Komponenty z EPP rewolucjonizują branżę meblarską

Może zastąpić drewno, sklejkę, piankę PUR, a nawet blachę – spieniony polipropylen EPP świetnie sprawdza się w wielu zastosowaniach meblarskich, oferując jednocześnie znacznie lepsze właściwości niż inne materiały. Łatwa formowalność, pamięć kształtu i przydatność do recyklingu sprawiają, że EPP stopniowo wypiera tradycyjne surowce meblarskie i pobudza kreatywność projektantów.

W zależności od wybranej gęstości może posłużyć jako siedzisko, oparcie, podłokietnik, a nawet cała konstrukcja mebla. Jeśli dodać do tego doskonałą izolacyjność cieplną i tzw. efekt pamięci kształtu, mogłoby się wydawać, że sprężyste tworzywo EPP powstało specjalnie z myślą o branży meblarskiej. Technologia formowania ciśnieniowego pozwala nadawać gotowym wyrobom dowolny kształt. Otwiera to zupełnie nowe wymiary kreatywności i zapewnia swobodę tworzenia modnych mebli o oryginalnym wyglądzie i modułowej budowie. EPP odpowiada na potrzeby rynku meblarskiego na jeszcze więcej sposobów – jest w 100% przydatne do recyklingu i bardzo lekkie, gdyż składa się w 95% z powietrza. Tym samym nie tylko zapewnia wysoki komfort użytkowania wykonanych z niego mebli, lecz także ogranicza koszty transportu i pozostawia mniejszy ślad węglowy na każdym etapie realizacji projektu. Co jeszcze ma do zaproponowania innowacyjne tworzywo EPP?

Stabilne podstawy elastycznej produkcji

Elementy z pianki EPP z powodzeniem sprawdzają się w roli wypełnień części meblowych, gdyż doskonale tłumią wszelkie uderzenia, a przy tym zachowują swój pierwotny kształt. W zależności od wersji gęstościowej, która w ofercie Knauf Industries może wynieść od 20 do nawet 150 gramów na litr, można uzyskać element bardziej miękki w dotyku i o lepszej izolacyjności cieplnej lub twardszy, o wytrzymałości porównywalnej nawet z amortyzatorem zderzaka samochodowego. W związku z tym kształtki ze spienionego polipropylenu mogą również posłużyć jako elementy konstrukcyjne mebli. Są przy tym ok. 40 razy lżejsze od aluminium i 10 razy lżejsze od drewna, a ponadto zapewniają szerokie możliwości  produkcyjne. Jeśli natomiast potrzebny jest element o większej sztywności, pianka EPP może być wzmocniona wcześniej zaprojektowanym insertem z twardego tworzywa lub metalu. W ramach stosowanej w zakładach Knauf Industries technologii overmoldingu taki komponent jest wytwarzany w zaledwie jednym procesie roboczym. Znacznie poszerza to horyzonty projektowania mebli i inspiruje do tworzenia nowych, kreatywnych kolekcji opartych o wspólną platformę produkcyjną. Na przykład poszczególne części w postaci oparć, siedzisk czy podłokietników mogą być ukształtowane w taki sposób, aby można je było ułożyć w jedną stabilną całość bez użycia elementów montażowych i wymieniać pomiędzy poszczególnymi liniami mebli. Wszystko to dzięki idealnej powtarzalności i precyzji formowania pneumatycznego kształtek z EPP w prasie, jakiej nie można uzyskać np. w procesie gięcia metalu czy frezowania drewna. Takie modułowe meble z lekkich i łatwych w przenoszeniu materiałów piankowych zyskują dziś na popularności, gdyż doskonale odpowiadają dynamicznemu stylowi życia współczesnych odbiorców.

Wiele oblicz spienionego tworzywa

Oprócz wielu wersji gęstościowych tworzywo EPP jest dostępne również w specjalnych wersjach odpowiadających na potrzeby bardziej wymagających zastosowań. Na przykład odmiana rEPP z zawartością tworzywa pochodzącego z recyklingu to zrównoważona alternatywa dla tradycyjnych surowców powstała z myślą o w pełni ekologicznych meblach, które pozostawiają mniejszy ślad węglowy. Tworzywo to również może występować w odmianie elektrostatycznej chroniącej wrażliwe elementy elektroniki, a także w różnych kolorach.

Uzupełnieniem portfolio spienionych tworzyw firmy Knauf Industries dla przemysłu meblarskiego jest granulat EPS służący między innymi do wypełniania modnych puf terapeutycznych czy siedzisk stosowanych często w ogródkach dla dzieci i przedszkolach. Kulki styropianowe są dostępne w średnicach od 2 do 8 mm, dzięki czemu można je dobrać do indywidualnego projektu siedziska lub oparcia. Sypkie kulki dostosowują się do kształtu ciała siedzącego, zapewniając efekt „otulenia” i pełnego odprężenia. Spieniane na indywidualne zamówienie kulki są pozbawione szkodliwych substancji czy zanieczyszczeń, dlatego wykonane z nich meble mogą być bezpiecznie użytkowane przez dzieci. Wysokiej jakości granulat zachowuje objętość i kształt nawet po upływie długiego czasu, dzięki czemu wypełnione nim meble nie tracą swojej sprężystości i cieszą oko przez wiele lat.


O Knauf Industries

Firma Knauf Industries jest jednym z największych przetwórców tworzyw sztucznych na świecie. Produkuje wysokiej jakości kształtki, opakowania i izolacje z materiałów spienionych EPS i EPP, a także elementy wykonane metodą wtrysku tworzyw termoplastycznych. Już od ponad 40 lat dostarcza innowacyjne rozwiązania dla największych na świecie producentów z wielu branż, m.in. automotive, HVAC, AGD i RTV, a także meblarskiej.

44 nowoczesne zakłady produkcyjne na całym świecie elastycznie dostosowują swoje zdolności do potrzeb i wymagań klientów. Gwarancją innowacyjności są wyspecjalizowane Centra R&D. W Polsce części ze spienionego polipropylenu (EPP) dla branży meblarskiej powstają w zakładach produkcyjnych zlokalizowanych w Mszczonowie (pod Warszawą) oraz w Nowej Wsi Wrocławskiej. Obydwa zakłady spełniają najwyższe standardy ochrony środowiska, czego potwierdzeniem jest certyfikat ISO 14001:2005. Więcej informacji na stronie: https://www.knauf-industries.pl