Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów Dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA (Poznań, 10-13.09.2024) odbędą się w tym roku już po raz 40. Podobnie jak to miało miejsce w przeszłości, i tym razem przynoszą całą gamę skutecznych rozwiązań problemów stojących przed branżą drzewno-meblarską, która boryka się w ostatnim czasie ze szczególnie trudnymi wyzwaniami
Na kondycję branży drzewno–meblarskiej negatywnie wpływają między innymi postpandemiczne zagrożenia oraz konflikt zbrojny na Ukrainie. Związane z tym restrykcje i ograniczenia rynków silnie zmniejszyły popyt. Sytuację dodatkowo pogarszają zmiany demograficzne, pogłębiając braki w wykwalifikowanej kadrze pracowniczej, zdolnej obsługiwać najnowsze maszyny i urządzenia. Na to nakładają się poważne wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi i ochroną środowiska, którym firmy będą musiały sprostać.
Robotyzacja i automatyzacja
Odpowiedzią na wyzwania, z którymi boryka się branża drzewno-meblarska jest przede wszystkim robotyzacja i automatyzacja procesów technologicznych. Dotyczy to zarówno produkcji, jak i składowania. – Dlatego wskazanie tych dwóch kierunków rozwoju branży jest dla nas, jako organizatora przodujących targów europejskich, wyzwaniem i próbą pokazania w układzie praktycznym, rozwiązań dedykowanych zarówno dla dużych, jak i małych zakładów – mówi dyrektor Targów DREMA Andrzej Półrolniczak.
Najnowsze rozwiązania w tym zakresie będzie można zobaczyć między innymi w fabryce przyszłości, która pracować będzie w pawilonie w ramach projektu Drema Dzieciom. To nie tylko piękny charytatywny projekt organizowany przez Stowarzyszenie Producentów Maszyn, Urządzeń i Narzędzi do Obróbki Drewna DROMA, Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Grupę MTP. To także prezentacja możliwości, jakie daje nam najnowocześniejsza technologia. W trakcie targów, wspólnie z partnerem technologicznym – firmą Lazzoni Group – pokażemy jak na 2000 mkw można skompletować ciąg technologiczny, który pozwala produkować meble w układzie krótkoseryjnym, ale również w układzie elastycznym – krótkich i dłuższych serii. Produkcja obejmie proces obróbki płyt meblowych, oklejania wąskich płaszczyzn, pakowania podzespołów i elementów oraz przygotowania do wysyłki, w tym logistyki magazynowej. A to wszystko przy wsparciu systemu do projektowania konstrukcji oraz zarządzania i monitorowania procesów produkcyjnych.
– Jest to unikatowa prezentacja, nie tylko z tego względu, że odbywa się w halach targowych, ale również pokazuje rozwiązania, które niewiele firm w Polsce jeszcze stosuje – wyjaśnia dyrektor Półrolniczak. Wyprodukowane w trakcie targów meble zostaną przekazane do Żłobka Samorządowego w Myślenicach, Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w Kętrzynie i w Jastrowiu.
Cyfrowa Stolarnia
– Pokażemy, że robotyzacja i automatyzacja nie dotyczy tylko dużych firm meblarskich, ale coraz szerzej wchodzi również do małych i średnich zakładów, a także stolarni – mówi dyrektor Półrolniczak. Już ubiegłoroczna DREMA udowodniła jak wiele operacji pomocniczych, które do tej pory było wykonywane przez pracowników w firmach, takich jak załadunek, czy transport produktów i surowców na terenie zakładu, może odbywa się z wykorzystaniem robotów. W tym roku na Targach DREMA będzie można zobaczyć, jak kompaktowo i w sposób zrobotyzowany można rozwiązywać problemy branży w małych zakładach stolarskich. Specjalna przestrzeń prezentacyjna tj. innowacyjna, modułowa, cyfrowa stolarnia firmy Infotec będzie miała na celu prezentacje kompaktowych, obniżających koszty rozwiązań dla małych zakładów produkcyjnych. W ramach prezentacji tych rozwiązań będzie można również zobaczyć, jak w warunkach targowych na tych urządzeniach można produkować meble. Wszystkie produkty zostaną przekazane do beneficjentów akcji Drema Dzieciom.
