FORTE publikuje wstępną informację o wynikach finansowych grupy osiągniętych w I półroczu 2023/24

FORTE, jeden z największych europejskich producentów mebli do samodzielnego montażu, ogłosił wstępną informację o wynikach finansowych Grupy Kapitałowej osiągniętych w I półroczu trwającego roku obrotowego (rozpoczynającego się 1 kwietnia 2023 r. i kończącego się 31 marca 2024 r.), tj. od 1 kwietnia 2023 r. do 30 września 2023 r.

W analizowanym okresie przybliżona wartość skonsolidowanych przychodów grupy ze sprzedaży wyniosła 476 mln zł (w tym 41 mln zł stanowiła sprzedaż nadwyżek płyty meblowej wyprodukowanej we własnej fabryce płyty TANNE) wobec 584 mln zł w okresie porównawczym minionego roku obrotowego (kiedy sprzedaż płyty poza grupę wyniosła 133 mln zł).

Szacunkowa wysokość skonsolidowanego wyniku EBITDA za I półrocze 2023/24 wyniosła 16 mln zł wobec 49 mln zł w analogicznym okresie roku obrotowego 2022/23 (spadek o 69 proc.).

Szacunkowa wysokość skonsolidowanego wyniku EBIT za I półrocze 2023/24 wyniosła -12 mln zł wobec 21 mln zł w analogicznym okresie roku obrotowego 2022/23.

Malejąca siła nabywcza konsumentów związana z wysoką inflacją powoduje odkładanie zakupu mebli jako artykułów niebędących towarem pierwszej potrzeby. Dodatkowym wyzwaniem są wciąż wysokie ceny surowców oraz energii, jak również obserwowana w ostatnich miesiącach deprecjacja złotego wobec euro i dolara. Powyższe czynniki miały wpływ na zaprezentowane wstępne wyniki finansowe FORTE.

Meble FORTE, zaprezentowane na targach M.O.W. w Centrum Wystawienniczym w Bad Salzuflen w Niemczech we wrześniu 2023 r., zostały pozytywnie przyjęte przez branżę. FORTE obserwuje wyższy poziom zamówień na nowości targowe niż przed rokiem, co stanowi pozytywny bodziec dla wyników firmy w kolejnych kwartałach.

Pomimo wyzwań rynkowych, firma pozostaje jednym z liderów w branży meblarskiej, angażując się w innowacje produktowe. Wprowadzenie nowej technologii montażu (Threespine ID) spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród klientów, zrealizowaliśmy już pierwszą serię produkcyjną mebli w tej technologii. Równocześnie, konsekwentnie realizujemy działania ukierunkowane na optymalizację kosztów, skupiając się na usprawnieniu procesów logistycznych i produkcyjnych. Te inicjatywy mają na celu wzmocnienie konkurencyjności FORTE w długim okresie, poprzez dostosowanie się do zmieniających się preferencji klientów i rosnących wymagań rynku – mówi Maria Florczuk, prezeska zarządu Grupy FORTE.

FORTE podkreśla swoje zdecydowane zaangażowanie w zakresie Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) poprzez inwestycje w fotowoltaikę. Obecnie dobiega końca projekt uruchomienia farm słonecznych przy wszystkich zakładach produkcyjnych grupy. Spółka szacuje, że w przyszłym roku 15 proc. zużycia energii zostanie pokryte energią pozyskaną ze słońca. Wizja spółki obejmuje systematyczne zwiększanie udziału energii ze źródeł odnawialnych w ogólnym zużyciu, zgodnie z długoterminową strategią zrównoważonego rozwoju.

We wrześniu w Bad Salzuflen w Niemczech odbywały się międzynarodowe targi wyposażenia wnętrz M.O.W. Meble FORTE zaprezentowane na targach zostały entuzjastycznie przyjęte przez branżę, co stanowi istotny bodziec dla poprawy wyników firmy w kolejnych kwartałach.

Obserwujemy wzrost zamówień na nowości zaprezentowane na targach, jest ich więcej niż miało to miejsce w ubiegłym roku. W naszym Centrum Wystawienniczym o powierzchni 4000 m2 zaprezentowaliśmy ponad 40 nowych kolekcji meblowych FORTE i ponad 500 nowych artykułów. Liczne konstruktywne dyskusje i doskonałe opinie gości z ponad 30 krajów potwierdzają, że nowe projekty mebli spełniają oczekiwania klientów. Nasze zespoły już pracują nad wdrożeniem nowych produktów, aby mogły trafić do sklepów meblowych jeszcze w tym roku – podsumowuje Florczuk.

***

Fabryki Mebli „FORTE” to wiodący polski producent mebli do samodzielnego montażu. Firma powstała w 1992 roku, a w 1996 roku zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. FORTE posiada cztery nowoczesne zakłady produkcyjne w Polsce, w tym własną fabrykę płyt wiórowych. Firma sprzedaje swoje produkty w ponad 40 krajach na całym świecie, a ponad 85 proc. całej produkcji trafia za granicę. W 2022 roku obrót Grupy FORTE osiągnął 1 273,9 mln PLN.