Porządek w szufladzie – jak go zrobić?

Większość z nas ma taką szufladę, w której jest wszystko… oprócz porządku. I o ile jedna taka szuflada jest do zaakceptowania, to bałagan we wszystkich – niekoniecznie. Jak więc zaprowadzić, i co ważniejsze, utrzymać w nich ład? Jest na to rada. I to całkiem prosta.

Szuflady, zwłaszcza te z pełnym wysuwem i miękkim dociągiem, to idealne miejsce do przechowywania. I dotyczy to zarówno szuflad kuchennych, jak też tych znajdujących się w łazience, sypialni, salonie czy biurze. Pomieszczą zarówno rzeczy niewielkie – jak sztućce, przyprawy, kosmetyki, ładowarki, dokumenty i notatki, jak też całkiem spore – zastawę, środki czystości, ręczniki, a nawet ubrania i koce. I o ile utrzymanie porządku wśród tych ostatnich, dużych rzeczy na ogół nie jest trudne, to w przypadku drobiazgów – bywa skomplikowane. Kto z nas, choć raz na jakiś czas, nie wyrzuca całej zawartości szuflady, by następnie długo i starannie wszystko sortować i układać?

Na rzeczy niewielkie

Jak więc uporządkować wnętrza szuflad, tak by wszystkie rzeczy znalazły się na swoim miejscu (i na nim pozostały)? Przede wszystkim należy je odpowiednio zorganizować. Można to zrobić wyposażając je w proste akcesoria meblowe, które ułatwią funkcjonalne podzielenie wnętrza szuflad i uniemożliwią przedmiotom przesuwanie się i mieszanie. Do wyboru jest sporo rozwiązań, które można dopasować do specyfiki przechowywanych rzeczy.

Zacznijmy od tych niewielkich. Podstawę oferty systemów organizacji szuflad marki REJS stanowią wkłady z tworzywa sztucznego, a także pojemniki z nierdzewnej stali. Przeznaczone są głównie do kuchni, ale sprawdzą się też w innych szufladach np. biurowych i dziecięcych. Pozwolą ułożyć sztućce, ale też przybory szkolne i malarskie, małe zabawki jak koraliki, kosmetyki, a nawet drobne narzędzia jak śrubokręty. Wkłady plastikowe dostępne są w kolorze białym i szarym, w różnych rozmiarach i konfiguracjach podziałek, dzięki czemu można je wstawić do praktycznie każdej szuflady. Z kolei pojemniki metalowe REJS oferowane są w trzech długościach: 88, 176 i 264 mm i szerokości 88 mm.

Rozwiązaniem godnym uwagi są również maty antypoślizgowe, które można docinać na pożądany wymiar. Z jednej strony uniemożliwiają one przesuwanie się drobiazgów, a z drugiej tłumią dźwięk kładzionych przedmiotów. Maty polecane są również do szuflad płytkich, w których chcemy trzymać np. ostre przedmioty – korkociąg czy nóż do pizzy… Wówczas zabezpieczą dno przed zarysowaniem, a do tego ułatwią utrzymanie czystości (wystarczy je wyjąć i umyć).

Tym, którzy marzą o porządku na wyższym poziomie, spodobać się mogą np. specjalne wykłady na przyprawy. Metalowy, odpowiednio przycięty stelaż wystarczy włożyć do szuflady i ułożyć na nim szklane słoiczki, by wszystkie zioła były piękne wyeksponowane, a jednocześnie – łatwo dostępne. Z kolei metalowe uchwyty na talerze, nie tylko utrzymają je w równych stosach, ale też ułatwią ich przenoszenie np. do jadalni.

Na rzeczy nieco większe

Co zaś z rzeczami o większych rozmiarach? Tu wiele możliwości oferują systemy relingów i ścianek wewnętrznych stworzonych z myślą o szufladach Slim Box i Comfort Box marki REJS. Pozwalają one na dokładne rozplanowanie wnętrza, a co za tym idzie również przechowywanych w nich przedmiotów. Relingi uniemożliwiają wyższym produktom np. butelkom czy puszkom, przesuwanie się i przewracanie podczas otwierania i zamykania szuflady. Z kolei ścianki tworzą odrębne boxy pozwalające łatwo posortować zawartość np. kolorowe skarpetki.

Oferowane w dwóch kolorach – białym i szarym, ramy i przegrody można dopasować nie tylko do konkretnej szuflady, ale przede wszystkim do własnych potrzeb. Położenie poszczególnych relingów można w dowolnej chwili zmodyfikować i dostosować do zmieniających się przecież rozmiarów zapasów. Przesunięcie i zamocowanie systemu jest banalnie proste. Wykorzystując je możemy zapomnieć o plączących się kablach ładowarek, pomieszanych kosmetykach, a nawet wylanych sokach i rozsypanych płatkach.

I na rzeczy, które chcemy wyrzucić

Odrębną grupą rozwiązań stworzonych z myślą o utrzymaniu porządku są systemy do segregacji odpadów. W ofercie REJS znaleźć można co najmniej kilka przeznaczonych do szuflad zestawów pojemników, różniących się liczbą i pojemnością wiader, a także sposobem ich mocowania. Niektóre z zestawów np. PRAKTIKO wystarczy wstawić do głębokiej szuflady typu Comfort Box. Prowadnice z pełnym wysuwem ułatwią dostęp do wszystkich pojemników naraz, szczelne pokrywy zabezpieczą przed nieprzyjemnym zapachem, a czytelne oznaczenia na koszach ułatwią selekcję śmieci. Bo w końcu chodzi o to, by sprzątanie trwało krócej i… było rzadziej potrzebne.

www.rejs.eu