Nowości rynkowe
Tym co zawsze cieszy się największym zainteresowaniem zwiedzających są oczywiście nowe innowacyjne produkty. Tych na stoiskach wystawców Targów DREMA 2024 będzie jak zwykle mnóstwo. Wiele firm korzysta ze swojego udziału w największych targach zaopatrzenia dla branży drzewno-meblarskiej w naszej części Europy, by dokonać premierowych prezentacji swoich najnowszych produktów przeznaczonych zarówno dla dużych graczy przemysłu drzewnego i meblarskiego, jak i mniejszych zakładów obróbki drewna. Sporo nowości będzie można zobaczyć także w Strefie Trendów dla Meblarstwa, w ramach której zaprezentowane zostaną ciekawe rozwiązania techniczne, aktualne trendy wzornicze oraz najlepsze produkty sprzedażowe w obszarze akcesoriów, materiałów i półproduktów meblowych. Wśród dużej liczby nowości z pewnością na szczególną uwagę zasługuje 12 produktów, nagrodzonych w tym roku Złotym Medalem MTP:
- Centrum Obróbcze ProNest+ – SERON Sp. z o. o. Sp. K.
- Frezy CX-SPEED Nesting – N-POL cutting tools / N-POL Krzysztof Noga
- Gwoździarki BIZON z magazynkiem JUMBO v3 – BizeA Sp. z o.o.
- Laser Z-LASER ZQ1-MagicLine – Z-LASER Gmbh / PENNY GONDEK Sp. z o.o.
- Linia do produkcji pelletu LDG-3000 KOMBI – Technomaszbud Sp. z o.o.
- Morgan Ply1 – Morgan Tecnica SpA / TEX SYSTEM Sp. z o.o.
- NiRo – uchwyt zaciskowy Premium – Leitz GmbH & Co. KG / LEITZ POLSKA Sp. z o.o.
- Pilarka pionowa STRIEBIG EDITION 60 – Striebig AG / Otto Martin Polska Sp. z o.o.
- Pilarka wielotarczowa dwuwałowa PWR 432 – TOS SVITAVY a.s. / PENNY GONDEK Sp. z o.o.
- Ploter frezujący CNC 2030 AUTO – POLSKA GRUPA CNC Damian Laskowski
- Podcinak PCD do pilarek formatowych i panelowych – ITA TOOLS Sp. z o.o.
- Trak tarczowy TTA-450 (pilarka tarczowa do kłód) – AMIX WIECZOREK Sp. K.
Forum Technologów
Nowoczesne maszyny wymagają nowych kompetencji i umiejętności pracowników. W tym roku po raz pierwszy organizujemy wydarzenia skierowane dla technologów przemysłu drzewnego i meblarskiego. W specjalnej strefie w pawilonie 6 odbywać się będą wykłady, których tematyka związana jest z robotyzacją procesów produkcyjnych. W strefie tej technolodzy będą mogli się spotkać i wymienić swoje doświadczenia w zakresie wdrażania nowoczesnych technologii.
Organizowane będą tu także spotkania architektów i projektantów, by przedyskutować trendy w zakresie projektowania wnętrz, mebli i wyrobów z drewna. Promowane będą również nowe zawody i kwalifikacje zawodowe, które będą wdrażane w ramach Branżowych Centrów umiejętności. Odbędą się także egzaminy czeladnicze i mistrzowskie w zakresie zawodu parkieciarza.
Strefa Zrównoważonego Rozwoju
Program tegorocznej DREMY uwzględnia potrzeby przedsiębiorców, którzy w najbliższym czasie będą mierzyć się z koniecznością wdrożenia ekologicznych i społecznie odpowiedzialnych rozwiązań. W pawilonie 5 stworzyliśmy przestrzeń skierowaną do firm, które poszukują wsparcia przy wprowadzaniu zasad społecznie odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju do swoich organizacji. W strefie odbywać się będą spotkania z instytucjami i firmami, wspierającymi przedsiębiorców we wdrożeniach ESG dla biznesu, prezentacje innowacyjnych produktów, stworzonych w zgodzie z wartościami zrównoważonego rozwoju, a ponadto rozmowy i konsultacje związane z wprowadzaniem idei zrównoważonego rozwoju dla przedsiębiorstw.
Wewnątrz strefy poza przestrzenią coworkingową i sceną tematyczną (wykłady codziennie w godz. 11.00-15.00), będzie można zobaczyć praktyczne rozwiązania zaproszonych firm. Zwiedzający będą mieli okazję zaczerpnąć wiedzy i inspiracji od partnerów strefy.
LAS DREMY – posadź z nami tysiące drzew!
Będąc w tematyce ekologii warto wspomnieć, że podczas targów odbędzie się 2. edycja projektu “Las Dremy”, którego celem jest posadzenie tysięcy drzew na terenach Polski dotkniętych katastrofą naturalną. Tegoroczne działania zostaną przeprowadzone we współpracy z partnerem wykonawczym Posadzimy.pl – profesjonalnym organizatorem akcji sadzenia drzew w ramach działań CSR.
