Welur – materiał dawnych czasów, który wraca do łask

Przez lata welur kojarzył się z ekskluzywnością, luksusem. Później welurowe tkaniny uchodziły za ciężkie, archaiczne, w kontrze do zyskującej na popularności lekkości we wnętrzach. Dziś moda na welur powraca – ale sam materiał przeszedł metamorfozę.

Welur jest wdzięcznym i lubianym materiałem, który po czasie jego „ekskluzywności” jest coraz częściej docenianą i wybieraną tkaniną do wnętrz. Niegdyś ciężki, elektryzujący się, toporny, dziś zachwyca miękkością, delikatnością i co bardzo ważne – wytrzymałością. Welur, oczywiście ten dobrej jakości, to częsty wybór wśród tapicerów i projektantów dodatków – poszewek dekoracyjnych, zasłon, pledów.

Zapomniany materiał, który wraca na… do salonu!

W świecie mody welur znany jest od wieków. Do Europy trafił w XII wieku z Indii. O jego pozycji świadczy określenie „królewski”. Puszysty i piękny materiał przez lata zdobił szaty i wnętrza. Dziś, po latach odsunięcia na drugi plan, powrócił – jako trwały i bardzo miły w dotyku materiał w rozmaitych kolorach i printach. Dodatki welurowe sprawiają, że wnętrze staje się przytulne, a poduszki wykonane z weluru mogą zupełnie zmienić wygląd kanapy czy strefy wypoczynku.

Mocna i wytrzymała tkanina na lata

Trend “jakość, nie ilość”, umacnia się – produkty niskiej jakości, których żywotność liczona jest często w dniach czy tygodniach, ustępują miejsca tym, które są trwałe i wytrzymałe. Welur jest przykładem materiału, który może dużo przetrwać – odporny na ścieranie, mięsisty, mocny. Pięknie prezentuje się z przeszyciami oraz w wersji wzorzystej czy gładkiej.

Pikowany welur na watolinie to jedna z opcji, jaka jest wykorzystywana przy tworzeniu dodatków do wnętrz. Odporny na zniszczenia materiał może mieć wzór plastra miodu, rombów, kwadratów. Przeszycie może być pojedyncze, podwójne – zależy od ostatecznego efektu, jaki ma być uzyskany.

Co istotne – welur nie jest tkaniną, którą trzeba specjalnie czyścić czy konserwować. Dzięki odporności na zabrudzenia łatwo utrzymać go w czystości, może być prany w pralce. Poduszki welurowe mogą być dodatkowo ozdobione chwostami, które jeszcze mocniej podkreślą wyjątkowość dodatku we wnętrzu.