Marmur, czerń i nowoczesne technologie. Trendy 2022 w aranżacji łazienki

Remontujesz łazienkę lub urządzasz nowe wnętrze? W nadchodzącym, 2022 roku królować będzie marmur, czarne dodatki i żywe rośliny. Niemniejszą wagę będzie się przywiązywać do ekologii oraz funkcjonalnych rozwiązań opartych o nowoczesne technologie. Dowiedz się więcej o hitach aranżacyjnych 2022.


Najnowsze trendy pozwolą stworzyć łazienkę elegancką, ponadczasową, a przede wszystkim funkcjonalną. Coraz większe znaczenie mają nie tylko względy higieniczne, ale również odpowiednia przestrzeń do relaksu.

Królewska elegancja

Już od kilku lat widać zdecydowany powrót do naturalnych materiałów – zwłaszcza drewna i kamieni w różnorodnej formie. W 2022 roku prym będzie wiódł marmur, obecny zarówno w postaci wykończenia ścian i podłóg, a także w formie armatury. Aranżacje dopełnią eleganckie dodatki – baterie łazienkowe, lampy czy wieszaki, z matowego złota oraz klasycznej czerni. – Najnowsze trendy wskazują, że w swoich domach chcemy zażyć nieco luksusu – i to nie tylko w łazience. Także w pozostałych pomieszczeniach, choćby w kuchni widać rosnącą popularność uchwytów w modnych wykończeniach takich jak kute żelazo, surowa miedź czy postarzane złoto – wyjaśnia Michał Kichler, manager ds. doradztwa technicznego i szkoleń Häfele. Łazienkową stylizację dopełniać będą także spokojne, wyważone kolory – biel, szarość i beże, a także delikatne, pastelowe barwy, które wniosą do wnętrz spokój i odprężenie. To wyraźny trend – łazienka ma być miejscem, w którym można odetchnąć po męczącym dniu czy zorganizować domowe spa. Pomóc ma w tym także wprowadzenie do łazienki żywych roślin w ozdobnych doniczkach.

Ekologia w cenie

Wydawać by się mogło, że łazienka nie będzie dobrym miejscem do pielęgnacji roślin ze względu na panujące w niej warunki. Jednak najnowsze trendy zdecydowanie temu przeczą. Wystarczy sięgnąć po te gatunki, które lubią wilgotne powietrze oraz wyższą temperaturę. Dobrze odnajdą się w niej storczyki, paprocie, zielistki czy zamiokulkasy. Te ostatnie świetnie poradzą sobie nawet w łazience bez okna. Ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza dla mniejszych przestrzeni, może być ogród wertykalny albo ramy wypełnione mchem, np. chrobotkiem. Równie ważne są rozwiązania ekologiczne. Coraz częściej łazienki wyposażane są w baterie pozwalające zmniejszyć zużycie wody. Ten trend będzie wyraźnie widoczny w nadchodzącym roku, podobnie jak wybór energooszczędnych urządzeń oraz oświetlenia. – Warto wybrać diody LED, dzięki którym nie tylko oszczędzamy energię. Są też zdecydowanie bardziej wydajne i żywotne. Wystarczy wspomnieć, że zwykła żarówka świeci około tysiąc godzin, a ledowa do 100 tysięcy – przekonuje Michał Kichler.

Łazienkowa technologia

Pozostając przy temacie oświetlenia, warto zwrócić również uwagę nowoczesne rozwiązania technologiczne. To kolejny trend na nadchodzący rok. Łazienka ma być wygodnym i komfortowym miejscem, ułatwiającym życie. Pomóc w tym może np. inteligentne lustro, posiadające funkcję ogrzewania zapobiegającą zaparowaniu powierzchni oraz wbudowany system audio kompatybilny z Bluetooth. – Tego typu lustro to nie tylko możliwość słuchania ulubionej muzyki. Ma wbudowane diody LED umożliwiające dopasowanie oświetlenia do naszych codziennych czynności. Zupełnie inne oświetlenie potrzebne jest do wykonywania makijażu niż do wieczornej, relaksującej kąpieli – tłumaczy Michał Kichler.

Inteligentne, nowoczesne rozwiązania widać też w innych urządzeniach. Coraz częściej w naszych łazienkach obecne są systemy wspierające higienę, np. baterie bezdotykowe czy pokryte specjalnymi powłokami, które ułatwiają czyszczenie. Innym ciekawym rozwiązaniem są także samoczyszczące toalety oraz deski sedesowe z funkcją mycia. 2022 roku to czas popularyzacji tego typu udogodnień. Najnowsze trendy kierują naszą uwagę na estetykę i funkcjonalność. Bez wątpienia to kluczowe kwestie w aranżacji, a ich umiejętne połączenie sprawia, że korzystanie z łazienki staje się codzienną przyjemnością.