Podczas wydarzenia każdy z gości targów będzie mógł zgłosić się do udziału w projekcie poprzez przekazanie danych kontaktowych, a w zamian – w jego imieniu – zostanie posadzone jedno drzewo w trakcie jesiennego finału akcji. Każdy uczestnik otrzyma także indywidualny certyfikat. Projekt ma na celu promocję idei zrównoważonego rozwoju w przemyśle drzewno-meblarskim, a w rezultacie przyczynienia się do odnowienia cennych zasobów natury, z których korzysta nasza branża.
Kongresy i Spotkania
Jak zwykle Targom DREMA towarzyszyć będzie bogaty program wydarzeń: konferencji i paneli dyskusyjnych dotyczących aktualnej sytuacji rynkowej oraz automatyzacji i mechanizacji procesów produkcyjnych w duchu przemysłu 4.0. W przeddzień targów odbędzie się kolejna edycja Kongresu Przemysłu Drzewnego KOOPDREW. Podczas tej międzynarodowej konferencji organizowanej przez Polską Izbę Gospodarczą Przemysłu Drzewnego mowa będzie o szansach i zagrożenia dla sektora leśno-drzewnego w najbliższych latach. Eksperci z Polski i zagranicy przedstawią, jak radzić sobie z aktualnymi wyzwaniami i przygotować rozwiązania chroniące rodzime firmy.
O perspektywach przemysłu meblarskiego i drzewnego oraz wyzwaniach związanych z zaopatrzeniem branży w surowce drzewne dyskutować będą uczestnicy IX Ogólnopolskiego Kongresu Meblarskiego, organizowanego przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Producentów Mebli. Wydarzenie, które odbędzie się 11 września 2024 roku. Uczestnicy omówią kierunki zmian, nadchodzące wyzwania i strategie rozwoju w branży. Z kolei temat VI Spotkania Kobiet związanych z branżą meblarską (12 września) brzmi „Sukces, Pasja, Rozwój i Wyzwania”.
Warto odwiedzić też Strefę Parkietu przygotowaną przez Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy, gdzie odbywać będą się warsztaty i szkolenia parkieciarskie oraz wykłady ekspertów na temat najnowszych trendów w branży parkietów.
DREMA dla majsterkowiczów
Sporą część wystawy poświęcono pracom w drewnie, narzędziom ręcznym i elektronarzędziom. To gratka nie tylko profesjonalistów, ale też majsterkowiczów i miłośników DYI. Z myślą o nich powstanie DREMA Hobby oraz Strefa Wiedzy przygotowana przez drewno.pl. W strefie DREMA Tools można będzie zapoznać z najnowszymi rozwiązaniami w zakresie narzędzi do obróbki drewna, w tym z piłami tarczowymi z zastosowaniem najwyższej jakości płytek PCD, ostrzonych w technologii ablacji laserowej.
Będzie też okazja, by przyjrzeć się pracy doświadczonych stolarzy. W ramach Akcji Renowacja na targach na żywo będzie można obserwować proces odnowienia zabytkowego mebla. Profesjonaliści z grupu grupy Narzędzioholicy.pl z Mariuszem Płońskim na czele w trakcie 4 dni targów przywrócą pierwotny stan antycznej toaletce. Pokazowa strefa, w której pracę podejmą zawodowi renowatorzy dostępna będzie dla widzów w hali nr 3.
Emocji dostarczą Mistrzostwa Polski we Wbijaniu Gwoździ oraz Mistrzostwa Polski w formule – Ojciec & Syn „Następne pokolenie”, odbywające się na Dremie w ramach Dni Parkieciarza. Przedstawiciele Grupy Parkieciarze będą prowadzili całodzienne dyżury i odpowiadać na pytania dotyczące profesjonalnego montażu lub renowacji posadzki drewnianej. Z kolei na wystawie prac nagrodzonych w konkursie Wyczarowane w drewnie będzie można zobaczyć kunszt najmłodszych adeptów stolarskiego fachu.
Bilety dla profesjonalistów
Osoby zawodowo związane z branżą drzewną lub meblarską mają darmowy wstęp we wszystkie cztery dni targów – wystarczy wejść na stronę www.tobilet.pl, wybrać targi DREMA 2024, zarejestrować się i odebrać bilet. Z kolei dla majsterkowiczów przygotowano bilety w specjalnej niższej cenie. Więcej informacji na stronie: www.drema.pl
Bilety zakupione online uprawniają do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej w Poznaniu w dniu ważności biletu.
Co? Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA
Gdzie? Międzynarodowe Targi Poznańskie
Kiedy? 10-13 września 2024, godz. 10:00-17:00 (13 września do 16:00)
Więcej: www.drema.pl