Schattdecor konferencja prasowa – innowacyjna technologia PML12

12 października 2022 odbyła się konferencja prasowa dla przedstawicieli mediów branży meblarskiej. Konferencja została zorganizowania w siedzibie lidera branży, firmy Schattdecor Sp. z o.o. w Tarnowie Podgórnym koło Poznania. Takie spotkania, to zawsze okazja do ciekawych rozmów i możliwością zapoznania się z innowacyjną technologią PML12 wdrażana obecnie w firmie.

fot. Schattdecor

Spotkanie prasowe otworzyli Prezes Zarządu Jerzy Szejwian, członek zarządu Tomasz Achrem oraz Danuta Pawlik Kierownik ds. Komunikacji w Przedsiębiorstwie i Administracji.

Kolejnym punktem konferencji było przedstawienie wdrożenia innowacyjnej technologii PML12 w kontekście zmian rynkowych, którą przedstawił Tomasz Sibilski Menadżer Rynku.

Rozwój folii preimpregnat w Schattdecor

Pierwszym produktem w portfolio Schattdecor, łączącym zadruk i lakierowanie w technologii EB był Smartfoil EVO. Folia ta stanowiła przełom w zakresie technologii produkcji, połączyła bowiem optykę forniru oraz naturalność, dzięki zastosowaniu efektów synchronicznych.

fot. Schattdecor

Jak zmieniał się produkt foliowy: Smartfoil Evo, Smartfoil Mat +, Smartflex

Jako lider w produkcji folii Schattdecor zareagował w ten sposób na wymagania rynku w zakresie efektów synchronicznych oraz optyki mat-połysk.

Na przestrzeni kolejnych lat Schattdecor kontynuował swoją misję, produkując imitujące naturę powierzchnie dekoracyjne. Wdrażając nowe systemy lakierowania powstała folia Smartfoil MAT+ z efektem supermatu oraz Smartfoil Nature, gdzie poprzez odpowiednie zestawienie różnych poziomów zmatowienia powierzchni, uzyskana została struktura do złudzenia imitująca naturalne drewno.

Od lipca 2022 folie produkowane w technologii EB stanowią 70% całości produkcji folii w Schattdecor Polska.

fot. Schattdecor

PML12 w kontekście ekologii i zdrowia – omówił Piotr Salkiewicz z działu Techniki wdrożeniowej.

Eliminacja formaldehydu w produktach Schattdecor

Formaldehyd (aldehyd mrówkowy) to bezbarwny gaz o gryzącym zapachu. Formaldehyd to konserwant, substancja chemiczna o silnym, toksycznym działaniu na grzyby i bakterie. Jest on obecny w większości organizmów żywych, znajdziemy go w wielu przedmiotach domowych; ma zastosowanie w produkcji przedmiotów użytkowych: kosmetyków, tkanin, farb i lakierów, klejów, tworzyw sztucznych, papieru, płyt drewnopochodnych.

fot. Schattdecor

Formaldehyd po dostaniu się w większej dawce do organizmu, może powodować problemy ze zdrowiem. Zagrożenie stanowi długa ekspozycja na działanie formaldehydu (inhalacja par w wysokim stężeniu), przyjęcie do przewodu pokarmowego, kontakt ze skórą. W wysokiej koncentracji działa drażniąco na spojówki oczu i błony śluzowe dróg oddechowych, powoduje zaburzenia czynności płuc.

fot. Schattdecor

Wprowadzenie innowacyjnej technologii PML12 przy produkcji folii białych oznacza, że od 01 lipca 2022 roku, wszelkie folie, produkowane w Schattdecor Polska dla zastosowania w meblach oferowanych przez sieć IKEA, są bezformaldehydowe, zgodnie ze standardem „as natural wood”.

fot. Schattdecor

Następnym punktem konferencji było omówienie chematu działania PML12, który przedstawili Panowie Krzysztof Konieczny Dyrektor ds. Techniki i Technologii i Mateusz Nowak z działu rozwoju i Techniki wdrożeniowej.

fot. Schattdecor

Wyjątkowa technologia

PML12 dedykowana jest przede wszystkim do produkcji folii białych, wolnych od emisji formaldehydu. Innowacyjność tej maszyny polega na  nakładaniu dwóch warstw lakieru, utwardzanych strumieniem elektoronów (EB – Electron beam). Proces produkcyjny jest realizowany przy użyciu lakierów EB pigmentowych oraz transparentnych. Jest to  innowacja technologiczna na skalę światową. Ponadto maszyna jest wyposażona w zupełnie nowy system nawilżania papieru bazujący na dyszach wodnych (dotychczas wykorzystywana była do tego celu para wodna) oraz układ pomiaru naniesienia on-line poszczególnych warstw lakierów. Układy aplikacyjne zostały zmodyfikowane poprzez zmianę konfiguracji wałków zacierających oraz szereg mniejszych technologicznych usprawnień i nowości. Bardzo istotny jest przy tym aspekt ekologiczny – zminimalizowanie odpadów lakierniczych, znaczna redukcja emisji CO2, niekorzystanie bezpośrednio z paliw kopalnych, a w przyszłości szerokie zastosowanie dla tzw. zielonej energii elektrycznej, która jest wytwarzana z odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr czy słońce.

fot. Schattdecor

Po obszernej i profesjonalnej prezentacji innowacyjnej technologii, goście konferencji zostali zaproszeni do hali produkcyjnej celem prezentacji PML12.

To był moment, na który szczególnie czekali uczestnicy spotkania, była możliwość zwiedzania fabryki i przyjrzenia się z bliska nie tylko procesom produkcji folii, ale także imponującej automatyzacji zakładu. Goście mieli wyjątkową możliwość zwiedzania zakładu w towarzystwie Zarządu i pracowników firmy Schattdecor, którzy jak nikt znają firmę i chętnie odpowiadali na pojawiające się pytania.

SCHATTDECOR NA POLSKIM RYNKU

W Polsce Schattdecor produkuje w dwóch zakładach: W Tarnowie Podgórnym oraz Głuchołazach. Zespół pracowników liczy obecnie ok. 450 osób i dzięki ich motywacji i profesjonalizmowi firma umacnia swoją pozycję na rynku. Wykwalifikowani i zaangażowani pracownicy, gwarantują wysoką jakość, innowacyjne rozwiązania i terminowe dostawy zadrukowanych papierów dekoracyjnych i folii finish. Wzory drewnopodobne, kamieniopodobne, oraz fantazyjne dostarczane są do polskich zakładów i do klientów na całym świecie. W Głuchołazach są produkowane również specjalistyczne lakiery.

fot. Schattdecor

Dzięki stałemu rozwojowi portfolio produktowego, z drukarni firma przekształciła się w specjalistę produkcji powierzchni dekoracyjnych, nieustannie wprowadzając na rynek innowacyjne produkty i technologie.

opr. Sławomir Niedzielski – iPortale.pl