Włącz tryb home office

Jeszcze do niedawna, mobilny styl pracy stanowił przywilej jedynie freelancerów, osób samozatrudnionych lub obejmujących stanowiska zarządzające. Dziś, w odpowiedzi na rozwój technologii i styl życia współczesnego pokolenia, taka forma pracy jest coraz częściej uwzględniana w strategiach organizacyjnych firm. Kiedy okazuje się, że home office staje się rzeczywistością, to na szybko robimy prowizoryczne miejsce pracy. Warto jednak poświęcić nieco więcej czasu i zadbać o odpowiednie zaaranżowanie takiej przestrzeni. Może w tym pomóc polski design.

 

Z raportu przygotowanego przez CCS Insight na zlecenie firmy Samsung „Duże i małe przedsiębiorstwa: Jak osiągnąć więcej w biznesie” wynika, że do 2020 roku w krajach rozwijających się pracować zdalnie będzie co drugi pracownik dużej firmy i 70% zatrudnionych w start-upach. Mobilny styl pracy, znany także pod nazwą home office lub kadry.infor.pl/tematy/praca-zdalna/” \o „pracy zdalnej” pracy zdalnej, przynosi korzyści nie tylko dla pracowników, lecz także dla pracodawców. Home office to również nasza praca jako freelancer. Wcale nie musimy być zatrudnieni w wielkiej korporacji, aby pracować w tym systemie. Dla wielu z nas taki rodzaj wykonywania obowiązków łączy się z większą efektywnością, wydajnością, ale też kreatywnością. Należy przy tym pamiętać, że warto zadbać o właściwą aranżację naszej przestrzeni do pracy w domu. Połączenie designu z funkcjonalnością jest jak najbardziej możliwe. Udowadniają to polscy projektanci. Plywood Project, Wood Republic, Hennil, Ragaba, Tabanda, Mo WOODWORK, Infinity Wood, Pokojscy Studio i borcas to tylko kilka z polskich marek, które w swojej ofercie mają m.in. biurka do pracy.

Grafo
Zdjęcia produktowe METAFOR

„Stworzenie przestrzeni do pracy w domu to coraz częściej projekt, który nie jest przez nas traktowany »po macoszemu «. Już nie wystarcza nam siedzenie w pozycji półleżącej z komputerem na kolanach. W aranżacji naszych mieszkań już zawczasu staramy się wyodrębnić przestrzeń na pracę. To dobry zwrot. Jest to zdecydowanie lepsze dla naszego zdrowia, ale też wydajności. Polscy projektanci zauważyli ten trend i dzięki temu marki takie jak borcas, czy Hennil mają w swojej ofercie biurka, które nie tylko wyglądają, ale też świetnie się sprawdzają. Pod względem zarówno jakości, jak i funkcjonalności” mówi Małgorzata Stasinowska z GOOD INSIDE.

Home Office, czyli od czego zacząć

Coraz bardziej popularna jest praca w trybie home office. Czasem wynika to z polityki firmy a czasem z własnego wyboru pracy jako freelancer. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę podczas projektowania naszego domowego biura?

 

„Najważniejsze są nasze prawdziwe potrzeby. Jeśli pracujemy ręcznie – szukajmy większej powierzchni do pracy, wielopoziomowego biurka np. o regulowanej wysokości lub kącie blatu. Jeśli pracujemy głównie przy komputerze – ważne jest oświetlenie rozproszone (ambient), odpowiednia wysokość monitora i jakość krzesła. Jeśli często siedzimy przed komputerem, bądź przy biurku, trzeba zwrócić uwagę na lepszej jakości fotel z opcjami regulowania kata nachylenia lędźwi, wysokości podłokietników itd. Jeśli sporadycznie piszemy teksty, możemy wybrać produkt „ładniejszy”, którego ergonomia jest innego rodzaju i który po prostu bardziej nam się podoba wizualnie” – mówi Piotr Kalinowski, CEO/Design Director w MIXD-Interior Experience Design.

A jak architekci wnętrz tworzą swoją własną przestrzeń do pracy w domu? Czy mają jakieś sprawdzone rozwiązania, które wpływają na komfort naszej pracy w trybie home office?

„Priorytetem dla mnie jest obecność mojego miejsca pracy blisko centrum życia rodziny – czyli w pokoju dziennym. Szukam i szukałem rozwiązań, które pozwalają wpisać „własny kat” w miejsce ogólnie dostępne, tak aby nie zdominował przestrzeni, ale zapewniał funkcjonalność. Stad dbałość o estetyczne krzesło biurowe, wysokiej jakości blat i skrojone na miarę osłonięte półki i szuflady. Pomaga także ciekawa lampa biurkowa (np. Chors Flask). Jednak najważniejsze jest dla mnie, aby w moim miejscu pracy były moje ulubione gadżety – kolekcja moich figurek z filmów i gier, plakaty, naklejki i cala masa pisaków, kalek i piórników wypełnionych po brzegi. Miejsce pracy powinno umożliwiać także małe przyjemności – mieć swoje wymarzone miejsce na kawę lub herbatę, ulubiony spinacz albo kolekcje ołówków. Nie bójmy się wyrażać swojej autentycznej, indywidualnej natury, w przypadku miejsca pracy ma to ogromne znaczenie” dodaje Piotr Kalinowski.

 

Piotr Kalinowski ma swój patent na przestrzeń do pracy w domu. Przede wszystkim, jeśli chcemy zaaranżować taką przestrzeń w mieszkaniu, musimy określić, jakie są nasze potrzeby. Co nam pomoże w pracy, a co nas może rozpraszać. Wybierając meble pamiętajmy równieżo tym, jaką pracę wykonujemy. Najważniejsza jest wygoda, a jeśli można ją połączyć z ciekawym, polskim wzornictwem, to czemu tego nie robić?

___________
GOOD INSIDE to sklep z polskim designem. Powstał w 2017 roku z inicjatywy pasjonatów polskiego wzornictwa – Małgorzaty i Przemysława Stasinowskich. GOOD INSIDE to trochę inny sklep z kilku powodów. Stawiają na jakość i funkcjonalność przedmiotów. Warunkiem koniecznym jest również 100% made in Poland. Celem marki jest promowanie polskiego wzornictwa. Udowadniają, że jest na każdą kieszeń. GOOD INSIDE to również własne, autorskie projekty oraz renowacja mebli. W ofercie sklepu można znaleźć również odnowione kultowe, meble z lat 60.,70. i 80. Właściciele planują otworzenie stacjonarnego sklepu w 2018 roku.
www.good-inside.com

Piotr Kalinowski to nagradzany architekt wnętrz, znany z projektowania hoteli oraz przestrzeni pracy. Od wielu lat projektuje dla takich marek jak Novotel, Mercure, Hilton, MGallery czy Selina, ale także dla butikowych hoteli i restauracji czy biur dynamicznych startupów z branży technologicznej takich jak WeWork. Pracował z inwestorami z Polski, Wielkiej Brytanii, Kataru czy Bałkanów. Laureat, wraz z zespołem projektowym nagród International Property Award 2016/2017 i Srebrnego Medalu A’Design Award i innych nagród i nominacji.
www.mixd.io