Ross McInnes i Hélène Viot Poirier dołączyć do zarządu Lectra

Doroczne Zgromadzenie Akcjonariuszy firmy Lectra, które odbyło się 29 kwietnia, powołało dwóch nowych dyrektorów, Rossa McInnesa i Hélène Viot Poirier, na czteroletnią kadencję. Oboje stają się członkami Komisji Rewizyjnej Lectry, Komisji ds. Nominacji i Komitetu Strategicznego. Hélène Viot Poirier zostaje również członkiem nowego Komitetu CSR.

Jako główny globalny gracz na rynku mody, motoryzacji i mebli, Lectra projektuje rozwiązania z zakresu inteligencji przemysłowej – oprogramowanie, sprzęt, dane i usługi – które umożliwiają cyfrową transformację swoich klientów.

W 2017 r. firma Lectra uruchomiła strategię Lectra 4.0, której celem jest uczynienie z firmy kluczowego gracza Przemysłu 4.0 na swoich rynkach do 2030 r. W ramach planu działania na lata 2017-2019 firma Lectra z powodzeniem zintegrowała kluczowe technologie dla Przemysłu 4.0 i rozwiązania programowe w trybie SaaS do swoich ofert. Plan działania firmy na lata 2020-2022 powinien umożliwić jej wykorzystanie pełnego potencjału nowych ofert przy jednoczesnym zapewnieniu zrównoważonego i rentownego wzrostu jej działalności.

Daniel Harari, prezes i dyrektor generalny firmy Lectra, mówi: „Cieszymy się, że możemy powitać Rossa McInnesa i Hélène Viot Poirier w zarządzie firmy Lectra. Dzięki nominacji Rossa McInnesa skorzystamy z jego bogatego doświadczenia jako dyrektora spółek giełdowych i jego wiedzy na temat wyzwań firmy Lectra, a także jego wiedzy eksperckiej w zakresie strategii, zarządzania, finansów i ładu korporacyjnego. Hélène Viot Poirier posiada rozległą wiedzę na temat cyfrowego świata i rynku mody. Jej nominacja umożliwi Radzie Dyrektorów korzystanie z jej doświadczenia w zakresie strategii przejęć, zarządzania i rozwoju produktów przyjaznych dla środowiska”.

Ross McInnes, obywatel Francji i Australii, jest obecnie Przewodniczącym Rady Dyrektorów Safran, Dyrektorem Engie, Przewodniczącym Komisji Etyki, Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju, członkiem Komisji ds. Audytu oraz członkiem Strategii, Inwestycji i Technologii oraz do listopada 2022 r. Dyrektor Eutelsat Communications, Przewodniczący Komitetu Nominacji i Zarządzania oraz członek Komitetu Audytu, Ryzyka i Zgodności.

Ross McInnes rozpoczął karierę w 1977 roku w Kleinwort Benson w Londynie, a następnie w Rio de Janeiro. W 1980 roku dołączył do Continental Bank (obecnie Bank of America) w zakresie finansów korporacyjnych. Następnie piastował stanowisko dyrektora finansowego Eridania Beghin-Say w latach 1991-1999, zastępcy dyrektora generalnego i dyrektora finansowego Thomson-CSF (obecnie Thales) w latach 2000-2005 oraz wiceprezesa ds. finansów i Strategia PPR (obecnie Kering) od 2005 do 2006 roku. W 2006 roku Ross McInnes dołączył do Rady Nadzorczej Générale de Santé, aw następnym roku pełnił funkcję p.o. Prezesa Zarządu. Był również wiceprezesem Macquarie Capital Europe. W 2009 roku Ross McInnes dołączył do Safran i został Wiceprezesem Wykonawczym ds. Ekonomicznych i Finansowych, a następnie Przewodniczącym Rady Dyrektorów Safran w 2015 roku.

W lutym 2015 roku Ross McInnes został również powołany przez francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Rozwoju Międzynarodowego na stanowisko Specjalnego Przedstawiciela ds. Stosunków Gospodarczych z Australią w zakresie polityki dyplomacji gospodarczej Francji. W latach 2016-2019 był członkiem Wysokiego Komitetu ds. Ładu Korporacyjnego. W 2017 roku Ross McInnes został mianowany przez premiera Francji współprzewodniczącym komitetu „Action Publique 2022”, odpowiedzialnym za proponowanie reform polityki publicznej.

W 2018 r. Ross McInnes został mianowany powiernikiem Fundacji MSSF. W październiku 2018 r. premier Francji powierzył mu misję promowania Francji wśród brytyjskich i innych zagranicznych firm niefinansowych z siedzibą w Wielkiej Brytanii, które rozważają swoją przyszłość poza Unią Europejską.

W ciągu ostatnich pięciu lat Ross McInnes był członkiem Rady Dyrektorów firmy Lectra oraz członkiem Komitetu Audytu, Komitetu Wynagrodzeń i Komitetu Strategicznego. Ten pierwszy mandat wygasł w kwietniu 2020 r.

Ross McInnes jest absolwentem Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Hélène Viot Poirier jest członkiem zarządu Selinko (Belgia) od 2021 r., doradcą zarządu ConsoFlash, części grupy Mediaperformances, od 2018 r., a od 2022 r. doradcą zarządu CF Group.

Hélène Viot Poirier rozpoczęła karierę w 1997 roku w Club Internet (grupa Lagardère), następnie pracowała w Kertel (grupa Kering). W 2001 roku dołączyła do grupy Orange, gdzie jako Business Unit Director rozwijała rynek ADSL we Francji, a następnie rynek mobilnych usług multimedialnych. Hélène Viot Poirier przejęła następnie w 2010 roku ogólne zarządzanie cyfrowymi działaniami Orange we Francji jako wiceprezes ds. portali i usług cyfrowych. W 2016 roku dołączyła do grupy Vivarte (2 miliardy euro przychodów, 12 marek modowych), jako Chief Digital and Marketing Officer oraz członek Komitetu Wykonawczego.

W 2017 roku Hélène Viot Poirier została prezesem i dyrektorem naczelnym Chevignon, części grupy Vivarte, odwróciła firmę i markę oraz wprowadziła pierwszą przyjazną dla środowiska kolekcję. W ramach strategicznej restrukturyzacji Vivarte, udziałowca Chevignon, kierowała procesem sprzedaży Chevignon. Od 2020 roku jako niezależny starszy doradca wspiera strategiczne wewnętrzne i zewnętrzne projekty rozwojowe w sektorach mody, digitalu i dóbr konsumpcyjnych.

Hélène Viot Poirier jest absolwentką HEC Paris.

O Lectra:

Jako główny gracz na rynku mody, motoryzacji i mebli, Lectra ze śmiałością i pasją wnosi swój wkład w rewolucję Przemysłu 4.0, dostarczając najlepsze w swojej klasie technologie.

Grupa oferuje rozwiązania z zakresu inteligencji przemysłowej – oprogramowanie, sprzęt, dane i usługi – które ułatwiają cyfrową transformację obsługiwanych firm. W ten sposób Lectra pomaga swoim klientom przekraczać granice i uwalniać ich potencjał. Grupa z dumą stwierdza, że ​​jej 2400 pracowników kieruje się trzema podstawowymi wartościami: bycie otwartymi myślicielami, zaufanymi partnerami i pełnymi pasji innowatorami.

Założona w 1973 r. firma Lectra odnotowała przychody w wysokości 388 mln euro w 2021 r. i jest notowana na giełdzie Euronext (LSS).

Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę lectra.com.