Mniej znaczy więcej – o modnym przechowywaniu w kuchni

Modna kuchnia, w której wygodnie się gotuje i taka, którą łatwo się czyści. Brzmi idealnie? Jak więc ją wyposażyć, by była jednocześnie ergonomiczna i funkcjonalna, ale również estetyczna i stylowa? Sprawdź trendy na 2024 rok. 

Przemyślany projekt zabudowy kuchennej to klucz do funkcjonalnej przestrzeni. Zwłaszcza jeżeli jest ona niewielkich rozmiarów. Zabudowa od sufitu do podłogi pozwala wizualnie nie tylko powiększyć przestrzeń, ale także i ilość miejsca do przechowywania.

Taka zabudowa sprawia również, że kuchnia staje się bardziej spójna i uporządkowana – i co jest bardzo ważne – pozwala po prostu przechowywać więcej rzeczy – mówi Michał Kichler, manager ds. doradztwa technicznego i szkoleń Häfele. Popularne stają się obecnie także kredensy i komody, a właściwy dobór okuć i systemów sprawia, że można w nich przechowywać efektywniej, więcej i wygodniej.


Przechowywanie w praktyce

Decydując się na modną zabudowę, warto wybrać tę w neutralnych kolorach inspirowanych naturą. Może być to drewno, ale dobrze sprawdzą się także jasne i lśniące powierzchnie w odcieniach beżów, szarości czy modnej w ostatnim czasie pistacji. Jeżeli chcemy iść w stronę odważniejszego designu, trafnym wyborem będą mocniejsze kolory takie jak ciemnozielony, koralowy, bordowy czy granatowy.

Wygoda i funkcjonalność mebli kuchennych, zarówno w formie zabudowy i mebli wolnostojących, jak kredensy, zależy od zastosowanych w nich rozwiązań. Należą do nich m.in. systemy wysuwne, czyli szuflady, carga i szafki narożne. Tu przede wszystkim warto zwrócić uwagę na naszą szufladę Matrix S Slim, która jest nie tylko pojemna, ale i elegancka. Dzięki idealnie prostym i cienkim 13 mm bokom może pomieścić więcej rzeczy, a trzy wysokości boków umożliwiają zagospodarowanie jej wnętrza na różne sposoby. Matrix S Slim sprawdzi się do przechowywania m.in. sztućców, patelni czy garnków. Będzie idealny także jako mała spiżarnia – na mąki, makarony i kasze – mówi Michał Kichler.

Sposób na trudno dostępne przestrzenie

„Gadżetem” niezbędnym w nowoczesnej i funkcjonalnej kuchni będzie też system półek do szafki narożnej, który pozwoli zagospodarować trudno dostępne miejsce. Dzięki temu rozwiązaniu zyskamy także dodatkową przestrzeń na rzadziej używane sprzęty. W szafkach narożnych sprawdzi się m.in. Trigon, czyli nowoczesny system półek, z których każda ma udźwig do 25 kg. Pozwala on na przechowywanie np. małego AGD lub cięższych artykułów spożywczych, takich jak oleje czy przetwory zamknięte w szklanych butelkach. – Trigon występuje w dwóch wariantach kolorystycznych – w bieli oraz w antracycie – i doskonale będzie komponował się z neutralnymi barwami frontów kuchennych – zauważa Michał Kichler.

W kuchennej zabudowie liczy się każde miejsce, również to pod sufitem. Najlepiej w tych przestrzeniach sprawdzą się fronty uchylne. Zapewniają one swobodę ruchu i łatwy dostęp do górnej części zabudowy, gdzie trzymamy zazwyczaj rzadziej używaną zastawę lub garnki. Do frontów uchylnych można dopasować najmniejszy na rynku bezzawiasowy podnośnik Free Space. Zajmuje on tylko 63 mm w głębi korpusu, co daje nam więcej przestrzeni w szafce. Free Space to dobry wybór do ciężkich drewnianych frontów, bo jego udźwig to 10,7 kg.

Przemyślane systemy kuchenne w połączeniu z jednolitą i spójną zabudową sprawią, że cała kuchnia będzie nie tylko funkcjonalna, ale też modna i zgodna z najnowszymi trendami wnętrzarskimi. W 2024 roku warto postawić na zmaksymalizowanie zamkniętej powierzchni do przechowywania sprzętów AGD, zastawy, sztućców czy artykułów spożywczych. Dzięki temu utrzymanie porządku w kuchni będzie dużo prostsze, a wnętrze bardziej estetyczne – w myśl zasady ,,mniej znaczy więcej’’.

Häfele to globalna firma działająca od 1923 roku. Oferuje największy na rynku asortyment okuć meblowych, okuć budowlanych, oświetlenia meblowego LED, elektronicznych systemów kontroli dostępów oraz akcesoriów dla stolarzy i architektów – w sumie ponad 100 tys. produktów o wyjątkowej konstrukcji i designie, które można znaleźć w meblach i prestiżowych inwestycjach budowlanych na całym świecie. Firma jest wsparciem dla szerokiego grona stolarzy, przemysłu meblarskiego, architektów, projektantów, producentów drzwiowych i okiennych. W Häfele pracuje przeszło 6 tys. pracowników w kilkudziesięciu krajach. Firma ma ponad 160 tys. klientów na całym świecie, 5 zakładów produkcyjnych, 37 oddziałów i liczne biura sprzedaży.