Salon w ogrodzie – jak zaaranżować pokój przy tarasie?

Kiedy pada, poranną kawę pijesz na kanapie przed TV, ale gdy tylko wyjdzie słońce biegniesz zrelaksować się w ogrodzie? Nic dziwnego! W wielu domach taras stanowi naturalne przedłużenie salonu i zachęca do swobodnego spędzania czasu na otwartej przestrzeni. Podpowiadamy, jak urządzić takie miejsce, by czuć pełen komfort i czerpać radość z wypoczynku.


Wielkie tarasowe drzwi tuż koło kanapy w salonie to marzenie każdego właściciela ogrodu. Przestrzeń, w której swobodnie możemy przenosić się z wewnątrz na zewnątrz sprawia, że człowiek może we własnym domu poczuć się swobodnie jak na wakacjach. Salon z tarasem to również doskonałe miejsce spotkań ze znajomymi i rodziną, zarówno tych kameralnych, jak i nieco głośniejszych. Jak urządzić taką wielozadaniową przestrzeń? Jest na to kilka prostych trików.

Ale powiało chłodem
Jeśli otwarte drzwi tarasowe zaczynają przynosić jesienny chłód do salonu, nie opieraj się mu. Zainwestuj w przenośnie ogrzewacze i niewielkie termofory i ciesz się ciepłą atmosferą zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Nowoczesne urządzenia są niewielkie i coraz częściej bezprzewodowe, dzięki czemu nie zagracą wnętrza, a z pewnością umilą wieczory z otwartym widokiem na ogród.


Graj w otwarte karty
Urządzając salon, łączony z tarasem, graj w otwarte karty…a w zasadzie okiennice. Pamiętaj, że ogród za oknem może stanowić lepszy pejzaż, niż niejeden obraz. Zamiast ciężkich zasłon, wykorzystaj rolety – zajmą mniej miejsca, pozwolą dostosować ilość światła wpadającego z zewnątrz do środka i z pewnością nie będą przeszkadzać przy częstym przenoszeniu rzeczy z części gościnnej do ogrodowej. Nieproszonych gości zatrzymaj moskitierą i ciesz się wpadającym słońcem od rana do wieczora. A jeśli potrzebujesz zrelaksować się w lekkim półcieniu, zasłoń rolety, rozwiń tarasową markizę lub użyj dekoracyjnych zasłon.

image description

Lekkie podejście to podstawa
Czy wiesz, że lekki wiklinowy fotel, który stoi na tarasie, świetnie sprawdzi się również we wnętrzu? Wystarczy okryć go miękkim kocem o grubych oczkach, a pokój gościnny od razu stanie się bardziej przytulny. Małe stoliki kawowe lub industrialne stoły na cienkich metalowych nogach również są dużo bardziej mobilne niż ich masywni kuzyni, którzy często zajmują ¾ salonu, choć korzystamy z nich tylko od święta.

Rozważnie i romantycznie
Aby stworzyć przyjemną atmosferę zarówno na tarasie, jak i w salonie, warto zadbać o drobne dodatki. W środku wykorzystaj dekoracyjne świece zapachowe, a na zewnątrz rozwieś niewielkie lampki lub ustaw dekoracyjne lampiony. Połącz aranżację obu przestrzeni dekoracyjnymi poduchami w podobnych wzorach.

image description

Sportowi domatorzy w akcji!
Sprint do środka, gdy zerwie się ulewa, a może podnoszenie ciężarów i przenoszenie mebli z salonu na taras, gdy zamarzy Ci się kolacja w ogrodzie? Niezależnie od tego, jakim typem domowego sportowca jesteś, postaw na podłogę o dużej wytrzymałości, odporną na ścieranie i łatwą w czyszczeniu, pielęgnacji. Wybierz panele o podwyższonych parametrach, takich jak klasa ścieralności AC5, klasa użyteczności 33, grubość 10-12 mm. Nie zapominaj, że salon to również wizytówka domu, zwróć więc uwagę na dekor i strukturę powierzchni.

Nie daj plamy – wrzuć na luz
Z salonu na taras, z zewnątrz do wewnątrz – w łączonej przestrzeni całodobowo kursują domownicy (często zapominający o zdjęciu butów), a wraz z nimi jedzenie, książki, kolorowe czasopisma, tablety, mniejsze meble i dekoracje. Wszystko zależy od pogody i nastroju. Często zdarza się więc, że niespodziewanie coś spadnie na nowo kupioną kanapę. Na szczęście nie trzeba już wstydliwie zakrywać plam po ketchupie, a psiego przyjaciela sprowadzać do parteru. Łatwo czyszczące tkaniny obiciowe zapewnią komfort użytkownikom, którzy w końcu będą mogli czuć się swobodnie.


Symfonia AQUA ZERO
Nowa generacji podłóg wodoodpornych SWISS KRONO
Kolekcja paneli stworzona z sześciu różnorodnych dekorów. Dzięki zastosowaniu czterostronnej V-fugi i trójwymiarowej struktury podłogi AQUA ZERO imitują naturalne drewno. Niezwykle wytrzymałe, z gwarancją na 30 lat. Połączenie specjalnej 12 mm płyty HDF i zamka AQUA PEARL, sprawia, że są one w wodoodporne. Idealne do otwartych na ogród salonów, kuchni czy korytarzy – wszystkich wnętrz wymagających częstego zmywania na mokro lub narażonych na zachlapania.