Kreatywna zabawa formatem, czyli potencjał płytek w różnych rozmiarach

Płytka ceramiczna to materiał, który otwiera bardzo szerokie możliwości aranżacyjne. Jeśli dodatkowo, w obrębie jej jednego wzoru mamy do dyspozycji kilka formatów – możemy tworzyć naprawdę niepowtarzalne kompozycje. Płytki w zróżnicowanych rozmiarach pozwalają jednak nie tylko na atrakcyjne eksponowanie fragmentu pomieszczenia, ale i na optyczne kształtowanie całej przestrzeni. Jak odmienić wnętrze za pomocą wieloformatowych płytek?

Różnoformatowe płytki ceramiczne mogą nie tylko podkreślać charakter przestrzeni. To także ciekawy sposób na jej wizualne poszerzenie, podwyższenie czy przyciągnięcie uwagi w konkretny punkt wnętrza. Kwadratowe, prostokątne, wielkoformatowe – płytki nie jedno mają oblicze. Jak jednak wykorzystać możliwości, jakie oferują nam dziś ich producenci?

 


Dekoracyjne kompozycje

Łączenie kilku formatów tej samej płytki to doskonały sposób na uzyskanie oryginalnego, przykuwającego wzrok dekoracyjnego efektu. Za pomocą dekorów czy mozaiki możemy w kreatywny sposób stworzyć atrakcyjny punkt w naszym wnętrzu. Kombinacja stworzona z więcej niż dwóch rozmiarów płytek w stonowanej kolorystyce np. na ścianie, to rozwiązanie, które sprawdzi się np. zamiast obrazu czy za wezgłowiem łóżka. Jeśli szukamy pomysłu na aranżację ściany warto wziąć pod uwagę zastosowanie efektu 3D. Uzyskamy go, łącząc ze sobą płytki różnej wielkości zmieniając jednocześnie ich położenie względem głębokości w ścianie. Kreatywnym zabawom z płytką sprzyjają oferowane przez producentów płytek kompleksowe kolekcje. Np. w skład kolekcji Opoczno Grand Concept wchodzą nie tylko płytki podstawowe (w rozmiarach od 30×60 do 120x120cm), ale i pasujące do nich dekoracje takie jak mozaiki, cokoły, stopnice czy wąskie listwy.

Moc kontrastu

Kolekcje płytek składające się z kilku propozycji rozmiarów tego samego wzoru stwarzają większe możliwości w zakresie optycznego kształtowania naszej przestrzeni. Duże formaty – takie jak np. płyty gresowe Opoczno z kolekcji Grand Concept o wielkości 120×120 cm stworzą jednolitą, spójną płaszczyznę, dzięki czemu np. nasza łazienka wyda się wizualnie większa. Powierzchnia wygląda tym bardziej naturalnie i jednolicie, im mniej ma fug. Takie wielkoformatowe slaby możemy ułożyć np. na trzech ścianach naszego pomieszczenia, wprowadzając do niego więcej oddechu, ale niebanalnym zabiegiem będzie tu ułożenie płytek również w niewielkim formacie na jednej ze ścian – np. za wanną, we wnęce czy nad umywalką, pod prysznicem. Co ciekawe, małe płytki pozwolą nam ukryć ewentualne  wady i krzywizny naszych ścian lub podłogi.

Moduły

Płytki na podłodze – w salonie, korytarzu czy tarasie nie muszą być jednolite pod względem formatu. Na takiej przestrzeni sprawdzi się także ułożenie modularne albo położenie dużych, kwadratowych slabów z przesunięciem „wymuszonym” przez drobną kostkę. Z kolei wielkoformatowe płytki na podłodze, pozwolą uzyskać jednolitą powierzchnię, dzięki zastosowaniu mniejszej liczby płyt i minimalnej szerokości spoiny.  Natomiast kompilacja kwadratów i prostokątów może stworzyć kompozycję, która znacznie ożywi aranżację np. w naszej łazience.

Warto zwrócić uwagę, że niektórzy producenci starają się ułatwić życie swoim klientom i w swoich katalogach pokazują różne schematy ułożenia. Taką podpowiedź znajdziemy w najnowszym katalogu Opoczno do czterech kolekcji Grand Concept, w której skład wchodzą gresy inspirowane szlachetnym kamieniem (Grand Stone), surowym betonem (Grand Concrete), ciepłym drewnem (Grand Wood) i spokojnymi kolorami ziemi (Grand Colours). Przy różnych rozmiarach płytek, warto jednak na wstępie dokładnie zaplanować całokształt naszej kompozycji, a przed ułożeniem na jednej powierzchni różnych formatów płyt warto opracować dodatkowy plan wcielanej w życie koncepcji.

 

 

***

 

Opoczno jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i najstarszych marek płytek ceramicznych w Polsce. Jej tradycja sięga 1883 roku. Przez te wszystkie lata nie tylko dostarcza swoim klientom produkty najwyższej jakości, lecz także inspiruje i pomaga budować wizję wymarzonej przestrzeni. Opoczno tworzy kolekcje, które odzwierciedlają wzory, faktury i powierzchnie zainspirowane pięknem natury i różnorodnością świata. Produkty tej marki mogą stworzyć niepowtarzalny klimat całego wnętrza: salonów, kuchni, łazienek, sypialni, schodów, przedpokoju, jak i otoczenia domu: elewacji,  tarasów, balkonów, podjazdów i ogrodów. Płytki Opoczno charakteryzuje współczesny design, będący efektem współpracy z architektami i projektantami oraz pasji do poszukiwania pomysłów zgodnych z najnowszymi trendami wzorniczymi, oczekiwaniami klientów i ich marzeniami o pięknych wnętrzach. Opoczno to najwyższa jakość, którą potwierdza wieloletnia tradycja i zaufanie klientów.