Inflacja powstrzymuje Polaków przed zmianami w domu. Nowy raport VOX

Trudna sytuacja ekonomiczna skłania nas do ostrożności również w zakresie wydatków na remonty i zakupy wyposażenia wnętrz. Jak pokazuje świeżo opublikowany raport marki VOX, zmian w swoim domu potrzebuje aż 77% Polaków. Aby nie musieć z nich rezygnować, warto stworzyć dobry plan – podpowiadają eksperci.

Zamiast docelowego wyposażenia, zbieranina przypadkowych mebli. Kuchnia o zbyt małej przestrzeni roboczej, łazienka czekająca na odnowienie i niewystarczający metraż. Jak wynika z raportu podsumowującego aktualną sytuację w branży wnętrzarskiej, tak żyje wielu z nas, a utrzymująca się globalna inflacja zniechęca do zbędnych wydatków. Zgodnie z najnowszym sondażem CBOS niemal 9 na 10 Polaków mocno odczuło wzrosty cen.

Według oficjalnych wyliczeń NBP sytuacja poprawi się dopiero pod koniec 2023, kiedy dynamikę inflacji uda się zepchnąć do wartości jednocyfrowych. Musimy jednak pamiętać, że inflacja np. na poziomie 9% nie oznacza, że wszystko nagle potanieje, a jedynie, że będzie wolniej drożeć – tłumaczy Marcin Wenus, prezes Fundacji Invest Cuffs.

Co czwarty Polak przyznaje, że potrzebuje remontu, ale nie może sobie na niego pozwolić ze względu na brak potrzebnych finansów. Często jednak nasz komfort życia może znacznie się poprawić, jeśli zmienimy tylko aranżację wybranego pomieszczenia czy jego konkretnej strefy. Każdą metamorfozę warto dobrze zaplanować, by uniknąć nietrafionych wyborów i zbędnych kosztów – np. w darmowym programie VOXBOX, który pozwala zapanować nad budżetem i zamówić wszystkie potrzebne produkty bez wychodzenia z domu.

Zależało nam na tym, aby program VOXBOX był dostępny z poziomu strony internetowej, czyli aby użytkownik nie musiał go pobierać i instalować na komputerze. Ma działać jak gra, a nie jak program dla profesjonalistów (…). Wisienką na torcie jest możliwość założenia okularów VR i wejścia do środka zaprojektowanego pomieszczenia. To daje szansę obcowania z zaprojektowaną przez siebie przestrzenią i rozwiania wszelkich wątpliwości, zanim wydamy pierwszą złotówkę – wyjaśnia Maciej Syroczyński, szef działu e-commerce VOX.

Nawet jeśli mamy odłożone środki na remont, nie zawsze jesteśmy w stanie zrealizować swój pomysł wtedy, kiedy tego chcemy. Jak czytamy w raporcie, aż 44% Polaków ma problem ze znalezieniem odpowiedniego fachowca, a tylko 11% osób udaje się zatrudnić wykonawców od ręki. Najczęściej odczuwamy deficyt specjalistów od układania płytek i podłóg oraz podłączania instalacji sanitarnych.

Co ważne, nie tylko inwestorzy indywidualni, ale także deweloperzy mają przygotowane inwestycje, które mogliby rozpocząć, gdy tylko pojawiłyby się oznaki poprawy koniunktury. W efekcie odżyłby także rynek usług wykończeniowych, na co najpewniej liczą zwłaszcza branże meblarska i AGD – komentuje Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl.

Raport „Jakich zmian potrzebują domy Polaków?” powstał w ramach współpracy marki VOX z agencją Elephate.