonana z Corianu, gra cieni na białych glifach i odbicia w wielkoformatowych oknach ciągle zmieniają wygląd frontowej ściany hotelu.

20230126. KATOWICE 4 DESIGN DAYS 2023. GALA PROPERTY DESIGN AWARDS 2023. N/Z: BRAIN EMBASSY CZACKIEGO TK 02

Kategoria „Bryła: Biurowiec”:

Varso Tower w Warszawie

Najnowszy z budynków kampusu biurowego, mieszczącego się w sąsiedztwie Ronda Daszyńskiego na warszawskiej Woli. Trzeci z pięciu biurowców, które łącznie będą miały 77 tys. mkw. Kompleks ma połączyć miastotwórczy pasaż handlowo-usługowy.

Kategoria „Bryła: Obiekty Publiczne”:

Budynek Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. prof. J. Świdra w Jastrzębiu-Zdroju – rozbudowa obiektu o salę koncertową wraz z zagospodarowaniem terenu

Nowy budynek sali koncertowej nadaje otaczającej go przestrzeni wielowątkowy, publiczny charakter. Wzniesiony na niewielkiej działce z błyszczącą, neutralizującą kubaturę obiektu elewacją, odbija otoczenie i izoluje od ruchu ulicznego.

Kategoria „Przestrzeń Publiczna”:

Teatr Letni im. Heleny Majdaniec w Szczecinie – modernizacja

Przedsięwzięcie polegające na formalnym powiązaniu najbardziej charakterystycznych elementów amfiteatru – łuku i zadaszenia, w kontekście zabytkowego parku Kasprowicza. Jego istotny fragment tworzy agora wzdłuż ul. Fałata – główne wejście amfiteatru, które służy jako wielofunkcyjna przestrzeń publiczna.

Kategoria „Design – Wnętrza: Hotel”:

Hotel Saski Kraków Curio Collection by Hilton

Projekt stojący w samym sercu Starego Miasta Krakowa i jeden z najstarszych hoteli w Krakowie, powrócił do użytku po ponad trzyletnim remoncie. Mający ponad 100 pokoi, nawiązuje do swoich muzycznych i kulturalnych tradycji – w Sali Saskiej koncertowali Ferenc Liszt, Johannes Brahms oraz Ignacy Paderewski.

20230126. KATOWICE 4 DESIGN DAYS 2023. GALA PROPERTY DESIGN AWARDS 2023. N/Z: BIBLIOTEKA NARODOWA WARSZAWA TK 02

Kategoria: „Design – Wnętrza: Biuro”:

Biuro the Brain Embassy Czackiego w Warszawie

Twórcy przestrzeni coworkingowej podczas projektowania nie zapomnieli o przeszłości miejsca, w którym się ta przestrzeń znajduje. Kiedyś warszawski Teatr Kwadrat, obecnie The Brain Embassy, nawiązuje designem do teatru i sztuki. Przykładem tego jest część eventowa z czerwoną kurtyną i miejscem do live cookingu, przypominająca scenę teatralną lub salę kabaretową.

Kategoria: „Design – Wnętrza: Obiekty Publiczne”:

Biblioteka Narodowa w Warszawie – modernizacja

Przebudowie gmachu Biblioteki Narodowej towarzyszyła jedna, główna idea – zachowanie jej modernistycznego charakteru. Czytelni nadano nową, właściwą dla niej hierarchię i funkcję, co podkreśla użycie naturalnych materiałów, jednocześnie dostosowując wnętrza do potrzeb współczesnych użytkowników.

20230126. KATOWICE 4 DESIGN DAYS 2023. GALA PROPERTY DESIGN AWARDS 2023. N/Z: AGNIESZKA KALINOWSKA SOLTYS

Kategoria: „Design – Wnętrza: Przestrzeń Handlowo-Usługowa”:

Restauracja&Cocktail Bar Paradiso w Fabryce Norblina w Warszawie

Połączenie cocktail baru z restauracją w budynku przeplatającym historyczne elementy z rajską kolorystyką, roślinnością i eleganckimi detalami, czego przykładem jest bar obłożony butelkowozielonymi płytkami i lustrzanymi listwami. Celem projektu miało być stworzenie miejsca, które w subtelny i wyszukany sposób kojarzyć się będzie z Ameryką Południową i Karaibami.

