Zawiasy i prowadnice do mebli – jakie wybrać?

Odpowiadają za komfort otwierania i zamykania wszystkich szafek i szuflad, a jednak rzadko zwracamy na nie uwagę. O czym mowa? Oczywiście o zawiasach i prowadnicach. Jakie okucia wybrać, by móc zapomnieć o trzaskających lub zacinających się frontach? I jakie inne, pozornie niewidoczne elementy zabudowy ułatwią nam codzienne czynności i będą długo bezawaryjnie działać?

fot. Rejs

O dobrych okuciach meblowych zapominamy zazwyczaj tuż po ich zakupieniu. I dobrze, bo te niewidoczne elementy meblowej zabudowy stworzone są właśnie po to, by zapewniały nam komfort i wygodę, a jednocześnie nie angażowały naszej uwagi na co dzień.

– To od wytrzymałości i jakości prowadnic, podnośników i zawiasów zależy, czy ruch frontów – ich otwieranie i zamykanie – pozostanie niezauważony czy wręcz przeciwnie. Czy szuflada wsunie się lekko i bezszelestnie czy będziemy z nią walczyć za każdym razem. Czy fronty domkną się cicho i miękko czy też będą głośno trzaskać. Dlatego wybór odpowiednich okuć to kwestia naprawdę istotna, której warto poświęcić nieco uwagi. – wyjaśnia Joanna Posadzy, Dyrektor Marketingu marki REJS.

fot. Rejs

Zawiasy meblowe

Zawiasy to podstawowe okucia obecne niemal we wszystkich szafkach. Potrzebne są nawet w tych, w których montuje się szuflady wewnętrzne. Choć niepozorne i wydawałoby się identyczne, w istocie mechanizmy te mogą się od siebie bardzo różnić. To od niuansów budowy zależy ich zastosowanie, a także wytrzymałość i jakość. I to one sprawiają, że wybór odpowiednich rozwiązań jest tak skomplikowany.

Ofertę zawiasów można podzielić na kilka grup. Są rozwiązania ekonomiczne – REJS dla przykładu proponuje je w ramach linii Basic, a także bardziej zaawansowane technologicznie – w przypadku REJS to linie Regular i Expert. Ta pierwsza – Basic polecana jest do standardowych zastosowań. Obejmuje modele nakładane, wpuszczane i bliźniacze, a także kątowe, równoległe i z szerokim kątem rozwarcia – czyli odpowiada na większość potrzeb, z jakimi spotykamy się w zabudowach meblowych.

fot. Rejs

Z kolei zawiasy z linii Expert polecane są do bardziej wymagających projektów. Wykonane z wytrzymałej stali w technologii click-on są łatwe w montażu i demontażu. Dostępne są z zaślepkami na puszkę i ramię w komplecie i mają funkcję cichego domyku. Szeroka paleta specjalnych rozwiązań zawiasów Expert pozwala tworzyć meble o nietypowych formach i zastosowaniach. Każdy pomysł jest do zrealizowania.

Prowadnice i szuflady

Drugą grupą okuć obecnych zwłaszcza w zabudowach kuchennych i garderobianych są prowadnice do szuflad. I tu na rynku czeka na nas bardzo szeroki wybór mechanizmów o różnej specyfice.

fot. Rejs

– Trudno sobie dziś wyobrazić projekt nowoczesnej kuchni bez szuflad. To jedno z najbardziej docenianych i poszukiwanych rozwiązań o długiej liście zalet. Systemy szuflad np. Slim Box REJS ze względu na swoją budowę i pełny wysuw ułatwiają dostęp do przechowywanych przedmiotów – nawet osobom o ograniczonej sprawności. Jednocześnie pozwalają też w pełni wykorzystać przestrzeń jaką posiadamy. Slim Box dostępne są w kilku wysokościach, dzięki czemu z łatwością możemy dopasować je do naszych potrzeb i specyfiki rzeczy, które zamierzamy w nich trzymać np. w szufladach płytkich układać możemy drobiazgi, zaś w wyższych – większe naczynia i zapasy. – wyjaśnia Joanna Posadzy z REJS.

fot. Rejs

Wróćmy jednak do prowadnic – jakie systemy mamy do wyboru? REJS proponuje kilka rodzajów tych mechanizmów. Najprostsze to prowadnice rolkowe, ale warto pamiętać, że te polecane są wyłącznie do szuflad o niskim udźwigu. Znacznie wytrzymalsze są prowadnice kulkowe, które zapewniają płynny, lekki ruch. W zależności od modelu mogą być one wyposażone w mechanizmy: push to open, dzięki któremu, aby otworzyć szufladę wystarczy lekko pchnąć front (modele H 45), albo miękki dociąg gwarantujący delikatne, samoczynne domknięcie szuflady (Solid Slide 3D). Prowadnice te dostępne są w kilku długościach, co pozwala dopasować je do zabudowy.

Jeśli zależy nam, by prowadnic w ogóle nie było widać, warto sięgnąć po Comfort Slide czyli systemy dolnego montażu. Te ukryte pod szufladą mechanizmy, oprócz udźwigu na poziomie 30-40 kg, oferować mogą miękki dociąg i synchronizację wysuwu. I one proponowane są w kilku długościach.

Pomocne akcesoria

Oprócz okuć, w zabudowach różnego typu możemy zastosować szereg innych rozwiązań, które pomogą nam uniknąć co prawda niewielkich, ale dokuczliwych i często zdarzających się niedogodności. Osłonka syfonu – dla przykładu – pozwoli optymalnie wykorzystać przestrzeń tuż pod zlewozmywakiem lub łazienkową umywalką. Montuje się ją w odpowiednio wyprofilowanej szufladzie, dzięki czemu możemy tuż pod zlewem trzymać środki czystości czy akcesoria, a jednocześnie mieć pewność, że żaden drobiazg nie spadnie do wnętrza szafki.

Dostępne w trzech kolorach: białym, srebrnym i grafitowym osłony przeznaczone są do szuflad z dnem z płyty 16mm, o głębokościach od 270 do 650mm. Można je bez trudu przyciąć pod konkretny wymiar, a także – dzięki temu, że są produkowane z elastycznego tworzywa – dopasować do konkretnej szuflady. Można je zamocować do ścianki ustawionej na dnie lub za dnem szuflady. W każdej opcji spełnią swoją funkcję.

Innymi – bardzo funkcjonalnymi, choć niepozornymi rozwiązaniami – są akcesoria do szaf gospodarczych. Różnej wielkości stelaże na rurę odkurzacza, koszyki na detergenty i wieszaki na ściereczki pozawalają uporządkować rzeczy, które trudno jest utrzymać w ładzie. Można je powiesić na ścianie lub drzwiach pralni albo schowka, a tym samym ułatwić sobie sprzątanie i zapewnić swobodny dostęp do urządzeń i środków czystości.

Tak szeroka paleta rozwiązań pozwala na pełną indywidualizację zabudowy meblowej w różnych wnętrzach. Dzięki temu, możemy zaprojektować i wykonać meble dokładnie takie jakich potrzebujemy.

www.rejs.eu

www.e-rejs.eu