Karnawał? Spędź go w mieszkaniu!

Początek roku to czas pełen rozrywki i radości. Zaraz po szampańskiej zabawie na Sylwestra czeka nas najbardziej wesoły i kolorowy okres w roku – karnawał. Według badań przeprowadzonych w 2018 roku, aż 84% Polaków świętuje z tej okazji, organizując imprezy. W dzisiejszych czasach wielkie, duże i wystawne bale karnawałowe odchodzą jednak do lamusa. Do mody wróciły domówki, czyli małe przyjęcia organizowane w mieszkaniach i domach. Jak przygotować cztery kąty do takiej imprezy? Sprawdźcie, bo czasu zostało niewiele – karnawał kończy się 3 marca.

Nie tylko parkiet

W Polsce istnieje ponad 14,44 mln lokali mieszkalnych, a średnia wielkość jednego mieszkania wynosi 74 m². Posiadamy zatem możliwości do zorganizowania domówki i zaproszenia, chociaż kilku bliskich znajomych. Od czego zatem zacząć?

Do karnawałowej zabawy potrzebujemy kilku istotnych elementów: parkietu, miejsca do odpoczynku oraz przestrzeni, w której będzie można postawić wszystkie imprezowe przekąski. Oczywiście wielkość wszystkich tych “składowych” zależy od ilości osób, które planujemy zaprosić. Jednak po kolei. Zastanawiając się nad wyborem: krzesło czy sofa, należy zwrócić szczególną uwagę na … sprzątanie, czyli nieodzowną część każdej domowej imprezy – w takim przypadku bardziej przydają się krzesła, które przy sprzątaniu sprawdzają się w 100%, są łatwe w przestawieniu oraz łatwe do czyszczenia. Jeśli chodzi o podanie przekąsek – najprostszym rozwiązaniem jest stworzenie poczęstunku w formie bufetu. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się duży rozkładany stół, którego wielkość będzie można sprawnie dostosować do ilości dań, czy uczestników. Stół jako element wyposażenia każdego domu musi spełniać swoje podstawowe funkcje. To jednak nie wszystko. Współcześni konsumenci oczekują wartości dodanej – atrakcyjnego koloru, modnego kształtu, czy ekstra zastosowania. Dobrym przykładem jest nadprogramowa funkcja np. przestrzeń, którą można wykorzystać w razie potrzeby, chociażby podczas karnawałowych domówek. Znajdziemy ją m.in. w stole ZEEN proponowanym przez markę Ragaba, który nie tylko jest rozkładany, ale dodatkowo posiada wbudowaną półkę, na której możemy schować dodatkowe przedmioty. Co ważne, jeśli posiadamy duży dom i planujemy gościć większą liczbę znajomych, możemy rozważyć ułożenie kilku stołów. Jeśli jednak posiadamy tylko jeden stół, dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie stolików kawowych (np. UFO od Ragaba), na których rozłożyć można słodki poczęstunek lub filiżanki na kawę, czy herbatę. Stoliki też przydają się jako miejsce do odłożenia niepotrzebnych na imprezie rzeczy, np. książki. Oryginalny wygląd stolika zrobi wrażenie na gościach, a my będziemy mieć dodatkową przestrzeń do użytkowania.

Motyw przewodni

Kolejnym aspektem każdej imprezy w mieszkaniu jest motyw przewodni. Co naszych łask coraz częściej wracają przyjęcia przebierane, tak aby każdy mógł znowu poczuć się dzieckiem i przejść istną metamorfozę, chociaż na jedną noc w roku. Częstym motywem przewodnim są również bajki, imprezy w stylu kasyna czy bal maskowy. Należy pamiętać, że wszystkie rzeczy muszą pasować do motywu przewodniego, elementy dekoracji naszego domu również. Warto taką imprezę zaplanować dużo wcześniej, a dekoracje zamówić w hurtowniach przez internet.

Pokarm dla ciała i…dla duszy

Na imprezach w mieszkaniach i domach najbardziej sprawdza się bufet z finger foodami, czyli drobnymi małymi przekąskami. Z mody wyszły już duże wystawne dania. Poczęstunek ma zostać poczęstunkiem, a nie wystawną kolacją dla całej grupy osób. Idealnym rozwiązaniem są tutaj koreczki, mini tortille czy kanapeczki lub paszteciki. Z kolei muzyka jest jedną z najważniejszych rzeczy na każdej imprezie. Do od niej zależy jak bardzo goście będą się bawić. Muzyka musi też nawiązywać do naszego motywu przewodniego. Co ciekawe, zauważyć można powrót do hitów z początku lat 2000. Jedyne, o czym należy pamiętać to o gustach naszych sąsiadów, którzy niekoniecznie muszą preferować głośną muzykę, dlatego warto poinformować o naszej imprezie sąsiadów. Dobrym rozwiązaniem jest też, zaniesienie małego poczęstunku, wtedy pokażemy się też z dobrej strony.

Odpowiednie meble, muzyka, którą znamy wszyscy, motyw przewodni oraz przepyszny poczęstunek – każdy element jest ważny. Jednak najważniejsze jest jedno – dobra zabawa w gronie naszych bliskich. To oni sprawią, że nasz wieczór będzie niezapomniany. To jak, kiedy zorganizujecie taką imprezę u siebie?

 

A poniżej przepis na idealną zabawę karnawałową w mieszkaniu!

Składniki:

  • kilka sztuk wygodnych mebli, które dopasować można do liczby gości
  • 1 cały motyw przewodni
  • nie za duża, nie za mała playlista z hitami
  • szereg przekąsek w postaci finger foodów
  • garść przyjaciół

 

Sposób wykonania:

Wszystkie składniki wymieszaj. Możesz dla smaku dodać łyżkę dobrego humoru, a zamiast wisienki na wierzch dorzucić ciekawą anegdotkę, która rozluźni towarzystwo.