Nagrodę specjalną portalu propertydesign.pl otrzymała Agnieszka Kalinowska-Sołtys – architektka, prezeska SARP, partnerka i członkini zarządu APA Wojciechowski Architekci. Od 20 lat niezmiennie promuje zielone budownictwo – projektując obiekty i szerząc wielkie idee. Wspiera nie tylko środowisko naturalne, ale również polską architekturę i jej twórców, dbając jednocześnie o integrację środowiska architektonicznego.

W drugiej części gali ogłoszone zostały wyniki konkursu pt. „Miasto – czy idziemy w dobrą stronę?” na najlepsze zdjęcia architektury lub przestrzeni miejskiej. Jak powinniśmy odpowiadać na zmiany klimatyczne, kryzys surowcowy, niepohamowany konsumpcjonizm, nierówności społeczno-ekonomiczne, starzejące się społeczeństwo, bezdomność i epidemie? Co do powiedzenia mają architekci, designerzy i twórcy przestrzeni miejskiej? Czy idziemy w dobrym kierunku? Co jest dla nas najważniejsze? Odpowiedzi na te pytania, poprzez swoje fotografie, próbowali udzielić autorzy prac konkursowych, które stanowią jednocześnie ich autorską interpretację architektury miejskiej.

– Cieszymy się, że konkurs spotkał się z tak licznym zainteresowaniem. Otrzymaliśmy wiele pięknych i niezwykłych prac. Trzy wyróżnione z nich będzie można zobaczyć podczas 4 Design Days, a zwycięska praca dodatkowo na stałe zawiśnie w przestrzeni Międzynarodowego Centrum Kongresowego lub Spodka – mówił Marcin Sawicki, dziennikarz TVN prowadzący galę.

Autorem zwycięskiej pracy został Sebastian Szostek, jednocześnie zdobywając również wyróżnienie. Wśród pozostałych laureatów znaleźli się Michał WróbelRyszard Domański.

20230126. KATOWICE 4 DESIGN DAYS 2023. GALA PROPERTY DESIGN AWARDS 2023. N/Z: HOTEL SASKI KRAKOW CURIO TK 02

W skład jury konkursu fotograficznego weszli:

 • Maciej Franta, założyciel Franta Group Architects;
 • Yassen Hristov, profesjonalny fotograf designu i wnętrz;
 • Agnieszka Kalinowska-Sołtys, architektka, prezeska SARP, partnerka i członkini zarządu APA Wojciechowski Architekci;
 • Piotr Krajewski, fotograf architektury;
 • Piotr Muschalik, fotograf i kierownik Pracowni Fotografii przy Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

4 Design Days odbywa się w dniach 26-29 stycznia 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Organizatorem 4 Design Days jest Grupa PTWP, wydawca branżowych pism i portali, m.in.: PropertyNews.pl, PropertyDesign.pl, Dobrzemieszkaj.pl oraz organizator m.in. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach i Forum Dobrego Designu.

***

4 DESIGN DAYS to największe w tej części Europy wydarzenie rynku nieruchomości, architektury, wnętrz i wzornictwa. W 2023 roku odbywa się w dniach 26-29 stycznia, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Organizatorem 4 DESIGN DAYS, od pierwszej edycji w 2016 r., jest Grupa PTWP, wydawca branżowych pism i portali, m.in.: propertynews.pl, propertydesign.pl, dobrzemieszkaj.pl. Grupa PTWP specjalizuje się także w organizacji kongresów, konferencji, szkoleń, seminariów i wydarzeń specjalnych na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym – European Economic Congress (EEC) – największą imprezą biznesową Europy Centralnej.

Zapraszamy na stronę: www.4dd.pl  

Facebook: facebook.com/4DesignDays

Instagram: instagram.com/4designdays #4designdays #4dd

Więcej informacji o organizatorze – Grupa PTWP: www.ptwp.pl