Użyteczność i zaangażowanie pracowników, czyli personalizacja biura po skandynawsku.

Oryginalna aranżacja biura wyrażająca tożsamość firmy i podkreślająca jej dbałość o komfort pracownika to dziś jeden z ważnych elementów strategii employer branding. Niekiedy zapomina się jednak, że przestrzeń biurowa ma być przede wszystkim funkcjonalna i zapewniająca dobre warunki pracy. W Etteplan udało się połączyć nowoczesny design z użytecznością – wszystko w zgodzie ze skandynawskim duchem firmy.

Etteplan to fińska spółka dostarczająca nowoczesne rozwiązania inżynieryjne dla branż przemysłowych. Jej usługi pozwalają usprawnić procesy technologiczne w całym cyklu życia produktu. To kompleksowe podejście przyświecało także projektowi personalizacji wrocławskiego biura firmy. W ten sposób zrodził się pomysł poprowadzenia układu scalonego kierującego do poszczególnych pomieszczeń, który objął powierzchnię nie tylko ścian i drzwi, ale również podłóg.

Projekt graficzny był wielowymiarowy i obejmował różne powierzchnie, co pokazało, że możliwości realizacji pomysłów nie mają ograniczeń przestrzennych. Nawet ten sam wzór może znaleźć się na ścianach, suficie, podłodze, meblach czy przeszkleniach, mówi Magdalena Frankowska, Account Manager z Pixers Business. Kluczowy był tu wybór materiału na podłogę, który siłą rzeczy będzie najmocniej eksploatowany. Zastosowaliśmy folię polimerową barwioną w masie z laminatem podłogowym, która świetnie spełnia swoją funkcję, dodaje

Przygotowany przez architektów z Pracowni 3XA, a zrealizowany przez Pixers Business projekt wzbogacił biuro Etteplan w oryginalny system informacji wizualnej. Teraz pracownicy i goście firmy mogą korzystać ze wskazówek kierunkowych i oznaczeń pomieszczeń. Pozwala to łatwo zorientować się w przestrzeni, a jednocześnie podążać nie tylko za informacją, ale i za własną ciekawością.

W projekt zostali zaangażowani pracownicy Etteplan i to według ich koncepcji zostały odmienione sale konferencyjne. Był to wyraźny sygnał, że dla pracodawcy rzeczywiście ważni są ludzie i ich komfort pracy. Wybrane roślinne motywy pomagają się skupić, a jednocześnie odprężają, a nie wzmagają napięcia, a owocowe grafiki w kuchni świetnie skomponowały się kolorystycznie z meblami. Tak powstały miejsca dodające energii poprzez wszystkie zmysły.

Kiedy w aranżacji biura biorą udział ludzie, którzy w nim pracują to jest prawdziwy wyraz personalizacji. To do nas, grafików, należy natomiast uspójnienie całej koncepcji. Dbamy o to, aby realizacja była zarówno bliska oddolnym inicjatywom, jak i generalnej misji i tożsamości firmy, a jednocześnie nawiązywała do najświeższych trendów.

Malina Mituniewicz, Senior Graphic Designer

Realizacja w biurze Etteplan to swoista wizytówka skandynawskiego modelu pracy. Ludzie stoją w centrum nie tylko decyzji biznesowych, ale również kwestii pozornie pobocznych i błahych, a w rzeczywistości dla nich kluczowych, jak organizacja przestrzeni biurowej. Użyteczność czy wytrzymałość materiałów wpływają na komfort pracy, więc muszą iść w parze z kreatywnymi wizjami i nowoczesnym wykonaniem.

 

Zdjęcia: Projekt architektoniczny wnętrze: 3XA Sp. z o.o.,  Fot. Stanisław Zajączkowski.