Przedszkola firmowe – w trosce o dzieci, z myślą o rodzicach

Dwujęzyczne przedszkola przyzakładowe z oddziałami żłobkowymi „Żółty Słonik” rozwiązują problemy pracowników FORTE, którzy stoją przed koniecznością łączenia pracy zawodowej z życiem prywatnym i wychowaniem dzieci. FORTE to jedyna polska firma, która posiada dwa przyzakładowe przedszkola, w Ostrowi Mazowieckiej i Suwałkach, i tym samym odpowiada na potrzeby młodych rodziców.

Społeczeństwo się zmienia. Rodzice coraz większą wagę przykładają do dobrej edukacji dzieci już na poziomie przedszkolnym, chcą też mieć je „na wyciągnięcie ręki”, pod najlepszą opieką. FABRYKI MEBLI „FORTE” S.A., dbając o rodziny swoich pracowników i chcąc ułatwić mamom powrót do pracy, w 2015 roku zdecydowało się na otwarcie pierwszego dwujęzycznego przyzakładowego przedszkola z oddziałem żłobkowym. W tym roku w Suwałkach otwarty został drugi „Żółty Słonik”. Obie placówki cieszą się dużą popularnością wśród pracowników

i ich dzieci.

 


Rodzice doceniają bliskość przyzakładowej placówki i możliwość zaoszczędzenia czasu traconego wcześniej na dojazdy. – To wielki komfort, że nie musimy krążyć po mieście, żeby zostawić dziecko w przedszkolu. Po południu zaoszczędzony czas możemy poświęcić na wspólną zabawę – wyjaśnia Joanna Dziesińska, Specjalista ds. Obsługi Klienta, mama czteroletniej Marysi.

Odprowadzam syna do przedszkola i już za pięć minut jestem w pracy. Mogę spokojnie pracować wiedząc, że maluch jest blisko – dodaje Vasyl Turchyn, Specjalista ds. Obsługi Klienta, tata sześcioletniego Olka. –  Dodatkowo, jeśli moje dziecko poczuje się źle, mogę szybciej je odebrać – dopowiada Anna Zwolak z Biura Księgowości, mama Hani (5 lat) i Helenki (3,5 roku).

Umiejscowienie przedszkola blisko miejsca pracy jest ważne, jednak tego typu placówka musi oferować znacznie więcej – także atrakcyjny program nauczania, zdrowy sposób żywienia maluchów oraz dofinansowanie ze strony pracodawcy. Daje to poczucie, że dziecko ma najlepszą opiekę i uczęszcza do wyjątkowego miejsca. A to pomaga zbudować zaangażowanie i więź emocjonalną między pracownikiem i pracodawcą – mówi Karina Trafna, Prezes Zarządu KIDS&Co., operatora przedszkola „Żółty Słonik”.

Rodzice dzieci uczęszczających do „Żółtych Słoników” doceniają program nauczania w przedszkolach i żłobkach, wykwalifikowaną kadrę i jej podejście do dzieci.

Posłaliśmy córkę do „Żółtego Słonika”, gdy miała zaledwie 13 miesięcy i muszę przyznać, że początki bywały trudne. Jednak bardzo szybko przyzwyczaiła się do nowego otoczenia i polubiła je tak bardzo, że nawet w weekendy chciała iść do przedszkola. Bardzo lubi uczyć się zwłaszcza piosenek po angielsku, chętnie ogląda bajki w tym języku – mówi Joanna Dziesińska, a Vasyl Turchyn wspomina początki swojego synka w przedszkolu:

Nasz syn musiał się zaaklimatyzować nie tylko w przedszkolu, ale także w Polsce. Dzięki wspaniałemu podejściu i profesjonalizmowi wychowawców już po dwóch tygodniach czuł się tu jak w domu. Cieszymy się bardzo, że w „Żółtym Słoniku” opiekunowie potrafią zachęcić dziecko do nauki języków. Olek nie boi się i nie wstydzi mówić po polsku i po angielsku.

Sześcioletnia Lenka nie postrzega języka angielskiego jako czegoś, czego się trzeba uczyć.  Cały dzień  bawi się,  rozmawia w tym języku i to jest dla niej zupełnie normalne. – Angielski przestał być dla córki niezrozumiały, nie boi się mówić, uwielbia śpiewać piosenki po angielsku, często dopytuje, jeśli nie rozumie jakiegoś słowa – dodaje Joanna Grabowska, Specjalista ds. Sprzedaży, mama Lenki. – Hania i Helenka często nucą coś po angielsku, liczą, wtrącają słówka. Bardzo nas to cieszy, widać, że ciągły kontakt z językiem daje efekty – twierdzi Anna Zwolak, dla której ważne było także to, że nie musiała martwić się o miejsce w przedszkolu, mogła zapisać do niego dziecko w każdej chwili, nawet w roku szkolnym, co jest zupełnie różne od systemu zapisów w placówkach państwowych.

„Żółte Słoniki” pokazują, że FORTE to firma przyjazna rodzinie, wrażliwa i odpowiedzialna społecznie.

