Ponad 65 tys. polskich krzeseł oraz foteli VIP na nowym węgierskim stadionie narodowym

Należąca do spółki Nowy Styl marka Forum Seating kompleksowo wyposażyła nowo otwartą Puskás Arénę – węgierski stadion narodowy, jeden z obiektów przyszłorocznych mistrzostw Europy w piłce nożnej. To kolejna słynna arena „umeblowana” przez polską firmę.


Budowa nowej Puskás Arény w Budapeszcie trwała dwa lata. Nowoczesny obiekt o pojemności ponad 65 tys. widzów powstał w miejscu stadionu, któremu patronował legendarny węgierski piłkarz Ferenc Puskás. Wzorem poprzednika, Puskás Aréna pełni zaszczytną rolę stadionu narodowego Węgier i jako taka w przyszłym roku gościć będzie uczestników mistrzostw Europy w piłce nożnej.

Wielofunkcyjna arena z elastyczną widownią

Stadion nie powstał jednak wyłącznie z myślą o piłkarzach oraz fanach futbolu. Zgodnie ze współczesnymi trendami w projektowaniu, arena ma charakter wielofunkcyjny i pozwala m.in. na organizację koncertów gwiazd największego światowego formatu oraz wielu innych widowisk i imprez. Co więcej, w zależności od potrzeb, jej pojemność można łatwo modyfikować, dopasowując wielkość widowni do rangi wydarzenia, np. meczu ligi krajowej, czy oficjalnych międzynarodowych rozgrywek. Taka elastyczność to zasługa rozwiązań dostarczonych przez należącą do firmy Nowy Styl markę Forum Seating, która w wybranych strefach stadionu zastosowała specjalny system mocowania jej flagowych krzeseł Abacus.

Największy projekt w historii

Abacusy w łącznej ilości około 61 tys. sztuk to tylko część wyposażenia dostarczonego przez Forum Seating na reprezentacyjny stadion Węgier. Choć marka ma już na koncie pokaźną liczbę imponujących referencji – chociażby obiekty powstające obecnie na mistrzostwa świata w Katarze w 2022 roku oraz stadiony, które w poprzednich latach były arenami największych sportowych wydarzeń – tak kompleksowego projektu jeszcze w swojej historii nie realizowała. – W dotychczasowych projektach koncentrowaliśmy się przede wszystkim na dostarczeniu „podstawowych” krzeseł na trybuny główne, ewentualnie foteli do stref VIP. Puskás Aréna to nasz największy projekt, w którym zajęliśmy się kompleksowo wyposażeniem całego wnętrza stadionu. Trafiło tam także ponad 150 specjalnych ogrzewanych foteli Montgomery dla strefy super VIP, prawie 4 tys. foteli Oscar do strefy VIP, stoły na stanowiska komentatorskie, platformy dla osób niepełnosprawnych, podesty dla kamerzystów, a także pełne obarierowanie wewnętrzne – wylicza Jakub Rachfalik, Dyrektor Zarządzający marką.

Doświadczenie, które procentuje

Jak informuje dyrektor Rachfalik, Forum Seating jako jedyne było w stanie zrealizować tak duży zakres prac w przewidzianym harmonogramie. – Wybór jednego wykonawcy to dla inwestora bardzo komfortowa sytuacja, która pozwala uniknąć niespodzianek, pojawiających się na styku kompetencji różnych firm zaangażowanych w budowę – tłumaczy. Podkreśla jednocześnie, że współpraca marki z architektem przebiega bardzo sprawnie, m.in. dlatego, że dzięki dotychczasowym projektom Forum Seating cieszy się bardzo dobrą renomą oraz zaufaniem: – Wspólnie z miejscowym partnerem Nowego Stylu – firmą Telmex – zrealizowaliśmy wcześniej na Węgrzech 4 projekty stadionowe. Oczywiście naszą wizytówką jest także mnóstwo innych projektów na całym świecie. Dzięki nim zdobyliśmy ogromne doświadczenie, które teraz procentuje.

