Nowoczesne interpretacje tradycyjnych stołów, czyli najnowszy projekt AHEC przy udziale studentów Building Crafts College

Każdy z dwudziestu studentów biorących udział w projekcie nazwanym „The Useful Table” („Użyteczny stół”), otrzymał od AHEC 0,5 m3 czerwonego dębu amerykańskiego i zadanie, by stworzyć z niego stół, który doskonale spełni swoją funkcję w konkretnym miejscu w domu. Dzięki tak skonstruowanym wytycznym studenci mieli dużą autonomię w tworzeniu swoich projektów, co zapewniło ich ogromną różnorodność.

– Czerwony dąb amerykański to najbardziej obficie występujący gatunek drewna w amerykańskich lasach liściastych. Dlatego zależy nam, by coraz więcej europejskich projektantów go poznało i wykorzystywało w swojej pracy. Z wielką chęcią przekazaliśmy ten materiał utalentowanym studentom Building Crafts College – ich opinia na temat tego gatunku drewna jest dla nas bardzo ważna. Projekty zrealizowane w ramach naszej współpracy pokazują ciężką pracę studentów i doskonały poziom kształcenia na ich uczelni – powiedział David Venables, Dyrektor AHEC na Europę.

Hamish Cock zaprojektował niski stolik kawowy, inspirowany architekturą mostów. Jego inspirację widać w konstrukcji geometrycznych nóg stolika, wykonanych z czerwonego dębu amerykańskiego, które tworzą podstawę dla szklanego blatu. Blat został przymocowany do podstawy za pomocą kleju utwardzanego promieniowaniem UV, który po wyschnięciu jest zupełnie niewidoczny, dzięki czemu ukazuje rysunek słojów drewna.

Matthew Hensby zaprojektował konsolę wykonaną niemal w całości z czerwonego dębu amerykańskiego, z dodatkami w postaci szuflad z wiśni amerykańskiej i uchwytów do szuflad z orzecha amerykańskiego. Szuflady ukrył w niewidocznym schowku, aby zwiększyć funkcjonalność mebla. Matthew wykonał stolik tradycyjną metodą snycerki, czyli rzeźbienia w drewnie przy pomocy dłuta, aby nadać projektowi niepowtarzalne wykończenie.

Matthew Dawson zaprojektował biurko do pracy na stojąco, odpowiadając na rosnącą popularność takiego rozwiązania, a także brak solidnych i pięknie wykonanych mebli tego typu na rynku. Biurko ma ergonomiczną sylwetkę litery Z, zaokrąglony podnóżek zwiększający wygodę użytkowania oraz miejsce na ukrycie kabli elektrycznych. Z kolei Rachel Elston chciała poeksperymentować z meblem do przedpokoju, który będzie łączył wnętrze mieszkania z tym, co na zewnątrz. Wgłębienie na górnej półce stolika jest doskonałym miejscem na klucze, a na dolną półkę można odkładać buty. Mebel Rachel został wykonany z litego czerwonego dębu amerykańskiego z delikatną wstawką z miękkiego klonu u podstawy, tworząc kontrast kolorystyczny.

Stolik „Glade” autorstwa Sapphire Hales został zainspirowany tradycyjnymi meblami tansu, charakterystycznymi dla Japonii. Mebel ma służyć przechowywaniu i serwowaniu herbaty, co sprawia, że jest nowatorską interpretacją stolika kawowego. Ręcznie wykonane mosiężne barierki są funkcjonalne, a przy tym dodają meblowi uroku. Środkowa półka jest wykonana z forniru, a pozostałe elementy z litego czerwonego dębu amerykańskiego. Jack Bibbings stworzył stolik kawowy zainspirowany tradycyjnymi meblami z lat 60. „T Table” Jacka jest użyteczny i funkcjonalny, a przy tym figlarny. W środku stolika znajdziemy schowek w intensywnym morskim kolorze, w sam raz na książki lub pilot do telewizora. Schowek jest ukryty za kunsztownym żaluzjowym zamknięciem, wykonanym z listewek z litego czerwonego dębu amerykańskiego.

Building Crafts College to specjalistyczna szkoła wyższa w Londynie, kształcąca studentów w zakresie kamieniarstwa, budownictwa i stolarki. Szkołę założyła w 1893 r. londyńska gildia stolarzy, Worshipful Company of Carpenters’, aby uczyć młodych ludzi rzemiosła budowlanego. Uczelnia od początku swojego istnienia aż do 2001 roku mieściła się w tym samym budynku w centralnej części Londynu, po czym przeniosła się do Stratford w jego wschodniej części. Building Crafts College szczyci się długą tradycją i wysokim poziomem nauczania.
www.thebcc.ac.uk
@thebcc_london

Amerykański dąb czerwony
Amerykański dąb czerwony jest gatunkiem dominującym w amerykańskich lasach liściastych – jego drewno cechuje się charakterystycznym rysunkiem usłojenia oraz niekoniecznie czerwoną barwą. Nazwa gatunku pochodzi przypuszczalnie od barwy liści w sezonie jesiennym. Czerwony dąb amerykański występuje wyłącznie w lasach rosnących naturalnie i niemal wyłącznie na terenie Ameryki Północnej, chociaż bywa sadzony i na innych kontynentach. Z Analizy Inwentaryzacji Lasów (FIA) wynika, że drzewostan czerwonego dębu amerykańskiego obejmuje 18,7% drzewostanu gatunków liściastych w Stanach Zjednoczonych ogółem. Rocznie wycina się prawie 34 mln m3 tego drewna, ale przyrost naturalny w tym samym okresie wynosi ponad 32 mln m3. Biel czerwonego dębu ma zazwyczaj barwę jasnobrązową, a twardziel często różowawą po czerwonawobrązową. Czerwony dąb amerykański ma doskonałe właściwości ogólne związane z wytrzymałością w stosunku do masy. Jest wykorzystywany przede wszystkim do produkcji mebli, podłóg i drzwi, a także w wybranych zastosowaniach w branży budowlanej.

Więcej informacji na temat amerykańskiego czerwonego dębu znajduje się na tej stronie.

Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC)
Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) jest wiodącą międzynarodową organizacją, która reprezentuje amerykański przemysł drewna liściastego, w tym głównych eksporterów oraz wszystkie kluczowe stowarzyszenia zrzeszające producentów tego surowca. Od ponad 25 lat AHEC aktywnie promuje drewno na arenie międzynarodowej, z sukcesem budując markę amerykańskiego drewna liściastego, m. in. poprzez wspieranie kreatywnych projektów, takich jak „The Smile”, „The Wish List” na Festiwalu Designu w Londynie czy też „The Workshop of Dreams” na Hay Festival w Hiszpanii. Pozwalają one zaprezentować możliwości i piękno tego ekologicznego surowca, inspirując architektów i projektantów na całym świecie.
Szeroki wybór publikacji technicznych na temat amerykańskiego drewna liściastego można znaleźć na stronie www.americanhardwood.org.
Działalność AHEC można obserwować na Twitterze i Instagramie (@ahec_europe).