Zabudowa kuchenna. Zobacz, jak zmaksymalizować przestrzeń w górnych szafkach

Jak wykorzystać każdy centymetr szafki, nawet wtedy, gdy znajduje się wysoko? Postawić na okucia, które zmaksymalizują przestrzeń w głębi korpusu i zapewnią łatwy montaż.

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni związanej z niewielkim metrażem aneksów kuchennych to obecnie priorytet dla każdego, kto planuje funkcjonalną kuchnię. Dotyczy to zwłaszcza strefy przechowywania i zapasów, w której znajdują się najwięcej sprzętów kuchennych. – Zaplanujmy maksymalne wykorzystanie dolnej przestrzeni na funkcjonalne szuflady z przegródkami, szafki, sortowniki na odpady, a także cargo. Zagospodarujmy również przestrzeń nad blatem, zabudowując ją aż do sufitu – mówi Michał Kichler, manager ds. doradztwa technicznego i szkoleń Häfele. Dodaje również, że w zabudowie kuchennych szafek pomogą sprawdzone rozwiązania, które są proste w montażu i funkcjonalne w użytkowaniu.

Sposoby na górne szafki

Projektując dolną zabudowę, sprawa jest prosta, bo decydujemy się zazwyczaj na szuflady lub tradycyjne szafki z drzwiami na zawiasach. Sprawa komplikuje się nieco bardziej przy szafkach górnych. Tam docelowo trafiają sprzęty rzadziej używane np. duże rondle, garnki żaroodporne czy sprzęty AGD.

W szafkach górnych, z racji swojego położenia i formy dostępu do wnętrza korpusu, najlepiej sprawdzą się fronty uchylne. W ograniczonych zabudowach, np. aneksach kuchennych, wykorzystanie dostępnego miejsca jest kluczowe. Tu sprawdzi się m.in. najmniejszy na rynku bezzawiasowy podnośnik Free Space, który dzięki swoim małym rozmiarom tworzy więcej miejsca i przestrzeni do przechowywania. Free Space zajmuje tylko 63 mm w głębi korpusu i dodatkowo jest bardzo dobrym rozwiązaniem do zabudowy z ciężkimi drewnianymi frontami, bo jego udźwig to 10,7 kg – mówi Michał Kichler.

Free Space dostępny jest w czterech kolorach: białym, jasnoszarym, antracytowym i czarnym, co pozwala na dopasowanie go do każdego stylu mebli.

Na cięższe i duże fronty, które będą otwierały się sprawnie w górnych szafkach, również jest sposób. To podnośnik Free Space 6.15. – To uzupełnienie oferty podnośników Free Space – dzięki 6.15 można łatwo otwierać klapy o wymiarach 1200×600 mm. Dodatkowo Free Space pozwala na beznarzędziowy montaż i demontaż frontu – wylicza Michał Kichler. Okucie sprawdzi się w korpusach o niewielkiej głębokości. Podnośniki Free Space są również idealnym rozwiązaniem do szafek, które znajdują się tuż pod sufitem – kąt otwarcia 107 można ograniczyć do 90 za pomocą zintegrowanego ogranicznika.

Realizacja górnej zabudowy nie musi być problematyczna. Wystarczy jedynie, że zaplanujemy ją mądrze, a do realizacji użyjemy sprawdzonych rozwiązań, które pozwolą nam uzyskać zamierzony efekt.

www.hafele.pl

Häfele to globalna firma działająca od 1923 roku. Oferuje największy na rynku asortyment okuć meblowych, okuć budowlanych, oświetlenia meblowego LED, elektronicznych systemów kontroli dostępów oraz akcesoriów dla stolarzy i architektów – w sumie ponad 100 tys. produktów o wyjątkowej konstrukcji i designie, które można znaleźć w meblach i prestiżowych inwestycjach budowlanych na całym świecie. Firma jest wsparciem dla szerokiego grona stolarzy, przemysłu meblarskiego, architektów, projektantów, producentów drzwiowych i okiennych. W Häfele pracuje przeszło 6 tys. pracowników w kilkudziesięciu krajach. Firma ma ponad 160 tys. klientów na całym świecie, 5 zakładów produkcyjnych, 37 oddziałów i liczne biura sprzedaży.