Biznes kobiecym okiem

Polki – kobiety biznesu są dobrze wykształcone i operatywne – stąd często otwierają własne firmy, którymi z sukcesem zarządzają. Profil prowadzonych przez nie działalności nierzadko wypływa z ich potrzeb i zainteresowań, dostarczają na rynek usługi i produkty, których samym kobietom  brakuje, znajdując swoją niszę i przekuwając zainteresowania w biznes. O biznesie kobiecym okiem opowiada Hanna Gehrke-Gut, Dyrektor ds. Public Relations w Agencji GutPR. 

Kobiety w prowadzeniu działalności łączą pasję i aktywność zawodową – w myśl zasady „zastanów się, co najbardziej lubisz robić i znajdź kogoś, kto ci za to zapłaci”. Na rynku dostępnych jest wiele programów promujących kobiecą przedsiębiorczość, z których chętnie korzystamy. Biorąc udział w tego typu inicjatywach, wykorzystujemy nie tylko oferowane im wsparcie finansowe, ale także z zapałem się dokształcamy, gdyż jesteśmy otwarte na podnoszenie kwalifikacji zawodowych oraz nie mamy problemów ze zmianą branży na taką, która nam odpowiada. 

– Jako kobiety bardzo dobrze współpracujemy zarówno z innymi kobietami, jak i z mężczyznami. Z kolei mężczyźni, z którymi rozmawiałam, często wolą pracować z kobietami niż z przedstawicielami własnej płci. Być może ma to związek z uznaniem dla typowo kobiecych cech – zarówno prywatnie, jak i zawodowo jesteśmy bowiem troskliwe, opiekuńcze i cierpliwe, a jednocześnie wiemy kiedy odpuścić, a kiedy postawić na swoim w miękki, kobiecy sposób. Z mojego doświadczenia wynika, że podejmujemy także bardziej bezpieczne decyzje, mając na względzie długookresowe cele. Z racji tego, że wyróżnia nas duża podzielność uwagi – z sukcesem zarządzamy wieloma projektami jednocześnie. – mówi Hanna Gehrke-Gut, Dyrektor ds. Public Relations w Agencji GutPR i dodaje, że w razie konfliktu najczęściej przedkładamy relację nad rację, ale odbywa się to bez szkody dla finalnych efektów naszych działań:  

– W codziennej pracy wykorzystujemy naturalną komunikatywność i empatię, a co za tym idzie – efektywnie nawiązujemy i podtrzymujemy relacje biznesowe. Stąd tak wiele kobiet związanych jest z branżą public relations.

Na przekór krzywdzącym stereotypom

Niestety w świadomości społecznej, wciąż jeszcze króluje obraz eksperta – mężczyzny. Nadal można spotkać się z opinią, że kobieta, by być traktowaną jako ekspert, musi wykazać się naprawdę najwyższym profesjonalizmem. Mężczyzna ekspertem staje się niejako samoistnie, ze względu na swoją płeć. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by kobiety w profesjonalny sposób prowadziły efektywny biznes na własny rachunek, działając na rzecz innych Partnerów Biznesowych.

– Nasi Partnerzy Biznesowi zwracają się do nas z propozycją współpracy z różnych powodów. Najczęściej potrzebują kompetencji, których nie mają, innym razem wysoko wykwalifikowanych zasobów osobowych do realizacji poszczególnych zadań. Czasami potrzebują kogoś, kto razem z nimi stawi czoła wyzwaniom komunikacyjnym tego świata, czasem odciążenia w codziennej pracy, a czasem inspiracji. A jak wygląda późniejsza współpraca? Doświadczenie zespołu agencyjnego pozwala na obiektywne spojrzenie z zewnątrz na innowacje czy propozycje i – w efekcie – świadczenie doradztwa komunikacyjnego na najwyższym poziomie. Ma ono na celu zaproponowanie i zrealizowanie działań, które zbudują i utrzymają pożądany wizerunek. – wyjaśnia Dyrektor ds. Public Relations w Agencji GutPR.

A spektrum możliwości jest w zasadzie nieograniczone. Agencja PR jest w stanie zrealizować niemal każde zadanie ważne dla firmy z wizerunkowego punktu widzenia. Zaufanie, którym obdarzają takie  agencje Partnerzy Biznesowi pozwala na szybką realizację celów, a codzienna współpraca jest nie tylko efektywna, ale również sympatyczna – co, jak przytacza Hanna Gehrke-Gut, bywa określane przez Partnerów Biznesowych jako „ciepły profesjonalizm”.

Możliwy brak współpracy

Niestety bywa i tak, że współpraca biznesowa z kobietami nie idzie po naszej myśli. Kiedy tak się najczęściej dzieje? 

Zazwyczaj wtedy, gdy trafimy na osobę niekompetentną, niezaangażowaną w realizacje zadań, ale również na przykład kobietę-furiatkę, która nie panuje nad negatywnymi emocjami. Stąd nasi Partnerzy Biznesowi zdecydowanie cenią inne cechy przy wspólnym prowadzeniu interesów. Jest to zaangażowanie i pracowitość, a także bezwzględna uczciwość i trzeźwe spojrzenie na biznes kobiecym okiem. – mówi Hanna Gehrke-Gut, Dyrektor ds. Public Relations w Agencji GutPR. 

Kobiety z sukcesem coraz częściej zarządzają własnymi firmami, nierzadko dostarczając na rynek całkowicie nowe usługi i produkty. W prowadzeniu działalności łączą pasję i aktywność zawodową, znajdując swoją niszę i przekuwając zainteresowanie w działanie. Dzięki pasji, zaangażowaniu i wysokiemu profesjonalizmowi, prowadzą efektywne biznesy na własny rachunek, działając na rzecz innych Partnerów Biznesowych – tak jak w przypadku wrocławskiej agencji Public Relations – GutPR, budującej i wzmacniające pozytywny wizerunek w oparciu o praktyki dobrego PR-u.

————————————————————————————————————————————–GutPR to kreatywna agencja public relations działająca od 14 lat w służbie dobrego PR. GutPR skupia profesjonalistów, posiadających doświadczenie na rynku budowlanym, wnętrzarskim, finansowym, informatycznym, farmaceutycznym i FMCG. 

Agencja GutPR to dobry wybór dla firm, którym zależy na długotrwałym i skutecznym budowaniu pozytywnego wizerunku.