Szafki narożne w kuchni – jak je zorganizować?

Szafki narożne spotkać można w prawie każdej zabudowie kuchennej (oprócz tych na kształt litery I). Ich zaletą jest pakowność, wadą – utrudniony dostęp do zapasów. Na szczęście są sposoby, żeby ułatwić sobie korzystanie z tych mebli i jeszcze lepiej wykorzystać ich przestrzeń. Zobaczcie jakie akcesoria ułatwią Wam korzystanie z szafek narożnych.

W szafkach narożnych na ogół trzymamy rzeczy rzadko potrzebne. Trudno się dziwić – meble te, choć są bardzo pojemne, są też bardzo niewygodne. W odróżnieniu na przykład od słupków czy szaf kuchennych, na ogół mają małe fronty utrudniające dostęp do ich wnętrza i zapasów w nich schowanych. Aby coś w nich znaleźć, trzeba się schylać i przestawiać szereg innych ustawionych z brzegu rzeczy. Niektórzy korzystają nawet z latarki podczas takich poszukiwań! Trudno się więc dziwić, że szafki narożne bywają niekiedy traktowane jako zło konieczne.

A tak wcale być nie musi. Dzięki nowoczesnym systemom zaprojektowanym z  myślą o szafkach narożnych, ich całą zawartość możemy dosłownie wysunąć na środek kuchni i komfortowo przejrzeć. Wszystko będzie w zasięgu ręki i wzroku.

– Sekretem są cornery czyli wysuwane kosze i półki dedykowane szafkom narożnym. Dzielimy je na dwie grupy. Te przeznaczone do szafek prostokątnych: Corner Comfort, Corner Front i Corner Optima, osadzone są na bardzo wytrzymałych systemach jezdnych, dzięki czemu wsuwają się lekko i płynnie, a jednocześnie – unoszą nawet duże ciężary. W zależności od modelu, ich pełne obciążenie wynosi od 15 kg na jedną półkę – Corner Optima do 35 kg na cały system Corner Front. Dostępne są w szerokościach od 800 do 1200 mm, co ułatwia dopasowanie ich do danej zabudowy. – wyjaśnia Joanna Posadzy, Dyrektor Marketingu REJS, producenta akcesoriów meblowych.

Corner Comfort

Każdy z trzech rodzajów cornerów REJS niesie inne walory. Corner Comfort to dwa dwupoziomowe kosze, które można  w całości wysunąć z korpusu szafki. Najpierw wysuwa się pierwszy, potem ten ukryty w głębi. W tym przypadku front szafki otwiera się jak zwyczajne drzwiczki. Systemy Corner Comfort dostępne są w aż 5 wariantach. W ramach linii Maxima Classic w całości wykonane są z drutu. To dobra opcja jeśli chcemy przechowywać na nich garnki, patelnie i inne duże naczynia, albo wymagające cyrkulacji powietrza pudełka z żywnością. Cornery z linii Maxima Evo mają pełne dno z białego tworzywa sztucznego, zaś z linii Maxima  Silva – z płyty meblowej w kolorze grafitowym. W tym przypadku każdy z koszy ma boczne relingi z drutu, które zabezpieczają przedmioty przed zsunięciem się.

Pełne ścianki boczne mają kosze Corner Comfort z linii Maxima PURO. Tu do wyboru są dwie opcje kolorystyczne. Corner może być biały z boczkami z przezroczystego szkła. Może być też utrzymany w modnej czerni ze wstawkami z eleganckiego i przyjemnego w dotyku forniru dębowego w ciepłym odcieniu.

Corner Front

Drugi z systemów przeznaczonych do szafek narożnych prostokątnych to Corner Front. Jak sama nazwa wskazuje, w systemie tym front nie otwiera się jak zwyczajne drzwiczki, ale jest przytwierdzony do pierwszego z dwupoziomowych koszy. W tym przypadku na zewnątrz korpusu szafki wysunąć można jedynie pierwszy segment. Drugi pozostaje w jego obrębie, ale przesuwa się płynnie z głębi szafki ku jego brzegu tak, że dostęp do zapasów jest znacznie łatwiejszy. Utrzymanie porządku, podobnie jak w przypadku systemu Corner Comfort ułatwiają opcjonalnie dostępne przegrody do organizacji wewnętrznej, które uniemożliwią przesuwanie się i przewracanie produktów.

Corner Front przeznaczony jest do szafek o szerokości 900 mm. Do wyboru są trzy style: Maxima Classic, Evo i Silva. Corner Front nie występuje w ramach linii Maxima PURO, oferuje za to największe maksymalne obciążenie – do 35 kg.

Corner Optima

Na zupełnie innej zasadzie działa trzeci z systemów REJS do prostokątnych szafek narożnych. Corner Optima to odpowiednio wyprofilowane półki z płyty meblowej, które można wysunąć z korpusu niezależnie od siebie, niczym szuflady.

Ergonomiczne i otoczone drucianym relingiem półki pozwalają optymalnie wykorzystać przestrzeń przechowywania i zapewnić komfort użytkowania. Dostępne są w dwóch wariantach kolorystycznych: bieli i graficie. Pasują do szafek o szerokości 800, 900 i 1000 mm.

Półki do szafek narożnych w kształcie kwadratu

Co ważne, z cornerów korzystać można również w przypadku szafek narożnych o kształcie ściętego kwadratu. Tu doskonale sprawdzą się obrotowe półki. Montuje się je na stabilnym, położonym centralnie drążku mocowanym do blatu i dna szafki. Dopuszczalne obciążenie na jednej półce wynosi od 5 do 7,5 kg.

Półki obrotowe REJS dostępne są w 3 wariantach. Jako pełne koło, jako ½ koła i ¾ koła o różnej średnicy, co umożliwia ich dopasowanie do rodzaju i gabarytów szafki. Do wyboru są ażurowe półki wykonane z drutu, a także modele z pełnym dnem z płyty meblowej w kolorze białym i grafitowym.

www.rejs.eu www.e-rejs.eu