Wieszać czy nie wieszać w kuchni?

Górne szafki kuchenne to praktyczne rozwiązanie, które jednocześnie może być głównym elementem dekoracyjnym. Trzeba jedynie zastanowić się, czy chcemy powiesić standardowe szafki, czy półki, regały lub relingi. Oba rozwiązania mają swoje plusy. Przyjrzyjmy się im.


Wiszące szafki kuchenne to doskonałe miejsce do przechowywania. Przydają się przede wszystkim w mniejszych kuchniach, kiedy mniej potrzebne na co dzień rzeczy i akcesoria zaczynają nie mieścić się w szafkach i szufladach dolnych. Wówczas górne szafki okazują się bardzo użyteczne. – Obecnie modne jest wieszanie wysokich szafek do samego sufitu z wysokimi frontami na zawiasach – zauważa Michał Kichler, ekspert ds. okuć meblowych w firmie Häfele.

Oprócz tego, że są funkcjonalnym rozwiązaniem, wiszące szafki górne pozwalają w ciekawy sposób zagospodarować ścianę. Wybierając styl, kolor i materiał możemy popuścić wodze fantazji. Idealnie dopasowanie szafek górnych i dolnych jest passé. Od dłuższego czasu utrzymuje się trend łączenia mebli z różnych epok. Aby urozmaicić wnętrze, nad nowoczesnymi szafkami dolnymi możemy powiesić nawet szafki rustykalne. Będzie pasował do nich drewniany blat. A drewno, jak najbardziej naturalne, jest teraz w modzie. Podobnie jak fronty ramowo-płycinowe lub szklane, które wyeksponują porcelanę, kieliszki, szklanki czy talerze. Jeżeli decydujemy się na pojedynczą szafkę wiszącą, wyróżnijmy ją intensywnym kolorem.

 

Wygląd wyglądem, ale musimy jeszcze zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. – Wieszając szafki używajmy komponentów i akcesoriów meblowym najwyższej jakości – markowych i przetestowanych zgodnie z obowiązującymi normami. Weźmy pod uwagę także materiał, z którego wykonana jest ściana. Używajmy sprawdzonych zawieszek takich jak Camar 806, które wyróżniają się łatwością montażu i dużym udźwigiem – zaleca Michał Kichler.

Na topie są ostatnio otwarte szafki górne. Z uwagi na to, że ściana stała się elementem dekoracyjnym, często montuje się szafki bez frontów i pleców o lekkiej konstrukcji. To bardzo estetyczne rozwiązanie, które wymaga niewidocznych po montażu zawieszek. –

Zawieszki Camar 821 montuje się w boku korpusu, dzięki czemu są całkowicie niewidoczne. Co więcej, są wyposażone w rozwiązanie anti drop, które zabezpiecza przed  spadnięciem szafki – informuje ekspert z firmy Häfele.

Zrezygnowanie z tradycyjnej wiszącej zabudowy kuchennej na rzecz otwartych szafek, skrzynek, półek lub relingu z haczykami nie oznacza utraty funkcjonalności. Dla osób, które dużo gotują, rozwiązanie może okazać się bardzo wygodne. Półki i regały są równie praktyczne, a przy okazji można uczynić z nich główną dekorację wnętrza. Możemy poustawiać na nich ryż, makarony lub herbaty w ozdobnych słojach, książki kucharskie, kubki, kieliszki czy ceramikę. Dodatkowo otwarte szafki optycznie powiększą wnętrze. Nadadzą kuchni lekkości i bardzo modnego wyglądu. – Dziś już bardzo często montuje się sam szkielet szafki, z półkami szklanymi lub drewnianymi. Stylizowane relingi także zyskują na popularności – przyznaje Michał Kichler.

A zatem: wieszać czy nie wieszać? Odpowiedź zależy oczywiście od indywidualnych preferencji i wymarzonego stylu kuchni. Jeżeli wieszamy, to warto zastanowić się, które rzeczy chciałyby wyjść z ciemności szafek i być bardziej widoczne. Pamiętajmy, że zarówno szafki zabudowane, jak i otwarte są praktyczne i nieustannie bardzo modne. W kategorii top trendy te otwarte obecnie wysuwają się na lekkie prowadzenie.

 

Häfele to globalna firma działająca od 1923 roku. Oferuje największy na rynku asortyment okuć meblowych, okuć budowlanych, oświetlenia meblowego LED, elektronicznych systemów kontroli dostępów oraz akcesoriów dla stolarzy i architektów – w sumie ponad 100 tys. produktów o wyjątkowej konstrukcji i designie, które można znaleźć w meblach i prestiżowych inwestycjach budowlanych na całym świecie. Firma jest wsparciem dla szerokiego grona stolarzy, przemysłu meblarskiego, architektów, projektantów, producentów drzwiowych i okiennych. W Häfele pracuje przeszło 6 tys. pracowników w kilkudziesięciu krajach i ponad 160 tys. klientów na całym świecie. 5 zakładów produkcyjnych, 37 oddziałów i liczne biura sprzedaży.