Na rynku jest tyle rodzajów i typów materacy, że czasem możemy mieć problem z wyborem odpowiedniego. Być może, właśnie kupiłeś nowy materac, ale po dłuższym użytkowaniu okazało się, że… jest on dla Ciebie zbyt miękki. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy da się jakoś temu zaradzić, czy pozostaje Ci tylko wymiana materaca na nowy? Podpowiadamy!

Spanie na zbyt miękkim materacu

Dobry i efektywny sen wpływa na nasze zdrowie, dlatego twardość materaca powinna być indywidualnie dobrana do każdego z nas. Spanie na zbyt miękkim materacu może mieć negatywny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie. Miękki materac może pogłębiać wady postawy, przyczyniać się do bólów stawów i kręgosłupa, przez co nasze ciało – zamiast zregenerować się po długim dniu, wciąż będzie zmęczone i napięte. Miękki materac utrudnia przyjęcie prawidłowej pozycji, sprawia, że kręcimy się w nocy i zapadamy się w głąb łóżka, co przekłada się na poranne bóle i sztywność w okolicy karku i szyi. Spanie na zbyt miękkim materacu nie służy więc naszemu zdrowiu.

Mata kokosowa

Mając zbyt miękki materac, nie musimy na szczęście od razu kupować nowego. Istnieje kilka sposobów na utwardzenie materaca i przystosowanie go do aktualnych potrzeb. Jednym z nich jest mata kokosowa, którą można włożyć pod pokrowiec lub pomiędzy pianki (w zależności od rodzaju posiadanego materaca). Plusem tego rozwiązania jest niski koszt zakupu – mata kokosowa jest niedroga, a także łatwo dostępna, bez trudu znajdziemy ją w różnorodnych sklepach internetowych. Produkt ten jest wykonany z naturalnych surowców, tak więc służy naszemu zdrowiu. Zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza oraz ochronę przed gromadzeniem kurzu i bakterii. Jest bardzo dobrym wyborem także dla alergików.

Topper na materac

Kolejnym rozwiązaniem, które warto zastosować w przypadku zbyt miękkiego materaca, jest topper, czyli cienka nakładka na materac. Nie tylko pozwoli on zwiększyć twardość, ale również przyczyni się do ochrony przed zabrudzeniami. Tego typu pokrowce cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ pozwalają utrzymać materac w lepszym stanie, chronią przed plamami, zabrudzeniami i kurzem. Często posiadają również właściwości antyalergiczne i bakteriobójcze, tak więc mogą z nich korzystać również alergicy. Topper zapewnia lepszą stabilizację ciała podczas snu oraz odpowiednie usztywnienie.

Materac nawierzchniowy

Innym skutecznym sposobem jest także zakup materaca nawierzchniowego (np. z wbudowaną matą kokosową). Wykonany z piany wysokoelastycznej, skutecznie usztywnia zbyt miękki materac, zapewniając lepsze podparcie dla kręgosłupa. Prócz tego chroni on nasz materac przed zabrudzeniami czy uszkodzeniami, dzięki czemu zwiększa jest żywotność oraz higieniczność. Istnieje więc kilka sposobów na poradzenie sobie ze zbyt miękkim materacem – jak widać, wcale nie trzeba od razu planować wymiany materaca na nowy. Ważne jest to, by zmiany te wprowadzić jak najszybciej, gdyż spanie na miękkim materacu nie tylko jest niewygodne, ale również szkodliwe dla zdrowia. Poprawa twardości materaca sprawi, że nasz sen będzie zdrowy i efektywny, dzięki czemu rano będziemy wstawać wypoczęci, z uśmiechem i energią na nowy dzień.

https://dobrespanie.pl/