Złoto, czerń, srebro czy antracyt? Dopasuj kolory okuć meblowych do najmodniejszych barw wnętrz

Co jest obecnie wnętrzarskim hitem? Eklektyzm! Oznacza to, że możemy łączyć ze sobą różne style i paradoksalnie stworzymy spójną całość. Ważny tu jednak jest umiar i umiejętny dobór kolorystyki mebli i okuć do całości pomieszczenia. Zobaczcie, jak to zrobić!

Stonowane kolory w stylu boho, biel przywodząca na myśl paryskie kamienice, odważne kolory w połączeniu z nowoczesnymi detalami i delikatne odcienie zieleni – dzisiejsze trendy wnętrzarskie pozwalają puścić wodze fantazji i zaaranżować pomieszczenia wedle własnego gustu. Zasada jest tylko jedna – umiejętny dobór dodatków.

Należy pamiętać, że w przypadku wnętrz oraz mebli – mniej znaczy więcej. Możemy zdecydować się na mocny kolor ścian, ale wtedy meble i okucia muszą stanowić subtelne dopełnienie całości. I odwrotnie – stawiając na spokojne barwy ścian, możemy zaakcentować meble i postawić na widoczne dodatki i okucia. Ważne jednak, by wszystko zrobić z umiarem – podkreśla Michał Kichler, manager ds. doradztwa technicznego i szkoleń Häfele i dodaje, że jakość ma tu kluczowe znaczenie. –  Solidne okucia to również najlepszy sposób na „odświeżenie” mebli. Okazuje się, że wymiana tych z pozoru małych elementów potrafi zrobić wielką różnicę.

Uchwyty do mebli – co najlepiej pasuje?

Mocną inspiracją dla wnętrzarskich trendów w 2022 roku jest natura. Idealnie sprawdzą się tu ściany w kolorze złamanej bieli, szarości czy beżu. Przy takich barwach dobrze będą wyglądały drewniane meble. – Do wnętrz inspirowanych naturą lub w stylu boho zdecydowanie pasują uchwyty o surowym wykończeniu – najlepiej w stylu kutego żelaza czy miedzi – mów Michał Kichler.

Drewniane meble, ale już np. w białym kolorze, dobrze współgrają również z modnymi ostatnio ścianami w kolorze szałwii i oliwki. Tu uchwyty warto również dopasować do całości i postawić, w zależności od tonacji – ciepłej lub zimnej, na złoto lub srebro.

Złote okucia to bardziej klasyczny styl mebli. Możemy tu wybrać wersję polerowaną lub modne ostatnio szczotkowane złoto. Dla osób niezdecydowanych lub chcących zapewnić pomieszczeniu uniwersalny styl, idealne będą chromowane gałki i uchwyty. Chrom można dopasować praktycznie do każdego stylu mebli, a jego najważniejszą cechą jest ponadczasowość – ten kolor zdecydowanie przetrwa więcej niż jedną modę – zaznacza Michał Kichler.

Na koniec zostaje jeszcze jeden mocny trend, który wkradł się do naszych mieszkań – kolor. Mowa tu o mocnym akcencie np. na jednej ścianie lub na zabudowie meblowej. Bordo, szmaragd i granat to dominująca kolorystyka. – Zadaniem okuć meblowych jest podkreślenie charakteru mebla. W przypadku mocnego koloru mebla warto wybrać minimalistyczny styl okucia i matową fakturę. Sprawdzi się tu czerń – idealna do czerwieni i zieleni, a także złoto pasujące do wszystkich kolorów – wylicza Michał Kichler.

Ukryte, a jednak mają znaczenie

Myśląc o meblowych okuciach, ważne są nie tylko te montowane na zewnątrz mebla, ale także te w jego wnętrzu. – Okucia, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, to podnośniki. To właśnie one grają główną rolę we wnętrzu szafki – nie tylko zapewniając swobodny dostęp do środka mebla, ale również podkreślając jego charakter – mówi Michał Kichler.

Wybierając podnośnik, warto zadbać o to, żeby był bezzawiasowy, możliwe mały, miał duży udźwig, by podnosić drewniane klapy i wyróżniał się znakomitym stylem i jakością wykonania. Przykładem jest tu najmniejszy na rynku podnośnik Free Space. Dźwiga on klapy do wagi 10,7 kg, czyli idealnie nadaje się do stylowych dębowych mebli. Występuje też w czterech wersjach kolorystycznych: białej i szarej – pasujących do mebli w nowoczesnym stylu, antracycie i czerni, która jest najmodniejszym obecnie kolorem okuć meblowych. Antracyt i czerń komponują się doskonale z drewnianymi meblami, ale będą też współgrać z odważnymi kolorami takimi jak zieleń czy bordo. Michał Kichler: – Montując cięższe klapy, do 15 kg i wysokości 600 mm, możemy skorzystać z nowej wersji Free Space 6.15, która występuje w czterech kolorach. Nasz nowy produkt jest niewiele większy od pierwotnej wersji i odpowiada na potrzeby użytkowników szukających mebli z wykorzystaniem dużych, minimalistycznych frontów.

Stylowe wnętrza to nie tylko modne kolory i meble, ale również i dodatki, które stawią kropkę nad i całej aranżacji pomieszczenia. Ich zmiana pozwala nam niewielkim nakładem pracy szybko i efektownie zupełnie odmienić charakter wnętrza.

Häfele to globalna firma działająca od 1923 roku. Oferuje największy na rynku asortyment okuć meblowych, okuć budowlanych, oświetlenia meblowego LED, elektronicznych systemów kontroli dostępów oraz akcesoriów dla stolarzy i architektów – w sumie ponad 100 tys. produktów o wyjątkowej konstrukcji i designie, które można znaleźć w meblach i prestiżowych inwestycjach budowlanych na całym świecie. Firma jest wsparciem dla szerokiego grona stolarzy, przemysłu meblarskiego, architektów, projektantów, producentów drzwiowych i okiennych. W Häfele pracuje przeszło 6 tys. pracowników w kilkudziesięciu krajach. Firma ma ponad 160 tys. klientów na całym świecie, 5 zakładów produkcyjnych, 37 oddziałów i liczne biura sprzedaży.