W Ostrowi Mazowieckiej, po dwóch latach działalności „Żółtego Słonika”, mamy wiele sygnałów, że z punktu widzenia naszych pracowników jego otwarcie okazało się strzałem   w dziesiątkę – mówi Bogumiła Kaja, Dyrektor Biura Personalnego FABRYK MEBLI „FORTE” S.A. – Podobne sygnały mamy też z Suwałk, gdzie przedszkole działa zaledwie od września 2018 roku. Obie placówki pomagają nie tylko pracownikom, ale także firmie, wzmacniając zaangażowanie i motywację załogi – dodaje Bogumiła Kaja.

 

Na uwagę zasługują również walory architektoniczne przedszkoli. Zostały one zaprojektowane tak, by odpowiadać na specyficzne potrzeby dzieci, zapewniać im maksymalne bezpieczeństwo, a także pobudzać ich wyobraźnię. Projekty powstały w XY Studio – jednej  z niewielu polskich pracowni architektonicznych, specjalizujących się w projektowaniu dla dzieci.

Oba „Żółte Słoniki” mają proste bryły, są niskie i rozłożyste. Dzięki temu wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie. W środku budynków projektanci zapewnili dużo światła, natomiast dziedzińce oferują także cień podczas upałów. Wnętrza są bardzo estetyczne, kolorowe, przestronne oraz nowocześnie wyposażone. W poszczególnych pomieszczeniach dominuje tylko jeden kolor (róż, fiolet, zieleń) zestawiony z bielą ścian, dzięki czemu nie ma efektu przeładowania, co mogłoby rozpraszać dzieci.  Wnętrze jest jasne dzięki świetlikom w suficie i dużym oknom. Na terenie przedszkoli znajdują się place zabaw, na których dzieci mogą bawić się na świeżym powietrzu.

Projektowanie na potrzeby najmłodszych użytkowników rządzi się specyficznymi prawami i obwarowane jest wieloma przepisami. Każdy taki projekt to duże wyzwanie. W przypadku przedszkoli FORTE bardzo cenne dla nas było to, że firma w pełni zaufała naszemu doświadczeniu. Przedszkola FORTE w obu miastach są podobne, w Suwałkach wykorzystaliśmy liczne elementy, takie jak świetliki czy podobna paleta barw, które sprawdziły się w Ostrowi Mazowieckiej. Jednak projektując budynek w Suwałkach wzięliśmy na przykład pod uwagę fakt, że to polski biegun zimna i jest tam zazwyczaj o 3-5 stopni chłodniej niż w innych rejonach kraju. Dlatego zewnętrzne patio z placem zabaw, jakie zaprojektowaliśmy dla przedszkola  w Ostrowi Mazowieckiej, tu zadaszyliśmy i powstała wewnętrzna sala zabaw. Jesteśmy przekonani, że dzieci w obu placówkach będą czuły się dobrze – opowiada o projekcie Dorota Skibińska, Architekt z Pracowni Architektonicznej XYstudio.

Piękny projekt doceniają dzieci, rodzice, pracownicy FORTE i okoliczni mieszkańcy. Projekt ostrowskiego przedszkola zdobył nawet kilka nagród, w tym m.in. III miejsce w konkursie BRYŁA ROKU 2015 czy wyróżnienie w konkursie Nagroda Roku SARP 2015. Suwalskie przedszkole też zaczyna je kolekcjonować, FORTE zostało uhonorowane nagrodą specjalną EB Stars za inicjatywę jego otwarcia.

 

O FABRYKACH MEBLI „FORTE” S.A.

FABRYKI MEBLI „FORTE” S.A., to czołowy polski producent mebli do samodzielnego montażu. Spółka powstała w 1992 roku, a w 1996 roku zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA. Firma posiada pięć zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w północno-wschodniej Polsce, w tym, uruchomioną w kwietniu 2018 roku w Suwałkach fabrykę płyt wiórowych. Jest to jedna z najnowocześniejszych inwestycji branży meblarskiej w całej Europie, zarówno jeśli chodzi o wysoką jakość produktu, jak i standardy pro środowiskowe. Całkowita powierzchnia produkcyjna wszystkich polskich fabryk wynosi 143 tys. m², zaś powierzchnia magazynowa 103 tys. m². W ofercie FORTE znajduje się bogaty asortyment mebli do jadalni, salonu, sypialni, pokoju młodzieżowego, gabinetu i przedpokoju, a także mebli uzupełniających, jak szafy, regały czy komody. Produkcja FABRYK MEBLI „FORTE” S.A .w 2017 r. wyniosła  3,5 mln sztuk mebli, a wartość sprzedaży –  1 096 mln zł. Spółka sprzedaje swoje produkty w ponad 40 krajach świata a 85 proc. całej produkcji trafia za granicę. FORTE to silna organizacja gospodarcza, która w swojej działalności opiera się na uniwersalnych wartościach: współpracy, odpowiedzialności, rozwoju i wrażliwości.