– Procentuje także zgranie oraz wielkie zaangażowanie całego naszego zespołu, któremu chciałem bardzo podziękować. To dzięki świetnym fachowcom cały czas się rozwijamy, jesteśmy w stanie zmodyfikować nasze rozwiązania w zależności od potrzeb lub stworzyć całkowicie nowe pod dany projekt. A przede wszystkim, jak w przypadku Puskás Arény, w pełni wyposażyć ogromny obiekt – podsumowuje Jakub Rachfalik.

Komplet widzów na otwarcie

Chrzest bojowy przed przyszłorocznymi mistrzostwami Europy Puskás Aréna ma już za sobą. 15 listopada w towarzyskim spotkaniu inaugurującym działalność stadionu na murawę wybiegły reprezentacje Węgier i Urugwaju. Mecz miał przyjemność obejrzeć Adam Krzanowski, prezes Nowego Stylu, który podzielił się swoimi wrażeniami: – Obiekt jest naprawdę imponujący. Bardzo podoba mi się jego bryła, która jest zarówno nowoczesna, jak i klasyczna, przez co świetnie pasuje do dynamicznie rozwijającego się, acz zabytkowego w swojej naturze Budapesztu. Z kolei w środku panowała fenomenalna atmosfera. Obecność na wyprzedanym do ostatniego miejsca meczu, gdy z trybun swoją reprezentację dopinguje 65 tys. widzów, to niezapomniane przeżycie. Cieszę się, że braliśmy udział w tym projekcie, żałując jedynie, że goście z Ameryki Południowej popsuli nieco Węgrom świętowanie i wygrali 2:1.

Ciekawostki

  • Na Puskás Arénie wykorzystano prawie 31 km belki montażowej pod krzesła;
  • Łączna powierzchnia podestów zastosowanych na stadionie wynosi 250 mkw.;
  • Do montażu wszystkich rozwiązań zużyto około 90 tys. kotew, tulei i prętów;
  • Komplet wyposażenia dostarczono w 140 ciężarówkach;
  • Montaż trwał 10 miesięcy, a pracowało przy nim codziennie około 20 osób.


Nowy Styl


Jesteśmy europejskim liderem w dziedzinie aranżacji przestrzeni biurowych oraz miejsc użyteczności publicznej, który
pomógł urządzić już tysiące biur na całym świecie. Codziennie nasi eksperci z wielu różnych dziedzin – od projektantów i konstruktorów opracowujących coraz wygodniejsze i chroniące zdrowie produkty, po specjalistów workplace badających warunki pracy i zadowolenie pracowników – rozmawiają z klientami, wsłuchując się i szczegółowo analizując ich potrzeby. W oparciu o nie dobieramy najlepsze rozwiązania, a następnie kompleksowo realizujemy każdy projekt, wspierając również klientów w procesie zarządzania zmianą biura. Nasze portfolio uzupełniają marki dostarczająca siedziska i rozwiązania dla wielu różnych sektorów, m.in. dla terminali pasażerskich, obiektów opiekti zdrowotnej oraz hoteli. Jedną z nich jest działająca od ponad dekady marka Forum Seating – globalny ekspert w dostarczaniu krzeseł, foteli VIP oraz szeregu innych rozwiązań na stadiony i hale widowiskowo-sportowe oraz do komfortowych foteli do filharmonii, kin i audytoriów (m.in. NOSPR w Katowicach, Opera Bawarska w Monachium). Wśród najsłynniejszych „sportowych” realizacji marki znajdują się m.in. PGE Stadion Narodowy oraz pozostałe polskie areny mistrzostw Europy w piłce nożej (2012), dwa stadiony na Euro2016 we Francji (Lyon, Nicea) oraz 6 z 7 stadionów powstających obecnie na mistrzostwa świata w Katarze (2022).

www.nowystyl.pl