gmina Człuchów zyska nowy zakład produkcji mebli 
dzięki środkom unijnym

Kolejna firma z województwa pomorskiego pozyskała dofinansowanie w ramach konkursu grantowego „Invest in Pomerania 2020”. Dapax Polska produkuje meble na indywidualne zamówienia. Dzięki otrzymanym środkom firma zbuduje nowy zakład produkcyjny mieszczący się w miejscowości Rychnowy w Gminie Człuchów. Organizatorem konkursu jest spółka samorządowa Agencja Rozwoju Pomorza.

Działająca od 2016 r. firma Dapax Polska w związku z wysokim zapotrzebowaniem na swoje wyroby podjęła decyzję o budowie nowego hali produkcyjnej. Odbiorcami firmy są aktualnie podmioty z rynku krajowego w tym firmy budowlane oraz klienci indywidualni, którzy wprowadzają się do nowo powstałych mieszkań lub domów. Realizację planów rozwojowych umożliwi firmie pozyskany właśnie grant inwestycyjny.

„Naszą misją jest dążenie do wypracowania trwałych relacji z klientami, którzy polecą nas kolejnym potencjalnym odbiorcom. To dla nas najlepszy sposób na budowanie wiarygodności firmy i jej pozytywnego wizerunku na rynku. Wierzymy, że otrzymane fundusze przełożą się na jakość naszej oferty i będą ważnym impulsem do dalszego rozwoju.” – mówi Pan Dawid Papka, właściciel firmy Dapax Polska.

W ramach projektu firma zrealizuje zaplanowaną na ponad 2 miliony złotych inwestycję oraz stworzy nowe miejsca pracy. Łącznie aktywizacji gospodarczej podlegać będzie ponad 2 ha nowego terenu inwestycyjnego (1,5 ha w ramach Projektu oraz 0,5 ha w ramach działalności własnej Wnioskodawcy).

„Konkurs „Invest in Pomerania 2020” mający na celu wsparcie sektora MŚP w regionie, cieszy się ogromnym zainteresowaniem przedsiębiorców. Środki wsparły już pomorskie firmy m.in. z branży e-commerce, budowlanej, transportowej, energetycznej a ostatnia umowa o udzielenie grantu z Dapax  Polska przyczyni się do rozwoju branży meblarskiej. Realizowane inwestycje to nie tylko korzyść konkretnych firm, ale także budowa przewagi konkurencyjnej gospodarki całego regionu.” – podsumowuje Maciej Silarski, kierownik projektu Invest in Pomerania 2020

W konkursie “Invest in Pomerania 2020” grantobiorcą może zostać przedstawiciel sektora mikro, małych i średnich firm z województwa pomorskiego, który zgłosi projekt inwestycyjny realizowany na powierzchni minimum 1,25 ha. Pod uwagę brane są tylko przedsięwzięcia, których koszty kwalifikowalne przekraczają 1,6 mln zł. Przedsiębiorcy mogą uzyskać na ich realizację nawet do 800 tys. zł. Zarząd Agencji Rozwoju Pomorza podjął już decyzję o wsparciu projektów na łączną kwotę dofinansowania 13,6 mln zł.

Do chwili obecnej ARP przyjęła 22 wnioski grantowe, a przedsiębiorcy zdecydowali się zainwestować łącznie kwotę ponad 76 mln zł. Konkurs realizowany jest aż do wyczerpania alokacji i nadal można wpisywać się na listę rezerwową.

O Agencji Rozwoju Pomorza

Agencja Rozwoju Pomorza jest spółką Samorządu Województwa Pomorskiego – www.arp.gda.pl – istnieje od 1992 roku. Misją Agencji jest działanie na rzecz harmonijnego rozwoju Pomorza poprzez wspieranie pomorskiej przedsiębiorczości i lokalnych samorządów, a także inicjowanie i wspieranie przedsięwzięć gospodarczych o znaczeniu regionalnym. Do zadań ARP SA należy obsługa Funduszy Europejskich dla małych i średnich firm oraz instytucji wspierających rozwój przedsiębiorczości, promocja gospodarcza regionu, w tym pozyskiwanie i obsługa inwestorów zagranicznych. Zarządza Funduszem Kapitałowym inwestującym w innowacyjne pomysły biznesowe, świadczymy usługi doradcze i szkoleniowe. Pomaga lokalnym firmom otwierać się na rynki zagraniczne, między innymi poprzez dofinansowanie udziału w targach oraz innych wydarzeniach, organizację stoisk regionalnych,  misji gospodarczych czy szkolenia.

Agencja zajmuje się też popularyzacją nowoczesnej przedsiębiorczości, aktualnych trendów w ekonomii oraz postaw ekologicznych


O Invest in Pomerania

Invest in Pomerania jest samorządową inicjatywą non-profit, koordynowaną przez Agencję Rozwoju Pomorza,  która pomaga inwestorom zagranicznym realizować projekty inwestycyjne na Pomorzu. Pełni funkcję „jednego okienka”, udzielając inwestorom wsparcia na każdym etapie procesu inwestycyjnego. W ciągu ostatniej dekady Invest in Pomerania z sukcesem zakończyła ponad 150 projektów i przyczyniła się do stworzenia ponad 20 tys. miejsc pracy. Dowiedz się więcej na stronie: www.investinpomerania.pl.

W ramach działań mających na celu przyciągnięcie potencjalnych pracowników wspomagających rozwój regionu, w 2018 roku uruchomiliśmy platformę Live more. Pomerania. Celem projektu jest pokazanie światu, jak wspaniałym miejscem do życia, pracy i nauki jest Pomorze. Więcej informacji: www.livemorepomerania.com

Uruchomiliśmy również pierwszą w Polsce platformę rekrutacyjną opartą na profilach kandydatów, skierowaną do wszystkich, którzy chcą rozwijać swoją karierę na Pomorzu. Strona prezentuje najbardziej pożądane profile zawodowe w regionie. Serwis jest dostępny za darmo dla naszych partnerów, korzysta z niego ponad 100 firm i zawiera tysiące życiorysów. Dowiedz się więcej na stronie https://jobs.livemorepomerania.com

Do naszych inicjatyw należą również AI Pomerania (www.aipomerania.com), Aviation Hub Pomerania (www.aviationhubpomerania.com), oraz Come2Pomerania (www.come2pomerania.com).