Przemysł drzewny i meblarski w czasach transformacji – DREMA 2023

Już w połowie września 2023 teren Międzynarodowych Targów Poznańskich zamieni się w arenę innowacyjnych technologii, kreujących nowe trendy w przemyśle drzewnym i meblarskim. Podczas targów DREMA będzie można zobaczyć roboty, zaawansowane systemy, energo – i surowcooszczędne rozwiązania, widowiskowe pokazy prezentujące maszyny w ruchu czy wziąć udział w praktycznych warsztatach, zawodach i panelach dyskusyjnych. Wydarzenie, które jest najważniejszym spotkaniem liderów branży w tej części Europy, potrwa cztery dni –  od 12 do 15 września br.

Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego  i Meblarskiego DREMA należą do ścisłej czołówkinajważniejszych wystaw światowych dedykowanych branży obróbki drewna i jako jedyne wydarzenie w Polsce zyskały rekomendację federacji EUMABOIS! DREMA jest wydarzeniem łączącym bogatą ofertę wiodących firm z branży z energią spotkań, wymianą myśli i wiedzą płynącą z licznych pokazów czy konferencji odbywających się w tej samej przestrzeni. To wizytówka polskiego przemysłu drzewnego i meblarskiego oraz arena do nawiązywania i podtrzymywania międzynarodowych relacji biznesowych.

Perspektywy na rozwój

W dobie kryzysu wiele firm szuka oszczędności, nie rezygnując jednocześnie z dalszego rozwoju. Czy można te dwa elementy zintegrować ze sobą? Wrześniowe spotkanie będzie platformą dyskusji na temat wyzwań, z jakimi muszą mierzyć się firmy działające w branży obróbki drewna w kontekście braków kadrowych, deficytu surowców i problemów z dostawami czy zwiększania wydajności poprzez zastosowanie automatyzacji i robotyzacji procesów produkcji. Będzie również miejscem wymiany doświadczeń dotyczącym wykorzystania rozwiązań digitalizacji i nowoczesnych narzędzi przez polskich oraz globalnych liderów, jak również okazją do rozmów z ekspertami na temat przeciwdziałania aktualnym problemom, mającą praktyczny wymiar.

– Żeby sprawnie funkcjonować w branży i  nadążać za realiami gospodarczymi, rodzime firmy  muszą się rozwijać i inwestować w innowacje, wykorzystując popyt na polskie meble. Dlatego w celu zwiększenia konkurencyjności, zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym, warto wdrażać do produkcji nowe technologie, podnoszące komfort pracy, wzrost wydajności i elastyczności wytwarzania – wyjaśnia Andrzej Półrolniczak, dyrektor targów DREMA.

Praktyka i szlachetność w jednym

Podczas tegorocznych targów DREMA 2023 odbędzie się 16 już odsłona pokazowej produkcji mebli na żywo, ponownie pod hasłem DREMA Dzieciom dla Ukrainy. Celem przedsięwzięcia jest prezentacja najnowszych technologii produkcji mebli z wykorzystaniem zautomatyzowanych i zrobotyzowanych procesów, który łączy się z szlachetnym aspektem wydarzenia – wyprodukowane meble dziecięce trafią do najbardziej potrzebujących dzieci z domów dziecka na terenie Ukrainy. DREMA DZIECIOM to akcja charytatywna organizowana przez Stowarzyszenie Producentów Maszyn, Urządzeń i Narzędzi do Obróbki Drewna DROMA, Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Grupę MTP, udział w niej bierze wielu partnerów – firmy, które dostarczają niezbędne materiały, maszyny i narzędzia, oraz studentów, którzy odpowiadają za cały etap produkcji na terenie pokazowej fabryki mebli na żywo.

Plan produkcyjny zakłada wytworzenie 100 zestawów mebli  do pokoju dziecięcego, którego skład stanowią między innymi: łóżko z materacem, szafa/regał do przechowywania. Przy produkcji mebli planowana jest prezentacja najnowszych rozwiązań związanych z automatyzacją i robotyzacją procesów technologicznych wpisujących się w „Przemysł 4.0”. Produkcja obejmuje proces obróbki płyt meblowych, oklejania wąskich płaszczyzn, uszlachetniania powierzchni elementów drewnianych, montażu i segregacji okuć, pakowania podzespołów i elementów oraz przygotowania do wysyłki w tym logistyki magazynowej.

Akcja DREMA Dzieciom to działania nie tylko promocyjne dla partnerów. Pokazowa produkcja mebli to arena praktycznych umiejętności dla studentów i przede wszystkim szlachetny cel.

