Jak przygotować idealne miejsce do nauki?

Wrzesień to dosłownie ostatni dzwonek na przygotowanie lub przeorganizowanie domowego kącika do nauki. Jak powinien wyglądać, by dzieci go polubiły? I jak go wyposażyć, by był przyjazny ich zdrowiu? Zobacz jak stworzyć miejsce, w którym nawet odrabianie lekcji będzie przyjemne.

Lato na finiszu, podręczniki, zeszyty i najróżniejsze artykuły szkolne kupione, plecak spakowany, nawet zajęcia pozalekcyjne są już wstępnie wybrane – innymi słowy rozpoczynamy nowy rok szkolny! Jesteście gotowi? Co jeszcze może się przydać? Z pewnością odpowiednio zorganizowany kącik do pracy w pokoju ucznia. Zobaczcie jak go stworzyć.

Jakie meble do kącika nauki?

Nawet jeśli w pokoju dziecięcym już stoi stare biurko i fotel, we wrześniu warto raz jeszcze sprawdzić, czy meble te nadal spełniają potrzeby waszego dziecka. Zwłaszcza, że podczas wakacyjnego odpoczynku z pewnością urosło. Dlaczego to takie ważne?

– Bo biurko i krzesło pełnią kluczową rolę w zachowaniu prawidłowej postawy ciała podczas nauki. Obecnie dzieci każdego dnia spędzają długie godziny siedząc. To olbrzymie obciążenie dla ich stawów, mięśni i kręgosłupa. Aby zminimalizować negatywny wpływ długotrwałej pozycji siedzącej i krzesło, i biurko muszą być maksymalnie ergonomiczne i dopasowane do specyfiki użytkownika – jego wysokości, ale też wagi i przyzwyczajeń. Dobrze też, by rosły razem z dzieckiem i oferowały szeroką możliwość regulacji. – wyjaśnia Joanna Posadzy, Dyrektor Marketingu firmy REJS.

Idealnym rozwiązaniem są więc ergonomiczne fotele i biurka pozwalające zmieniać wysokość położenia blatu. Na przykład stelaż elektryczny Futuro, który umożliwia płynną regulację wysokości w zakresie od 625 do 1275 mm. Dzięki niemu dziecko podczas nauki będzie mogło uniknąć niezdrowego bezruchu, od czasu do czasu zmieniając pozycję z siedzącej na stojącą i odwrotnie. – Wystarczy przycisnąć na panelu sterowanie strzałkę w górę lub dół, a blat sam się podniesie lub obniży. I to bez konieczności zdejmowania ułożonych na nim rzeczy. Futuro umożliwia zapamiętanie 4 stałych pozycji, więc biurko może być wykorzystywane przez dzieci i rodziców naprzemiennie. – wyjaśnia Joanna Posadzy.

Home decor indoor plant shelf

Stelaż łatwo też dopasować do już istniejącej zabudowy i posiadanych mebli. Można do niego zamocować blat w dowolnym kolorze, z drewna lub płyty meblowej o wymiarach 1000×2000 mm. Biurka Futuro można też łączyć za pomocą specjalnych łączników, tak by stworzyć przestrzeń do nauki dla dwójki dzieci. Można je też odgrodzić panelami akustycznymi, by zapewnić uczniom ciszę i komfort podczas nauki.

Jakie akcesoria są niezbędne w kąciku nauki?

Odpowiednie biurko to jednak nie wszystko. Aby zadbać o zdrowie i komfort dziecka podczas odrabiania prac domowych, warto wyposażyć jego pokój w jeszcze kilka elementów.

Nieodzowne jest miejsce do przechowywania książek, zeszytów oraz najróżniejszych przyborów i akcesoriów. O ile te pierwsze można wygodnie ustawić na półkach, to te drugie – niekonieczne. Kredki, mazaki, nożyczki, spinacze, notesiki z fiszkami naprawdę trudno jest utrzymać we wzorowym porządku nawet najbardziej zorganizowanej osobie. A co dopiero dziecku czy nastolatkowi! Dlatego te niewielkie rzeczy łatwiej jest ułożyć w szufladach.

