Domoteka na tropie trendów z Mediolanu

Mediolańskie targi ISaloni (18-23 kwietnia 2023) to jedna z najważniejszych imprez targowych w dziedzinie designu i wyposażenie wnętrz na świecie. Dla Centrum Wyposażenia Wnętrz Domoteka to również bardzo istotne wydarzenie – aż 58 marek dostępnych w salonach najemców centrum prezentuje w tym roku swoje meblowe i oświetleniowe nowości w Mediolanie, a samo wydarzenie jest znakomitą okazją do obserwacji nowych trendów, rynkowych i wzorniczych tendencji. Ich podsumowanie będzie można znaleźć w dorocznym Raporcie Wzorniczym Domoteki przygotowywanym przy udziale ekspertów z dziedziny wnętrz i designu.

Tegoroczne targi odbywają się pod hasłem Do you speak Design? Organizatorzy chcą pokazać, że design jest międzynarodowym językiem, a pod tym pojęciem kryją się nie tylko formy, kolory czy kształty, ale także walory środowiskowe, społeczne, zdrowotne, innowacje, nowe technologie i patenty. Dlatego same targi położyły mocny nacisk na edukację i działania środowiskowe, a prezentacjom produktowym towarzyszy bogaty program wystaw, dyskusji i wykładów.

Chcemy światła

O nowym kursie ISaloni świadczyć też może program oświetleniowego biennale Euroluce, skoncentrowany na wpływie światła na człowieka i środowisko naturalne. Impreza, której poprzednia edycja na skutek pandemii odbywała się 4 lata temu wzbudza duże zainteresowanie ekspertów. Tegoroczna edycja Euroluce ciekawi mnie pod kątem zmiany podejścia do designu całej strefy oraz skupienia się na użytkowniku, a nie na marce. To rezonuje ze mną mocno, dlatego uważnie będę przyglądać się czy producenci podejmą tę ideę. W świecie oświetlenia niewątpliwie w ostatnich latach jest więcej zachowawczego designu. Liczę na to, że będzie to edycja, na której producenci odrobią lekcje z light building – pokażą nowe technologie, wykażą się zrozumieniem dla potrzeb człowieka, a nie kolejnym wzorem z tanich materiałów. – mówi o swoich oczekiwaniach Kama Mucha, projektant wnętrz i oświetlenia, creative consultant oraz brand coordinator LABRA. Na ciekawe oświetleniowe nowości liczy też Justyna Smolec, architektka i projektantka wnętrz. W swoich projektach buduję nastrój światłem, stąd moje zainteresowanie nowymi rozwiązaniami i technologiami na Euroluce. Temat interakcji oświetlenia z architekturą ma dla mnie duże znaczenie, więc z uwagą będę przyglądać się prezentacjom. Podejrzewam też, że znajdę wiele ekologicznych produktów, zaprojektowanych w sposób zrównoważony, bo dla wielu firm stało się to już standardem i obowiązująca norma.

Nowe ścieżki

Architekt Roland Stańczyk z RS Studio Projektowe, który kilka tygodni temu miał okazję spotkać się osobiście z organizatorkami targów Marią Porro i Marvą Griffin, twierdzi, że możemy spodziewać się zmian: mniejszej ilości wystawców (część firm, zwłaszcza eksportujących na Wschód, nie przetrwała pandemii), bardziej zrównoważonego sposobu organizacji tej ogromnej imprezy, staranniej i atrakcyjniej zorganizowanych wydarzeń satelitarnych, służących promocji włoskiej kultury i przemysłu. On sam najbardziej wyczekuje ciekawych premier oświetleniowych. Z niecierpliwością czekam na Euroluce. Postrzegam lampy jako współczesne dzieła sztuki i zdecydowanie wolę obserwować tę część od Eurocuciny. Odnoszę również wrażenie, że wszyscy czekamy na zmiany i nowe, świeże kierunki w projektowaniu – poprzednie dwie edycje – głównie ze względu na pandemię, były zachowawcze. Mam nadzieję, że tym razem będzie inaczej. Podobnego zdania są Bartłomiej Pawlak i Łukasz Stawarski, projektanci ze studio Pawlakstawarski, których projekty zobaczymy na targach w Mediolanie na stoisku firmy Fameg. Salone del Mobile w Mediolanie w tym roku odbędą się na znacznie mniejszej powierzchni wystawienniczej i przejdą sporą reorganizację. Na targach nie zobaczymy wielu znaczących marek, które już na dobre przeniosły się ze swoimi prezentacjami do miasta, do stałych lub czasowych showroomów. Ten nowy rozkład sił na targach i na Fuori Saloni spowoduje, że zamiast odkrywać nowości na stałych, wydeptanych szlakach zajrzymy w całkiem nowe miejsca, które być może przyniosą równie dużo ciekawych przeżyć. Powyższe zmiany wpisują się w pojawiający się szerzej dyskurs na temat roli i formatu imprez targowych na świecie… Osobiście jesteśmy ciekawi nowej odsłony i z chęcią damy się zaskoczyć.

