Karnawał w kuchni. Jak urządzić dużą kuchnię?

Nie umniejszając małym kuchniom, duże dają większe możliwości. Oprócz pięciu stref, można zmieścić w niej wyspę, kącik wypoczynkowy i część jadalną. I z powodzeniem przyjąć w niej gości na karnawałowej imprezie.

Pierwsze skojarzenie z wyrażeniem open space? Kto wskazał kuchnię, nie biuro, temu konia z rzędem. Ale w dużych domach coraz częściej spotyka się kuchnię i salon w jednej, nieprzedzielonej niczym przestrzeni. Duża kuchnia to marzenie wielu, daje bowiem szeroki wachlarz możliwości. Rodzinne gotowanie, noce spędzone w towarzystwie przyjaciół, wspólne posiłki przy długim stole. Impreza w karnawale? Bez problemu, jest przecież odpowiednio dużo miejsca, które trzeba tylko umiejętnie zagospodarować. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Kuchenne marzenie

W centralnej części zaplanujmy wyspę, która w dużej kuchni jest miejscem spotkań z domownikami, wspólnego gotowania i centrum życia towarzyskiego. Wyspa pełni nie tylko funkcje praktyczną (długi blat roboczy) i społeczną, ale także estetyczną. Oświetlona jest ozdobą każdej kuchni. – Z powodzeniem możemy użyć taśm LOOX LED, które zamontujmy wokół wyspy. Polecam oświetlenie RGB lub multi-white, które umożliwia zmiany barw i natężenia smartfonem dzięki łączności bluetooth przez urządzenie BLE BOX. Zmienne oświetlenie na pewno zrobi wrażenie na gościach – doradza Maciej Wikorejczyk, ekspert ds. oświetlenia LED w firmie Häfele.

Aby jeszcze bardziej powiększyć wyspę, można zamontować na niej system wysuwanego blatu. Przykładem takiego blatu jest model Accuride 0116RC od Häfele. Można go wysunąć zarówno do przodu, jak i w bok. Jest to znakomite rozwiązanie dla osób, które prowadzą towarzyski tryb życia.

Od podłogi do sufitu

W dużej kuchni doskonale sprawdzi się wysoka zabudowa (od podłogi do sufitu) umieszczona przy ścianie za wyspą. Można schować w niej pozostałe strefy kuchni: przechowywania, zapasów i zmywania. Wygodny dostęp do nich zapewnią systemy przesuwnych frontów jak np. Finetta Sipnfront od Häfele. Zamiast umieszczać piekarnik pod płytą, można zamontować go w szafce w zabudowie. Przy frontach możemy odejść od polskiej normy jasnych kolorów. Ciemne fronty sprawdzą się świetnie i optycznie nie zmniejszą przestrzeni, szczególnie przy jasnej podłodze.

W wysokiej zabudowie warto umieścić wąską, wysoką i głęboką szafkę i zamontować w niej system cargo takie jak Siege, który dzięki kilku pojemnym koszom lub pułkom służy za spiżarnię. W wygodnej kuchni nie może zabraknąć pojemnych szafek cargo,  które wysuwają się do przodu. Dzięki temu wszystkie produkty są widoczne i łatwo dostępne.

Większa przestrzeń to również doskonała możliwość do stworzenie kącika wypoczynkowego ze stolikiem kawowym, kanapą lub krzesłami. Ostatnim elementem wartym rozważenia jest stół, przy którym toczyć się będą rozmowy przy wspólnym posiłku. Tak urządzona duża kuchnia stanie się przestrzenią autonomiczną, wyjątkową i wielofunkcyjną. Będzie to miejsce spotkań i zabawy, wykorzystywanym nie tylko w okresie karnawału, ale codziennie.

Häfele to globalna firma działająca od 1923 roku. Oferuje największy na rynku asortyment okuć meblowych, okuć budowlanych, oświetlenia meblowego LED, elektronicznych systemów kontroli dostępów oraz akcesoriów dla stolarzy i architektów – w sumie ponad 100 tys. produktów o wyjątkowej konstrukcji i designie, które można znaleźć w meblach i prestiżowych inwestycjach budowlanych na całym świecie. Firma jest wsparciem dla szerokiego grona stolarzy, przemysłu meblarskiego, architektów, projektantów, producentów drzwiowych i okiennych. W Häfele pracuje przeszło 6 tys. pracowników w kilkudziesięciu krajach i ponad 160 tys. klientów na całym świecie. 5 zakładów produkcyjnych, 37 oddziałów i liczne biura sprzedaży.