Wielofunkcyjność – o tym jak ułatwiamy sobie życie, nawet w święta.

W dzisiejszych czasach kupując jeden produkt, często chcielibyśmy wykorzystać go na kilka sposobów. Telefon – kiedyś służył tylko do odbierania i nawiązywania połączeń, dzisiaj jest małym komputerem, aparatem, zabawką i komunikatorem. Takie przykłady możemy znaleźć także we wnętrzach naszych domów. Kiedyś pralka Frania oraz sznury przed domem były popularnym widokiem. Dzisiaj mamy pralkę z funkcją suszenia, a nawet prasowania ubrań. Gorący przedświąteczny okres skutkuje, tym, że zdecydowanie więcej czasu spędzamy w domu, siedząc przy stole z rodziną. Brakuje nam jednak wolnej chwili na zakup dodatkowych produktów, ułatwiających przyjęcie większej ilości gości. Kolejnym problemem jest miejsce, którego ciągle nam w mieszkaniu nie wystarcza. Dlatego oferty mebli “3w1” lub z opisem “wielofunkcyjne” są w szczególności atrakcyjne. A jak to wygląda w praktyce? Co producenci oferują nam z okazji świąt Bożego Narodzenia? 

 

Przyszłość branży meblarskiej 

Według danych z badań przeprowadzonych w 2016 roku wynika, że Polacy, wybierając meble, głównie kierują się ich funkcjonalnością (88%). Z tych badań również można wywnioskować, iż przeważającym stylem w naszych domach jest nowoczesny i minimalistyczny, a ulubiony materiał to drewno. Według prognoz w kolejnych latach aż 97% konsumentów przy wyborze mebli kierować będzie się głównie ich funkcjonalnością.

Łączenie ról w architekturze wnętrz 

W XXI wieku architektura wnętrz nabiera nowego znaczenia – bardziej funkcjonalnego, dając tym możliwość czerpania inspiracji. Tworząc koncepcję wyposażenia naszych mieszkań i domów zaczynamy przykładać większą uwagę do wartości użytkowych i praktycznych niż tylko wizualnych czy estetycznych. Pragniemy wykorzystać dany produkt w 200%, tak aby poczuć pełne zadowolenie z zakupu. Dobrym przykładem może być stolik, szafka oraz stołek ukryty w jednym meblu. – Tworząc “stoliczek do zadań specjalnych” Triventi, chcieliśmy wyjść naprzeciw wymaganiom współczesnego konsumenta, który lubi rozwiązania nieszablonowe, a zarazem użyteczne. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wszyscy dążymy do jak największego ułatwienia sobie życia – dlatego też projekt łączy w sobie rolę stolika, taboretu czy szafki nocnejmówi Sabina Merda przedstawiciel marki Ragaba.

Funkcjonalność na święta 

Wyobraźmy sobie prostą sytuację: jesteśmy tuż przed świętami Bożego Narodzenia, a co za tym idzie, zaczynamy przygotowywać Wigilię w gronie najbliższej rodziny. Nagle pojawia się nieoczekiwany problem dodatkowych miejsc przy stole. Żyjemy w czasach, kiedy to minimalizm i prostota jest rzeczą, do której ciągle dążymy. Nawet stół musi być prosty, mały i funkcjonalny. Co zatem zrobić w takiej sytuacji? Czy można zatem połączyć minimalizm z funkcjonalnością? Okazuje się, że tak.

Tworząc stół ZEEN, skupiliśmy się na łączeniu kilku ról. Stół jest rozkładany, co bardzo przydaje się przy wizycie gości, imprezie lub świętach, a dodatkowo wyposażony w dodatkową półkę, która idealnie sprawdzi się, gdy chcemy odłożyć telefon, portfel czy książkę. Pomimo dodatkowej półki, przestrzeń pod blatem umożliwia swobodne siedzenie przy stole, mówi Sabina Merda z marki Ragaba. Dodatkową zaletą stołu jest rozkładany blat. Nie trzeba szukać mu dodatkowego miejsca w mieszkaniu, ponieważ gdy jest nieużywany, znajduje się w specjalnym, dedykowanym miejscu wewnątrz stołu – dodaje ekspert.

 

A co po świętach? 

Wielofunkcyjność wkradła się do naszych mieszkań na dobre. Wybierając meble, które użytkować można na różne sposoby, głównie kierujemy się zaoszczędzeniem miejsca w naszych czterech kątach, szczególnie gdy zdecydujemy się np. połączyć kuchnię z jadalnią (a tak obecnie robimy najczęściej). Kolejnym powodem jest też czas. Pragniemy mieć wszystko w jednym miejscu, zawsze pod ręką a dodatkowo zajęci mnóstwem innych spraw, chcemy usprawnić domowe porządki. Co czeka nas w przyszłości? Sami nie wiemy, czego możemy się spodziewać. Jedno jest pewne – rozwój technologii smart, który mocno wdarł się w życie, znalazł swoje zastosowanie również w branży meblarskiej, a takie rozwiązania na pewno ułatwiają codzienne życie w naszych domach.