Sprawdzą się np. wyróżniające się cienkimi boczkami szuflady UltraBox od REJS. Szuflady te dostępne są w wariancie wewnętrznym i frontowym, w kolorach białym i grafitowym, w 4 wysokościach: 86, 118, 167 i 199 mm i aż 6 długościach prowadnic: 300, 350, 400, 450, 500 i 550 mm. Maksymalna szerokość to 900 mm. Oznacza to naprawdę dużą swobodę projektowania zabudowy pokoju dziecięcego i maksymalne dopasowanie do ich potrzeb.

Funkcjonalnym uzupełnieniem szuflad, które z pewnością docenią maluchy (ale i ich rodzice) będą systemy organizacji wewnętrznej. W specjalnych metalowych i drewnianych wkładach można ułożyć posegregowane drobiazgi i na dłużej utrzymać je w porządku. Starsze dzieci, które zazwyczaj mają całą masę mniejszych i większych tajemnic, docenią zaś możliwość zamykania kontenerów na kluczyk. Zamek meblowy od REJS jest bardzo prosty w montażu, więc można go zastosować nawet w już posiadanych meblach. Zestaw obejmuje wkładkę i dwa klucze z plastikową główką. Opcją wartą uwagi jest możliwość dokupienia klucza MASTER, który pozwala na otwarcie wielu zamków jednym kluczem.

Funkcjonalnie i pięknie

Projektując kącik pracy nie można zapomnieć o zapewnieniu w kąciku nauki dostępu do prądu. Możliwość podłączenia ładowarki (a raczej ładowarek) jest absolutnie niezbędna z punktu widzenia użytkownika laptopa, telefonu i innych urządzeń.

Aby nie utonąć w licznych kablach, warto w biurku – jego blacie, lub korpusie  zamontować przedłużacze Elektrima. Okrągły TUBUS i prostokątny KWADRO od REJS można szybko wysunąć z blatu, kiedy chcemy podłączyć urządzenie, a następnie jeszcze szybciej schować, gdy potrzebujemy więcej miejsca. Oba dostępne są w dwóch wariantach: tylko z tradycyjnymi gniazdami (2 lub 3), albo również z portami USB. Do wyboru są modele w kolorach: KWADRO – bieli, czerni oraz szarości, a TUBUS – szarości i czerni.

Inną receptą na kable są przepusty kablowe, czyli specjalne kwadratowe i okrągłe puszki do montowania w blacie pozwalające na dyskretne podłączenie sprzętów, a także specjalne korytka na przewody, które można zamontować pod blatem. Oba rozwiązania doskonale pasują do stelaża Futuro, ale wykorzystać je można również w przypadku tradycyjnych biurek. Dostępne są w 3 kolorach: bieli, czerni i szarości.

A co z rzeczami, których wcale nie chcemy chować, a wręcz przeciwnie – próbujemy wyeksponować? W pokoju dziecięcym z pewnością jest ich mnóstwo. Wszelkie skarby dzieci i nastolatków warto ułożyć na półeczkach zamontowanych np. nad biurkiem. Jeśli chcemy uniknąć topornego regału, możemy wykorzystać lekkie półeczki osadzone na niewidzialnych ramionach REJS. Mocowane na zasadzie kołka rozporowego, bardzo dyskretne wkręcane ramiona dostępne są w 3 wymiarach: 10×100, 10×145 i 11,5×120 mm. Oferują udźwig na każdą półkę na poziomie 15 kg, więc ustawić na nich można nie tylko lekkie dekoracje, ale nawet lampę czy kwiaty. I to bez obawy o bezpieczeństwo użytkowników.

www.rejs.eu www.e-rejs.eu