W trosce o środowisko

Czy w tym roku zobaczymy kontynuację trendów zauważalnych w ubiegłych latach? Z pewnością jednym z nadrzędnych kierunków działań, obecnym na różnych polach, będzie ekologia. Potwierdzają to – odnosząc się także do swoich obserwacji z ostatnich targów Orgatec i ISH – Marta Niemywska-Grynasz i Dawid Grynasz, założyciele i projektanci w Grynasz Studio: Coraz więcej marek wobec zmian klimatycznych, kryzysu geopolitycznego i niestabilnej dostępności surowców zaczyna wdrażać zasady gospodarki cyrkularnej. Ma to również związek z przyjętą przez ONZ do 2030 r. strategią rozwojową, mającą na celu wprowadzenie gospodarki obiegu zamkniętego i popularyzację zrównoważonego rozwoju. Przewidujemy, że wiele firm prezentujących się na iSaloni będzie rozwijała w tym kierunku swoje portfolio i wśród premier pojawią się właśnie produkty pochodzące w dużej części z materiałów z recyclingu. Marki będą prezentować nowe projekty, które można łatwo rozłożyć na komponenty i poddać kolejnej rundzie recyclingu oraz produkty tak projektowane, by ich życie było jak najdłuższe, poprzez możliwą konserwację, naprawianie, przetwarzanie, a wszystko to uzupełnione transparentną narracją o procesie produkcyjnym.

Nowy antropocentryzm

Ważnym wspólnym elementem wielu trendów będzie troska o zdrowie i dobre samopoczucie człowieka. Objawiać się ona będzie na przeróżnych polach: od transformacji przestrzeni biurowych oraz miejsc pracy w domu na potrzeby pracy hybrydowej, po stosowanie ekologicznych surowców, wykończeń i procesów produkcyjnych. Ważne będą komfort odpoczynku, jakość snu, zdrowe odżywianie, zgodne z naszymi dobowymi cyklami oświetlenie. Biophilic design położy jeszcze większy nacisk na wprowadzanie do wnętrz elementów natury: nie tylko żywych roślin, ale także wody, naturalnych materiałów czy światła dziennego. Nadal będziemy przyglądać się uważnie wpływowi kolorów na naszą psychikę i nastrój, eksperymentować z wprowadzaniem mocnych wyrazistych barw, by ożywić neutralne wnętrza. Współczesne rzemiosło wniesie do naszych domów ciepło, autentyczność i unikalność – wartości, które coraz bardziej cenimy w naszym otoczeniu. By zindywidualizować wnętrza chętnie będziemy łączyć stare z nowym, mieszać różne style i wpływy.

To oczywiście ogólna zapowiedź tego co zobaczymy podczas tegorocznych targów w Mediolanie. Bardziej szczegółowy wgląd w aktualne trendy i tendencje przyniesie Raport Wzorniczy Domoteki.

Domoteka to pierwszy w Polsce obiekt handlowy w całości dedykowany wyposażeniu wnętrz. Położona niespełna 20 minut od centrum Warszawy, posiada w swojej ofercie produkty ponad 600 marek z całego świata. Klienci Domoteki, poza wyposażeniem do wszystkich pomieszczeń domu czy mieszkania, znajdą tu także bogatą gamę usług, kompetentny personel, a przede wszystkim inspiracje i wiedzę wzorniczą. Domoteka to pierwszy w Polsce obiekt handlowy w całości dedykowany wyposażeniu wnętrz. Położona niespełna 20 minut od cen- trum Warszawy, ma w swojej ofercie produkty ponad 600 marek z całego świata. Klienci Domoteki, poza wyposażeniem do wszystkich pomieszczeń domu czy mieszkania, znajdą tu także bogatą gamę usług, kompetentny personel, a przede wszystkim inspiracje i wiedzę wzorniczą. Właścicielem Domoteki oraz parków handlowych HOMEPARK jest fundusz Pradera European Retail Parks, który należy do Pradery – wiodącego na rynku specjalistycznym funduszu zarządzającego aktywami centrów oraz parków handlowych w Europie. Pradera została założona w 1999 r., a jej portfel wart 3,4 miliardy euro zawiera ponad 57 centrów i parków handlowych w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Polsce, Francji, Czechach, Grecji, Turcji, oraz Abu Dhabi posiadających łącznie 2,500 sklepów. (www.pradera.com). Nieruchomością zarządza spółka BNP Paribas Real Estate Poland. Za komercjalizację odpowiada Cushman & Wakefield.