Jak układać drewnopodobne płytki – 3 kroki do osiągnięcia naturalnego efektu na każdej przestrzeni

Płytki drewnopodobne to nie bez powodu jeden z najmodniejszych trendów aranżacyjnych. Ich wykorzystanie sprawia, że każde wnętrze nabiera wyjątkowego charakteru oraz ciepła, a sam materiał zarówno na podłodze, jak i ścianach okazuje się niezwykle funkcjonalny – można go stosować w salonach, sypialniach, na tarasach, a nawet łazienkach. Jak jednak sprawić, aby nasza kompozycja z wykorzystaniem płytek odwzorowujących drewno była niemal nie do odróżnienia od tego naturalnego surowca? Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę przed montażem oraz w jego trakcie.

Płytki drewnopodobne to synteza tradycji i nowoczesności, w której drewno określa zupełnie nową jakość aranżacji wnętrza. Płytki z rysunkiem drewna cieszą się niebywałą popularnością, nie wszyscy wiedzą jednak, jak z ich pomocą stworzyć perfekcyjny, a co najważniejsze – naturalny efekt. O czym warto pamiętać przed położeniem płytek odwołujących się do rysunku drewna?

• Wybierz idealne płytki
Płytki inspirowane drewnem mają kształt naturalnych desek podłogowych. Możemy jednak wybierać ich wielkość. Np. oferowane przez markę Opoczno płytki Grand Wood występują w różnych, zbliżonych do naturalnych desek rozmiarach: 20×120 oraz 20×180 cm. Jakie możliwości stwarza większy format? Przede wszystkim pozwala ograniczyć liczbę spoin i nadać naszemu wnętrzu więcej przestronności. Warto zwrócić także uwagę na powierzchnię płytki drewnopodobnej. O wiele naturalniej będzie prezentować się ta ustrukturyzowana, z fakturą oddającą żłobienia prawdziwych desek (efekt ten wzmocnią także fugi o szerokości minimum 2 mm). Dobrze jest również zwrócić uwagę na tonalność – różnorodność grafik na płytce, odzwierciedlona w postaci niejednolitego ubarwienia oraz kontrastowości słojów, zapewni idealne odwzorowanie naturalnego drewna oraz sprawi, że pomieszczenie nabierze unikatowego charakteru.


• Poznajcie się lepiej
Pracę z płytką najlepiej zacząć od sprawdzenia zawartości opakowania. Płytki posiadają różne wzory – tzw. „twarze” w ramach jednej kolekcji. Dzięki temu łatwiej jest uniknąć powtarzalności naszej kompozycji i lepiej zaplanować całą aranżację. Tonalne płytki mają tę wyjątkową cechę, że nie tworzą powtarzalnych wzorów na ułożonej podłodze. Takie nieregularne płytki otwierają nam drzwi do stworzenia wyjątkowej i tym samym niepowtarzalnej kompozycji – dokładnie tak jak naturalne materiały.

• Mieszaj, odwracaj, baw się!
Przed ostatecznym przyklejeniem płytek warto próbnie ułożyć je „na sucho”, aby dokładnie sprawdzić potencjalny wygląd naszej podłogi czy ściany. W tym przypadku możemy się również przekonać, jak prezentują się płytki układane tylko z jednego opakowania, a jaki efekt uzyskamy, mieszając je ze sobą. Podczas układania płytek tonalnych o wiele lepiej jest wymieszać płytki z kilku opakowań, a także odwracać je względem siebie o 180o. Pozwoli nam to na uwypuklenie naturalnego charakteru podłogi. Doskonale sprawdzą się tu płytki z serii Natural oraz Rustic należące do kolekcji Grand Wood Opoczno. Jeśli zaś zależy nam na stworzeniu bardziej jednolitego efektu, bez sęków i o delikatnym usłojeniu, warto sięgnąć po gresy z trzeciej linii, czyli Prime należące do tej samej kolekcji polskiego producenta. Ci, którzy chcą stworzyć jeszcze bardziej unikatową i niepowtarzalną kompozycję i poszukują niesztampowych rozwiązań mogą pokusić się o wymieszanie na jednej podłodze różnych kolorów płytek, wchodzących w skład jednej lub kilku kolekcji oraz ich wielu formatów. Taki zabieg pozwoli na pełen indywidualizm i oryginalny efekt naszej aranżacji.

Jeśli już rozplanowaliśmy ułożenie elementów, odłóżmy je na bok i rozpocznijmy montaż. Zacznijmy od całych płytek, zgodnie z zaplanowanym schematem. Rekomendowanym układem w przypadku drewnopodobnych desek jest przesunięcie – maksymalnie do 1/3 długości płytki sąsiadującej. Lepiej zrezygnować z układania tego typu produktów w tzw. cegiełkę (z przesunięciem o 1/2 długości), ponieważ w przypadku długich i stosunkowo wąskich elementów naturalne krzywizny, wynikające z procesu produkcyjnego, mogą się uwidocznić.

Praktycznie każda przestrzeń otwiera możliwości aranżacyjne z wykorzystaniem drewnopodobnych płytek. W spełnianiu wnętrzarskich marzeń pomoże zestawienie płytek gresowych inspirowanych drewnem, które odpowiedzą nawet na najbardziej wymagające potrzeby. Płytki drewnopodobne będą doskonale pasowały do salonu, stając się alternatywą dla drewnianego parkietu. W kuchni mogą przełamać monokolorowe meble, a jeśli są one właśnie drewniane – łatwo dobrać do nich odpowiedni kolor płytek, komponując w ten sposób spójną całość. Korytarz i przedpokój to miejsca, w których tradycyjne drewno narażone byłoby na nieustanną eksploatację, a gres daje nam pewność, że błoto, wilgoć czy piasek nie wpłyną na jego wygląd. A co z łazienką? Zamiana zimnych kafelków na drewnopodobne gresy sprawi, że nabierze ona odprężającego klimatu. Balkon, taras czy ogród to również miejsce na wykorzystanie płytek drewnopodobnych, ponieważ gresy z kolekcji Grand Wood od Opoczno nie wymagają impregnacji, są odporne na zmiany temperatur, mrozoodporne, a latem niepodatne na zmianę koloru przez promienie słoneczne. Wykazują niską nasiąkliwość, a chodzenie po nich jest w pełni bezpieczne – płytki Grand Wood wyróżnia klasa antypoślizgowości R10.

***
Opoczno jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i najstarszych marek płytek ceramicznych w Polsce. Jej tradycja sięga 1883 roku. Dostarcza swoim klientom produkty najwyższej jakości, a także inspiruje i pomaga budować wizję wymarzonej przestrzeni całego domu. Opoczno tworzy kolekcje, które odzwierciedlają wzory, faktury i powierzchnie zainspirowane pięknem natury i różnorodnością świata. Produkty tej marki mogą stworzyć niepowtarzalny klimat wnętrza: salonów, kuchni, łazienek, sypialni, schodów, przedpokoju, jak i otoczenia domu: elewacji, tarasów, balkonów, podjazdów i ogrodów. Płytki Opoczno charakteryzuje współczesny design, będący efektem współpracy z architektami i projektantami oraz pasji do poszukiwania pomysłów zgodnych z najnowszymi trendami wzorniczymi, oczekiwaniami klientów i ich marzeniami o pięknych wnętrzach. Opoczno to najwyższa jakość, którą potwierdza wieloletnia tradycja i zaufanie klientów.