Polskie Meble – Konkurencyjna Polska

Przedstawicieli sektora meblarskiego z pewnością zainteresuje VIII już edycja Ogólnopolskiego Kongresu Meblarskiego „Polskie Meble – Konkurencyjna Polska”. Jest to coroczne wydarzenie organizowane przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Producentów Mebli, które wskazuje kierunki zmian w branży, nadchodzące wyzwania, a także najlepiej dopasowane do nich strategie. Na Kongresie spotykają się managerowie zarówno z czołowych przedsiębiorstw meblarskich, jak i z młodych, dynamicznych firm. Łączy ich zainteresowanie efektywnym rozwijaniem biznesu. Podczas Kongresu, uważanego za najważniejsze spotkanie branży meblarskiej, wybrzmią ważne i aktualne tematy dla branży meblarskiej.

Konkurencja z producentami z Azji na rynkach zagranicznych – eksperci omówią zagrożenia płynące dla eksportu polskich mebli ze strony producentów azjatyckich. Podsuną również wskazówki, gdzie szukać realnych przewag konkurencyjnych nad nimi – czy stawiać, a jeżeli tak to w jakim stopniu, na design, jakość, certyfikację, ekologię czy markę?

Digitalizacja i automatyzacja w polskiej branży meblarskiej na tle świata – automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych i logistycznych to przyszłość branży meblarskiej. Na Kongresie uczestnicy dowiedzą się, jak wygląda jej wdrażanie w firmach, a także jak wykorzystać digitalizację w marketingu i sprzedaży oraz budowaniu relacji z klientami.

Strategie na trudne czasy – przykłady firm i marek, które opierają się recesji – uczenie się na cudzych sukcesach może nas samych do nich przybliżać. Podczas spotkania słuchacze przekonają się, że wyzwania są jednocześnie szansami, które odpowiednio szybko zauważone i wykorzystane dają impuls do wzrostu.

Strefa Trendów dla Meblarstwa

Wydawnictwo Faktor w kooperacji z organizatorami targów DREMA przygotowuje wystawę TRENDY 2024. Jest to designersko zaprojektowana powierzchnia specjalna, w ramach której zgłoszone firmy prezentować będą ciekawe rozwiązania techniczne, aktualne trendy wzornicze oraz najlepsze produkty sprzedażowe w obszarze akcesoriów, materiałów i półproduktów meblowych. Celem wystawy TRENDY 2024 jest wykreowanie twórczego miejsca spotkań i ekspozycji firm z branży meblarskiej, pokazy designu i najnowszego wzornictwa dotyczącego projektowania mebli (płyty, tkaniny, okucia). Komponenty meblowe w nowej, atrakcyjnej formule ponownie pojawią się na targach, wzbudzając zainteresowanie wśród firm stolarskich i meblowych. Wśród zgłoszonych firm są już m.in.: Akces Plast, Niemann, Starprings, Amix, Anno tech, Star, Bimak. Ekspozycja TRENDY 2024 będzie dopełnieniem dla prezentowanych na targach DREMA maszyn i technologii obróbki drewna.

Rosnące koszty surowców, zerwane łańcuchy dostaw, ochrona środowiska, inflacja – to tylko niektóre wyzwania branży drzewnej i meblarskiej, które dotykają zarówno duże zakłady produkcyjne,  jak i mikroprzedsiębiorstwa. Współpracując z naszymi wystawcami, stowarzyszeniami branżowymi oraz partnerami medialnymi tak aranżujemy przestrzeń wystawienniczą i tworzymy program wydarzeń, żeby  targi DREMA wytyczały kierunki rozwoju branży i w sposób kompleksowy prezentowały najnowsze światowe rozwiązania technologiczne i techniczne. Targi DREMA są odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku, a jednocześnie miejscem, gdzie najnowsze trendy w branży drzewno-meblarskiej będą na „wyciągnięcie ręki” – podkreśla dyrektor targów DREMA.

Zaprezentowane tematy to tylko część zagadnień, które pojawią się na targach DREMA. Oczywiście nie zabraknie stałych punktów programu: Strefy Parkietu wraz z warsztatami parkieciarskimi, Poligonu Umiejętności i demonstracji lakierniczych, pokazowej ostrzarni narzędzi DREMA Tools, Strefy Czystego Powietrza, wystawy eksponatów konkursowych Wyczarowane z Drewna oraz XXII Mistrzostw Polski We Wbijaniu Gwoździ, strefy narzędziowej Tools Saloon. Repertuar bieżącej edycji targów będzie sukcesywnie aktualizowany na stronie internetowej wydarzenia. Międzynarodowe targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu drzewnego i Meblarskiego DREMA odbędą się w dniach 12-15 września 2023 roku, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich – zapraszamy serdecznie!

 

Więcej informacji: www.drema.pl.