Na taśmę obrzeża, gotowe, start!

Przejrzyste i stałe zarządzenie obrzeżem? To jest możliwe, dzięki systemowi zarządzania obrzeżem: zobacz na przykładzie firmy ZB Holzsysteme!

Luisa Schäfer (lewa strona) i Katharina Höppner (prawa strona) codziennie pracują wykorzystując rozwiązania cyfrowe firmy HOMAG

 

„Asystent zarządzania obrzeżem firmy HOMAG to moja najlepsza inwestycja w ciągu ostatnich dwóch lat”.

Manuel zum Buttel, prezes firmy ZB Holzsysteme

Firma ZB Holzsysteme z Rastede w północnych Niemczech specjalizuje się w produkcji mebli i obiektów. Jest ona dostawcą dla wielu zakładów rzemieślniczych i przemysłowych, a także dla architektów, biur projektowych i klientów indywidualnych. Zespół ZB Holzsysteme składający się z siedmiu pracowników nie tylko zapewnia najwyższą jakość, ale także najnowocześniejszą technologię w połączeniu z maszynami i cyfrowymi produktami firmy HOMAG.

Regał na taśmę obrzeża tak jak w książce obrazkowej – każda rolka taśmy obrzeża ma swoje miejsce
… i jest zawsze pod ręką!

Firma ZB Holzsysteme stawia na maszyny i cyfrowe rozwiązania firmy HOMAG

Czy to maszyny CNC, pilarka panelowa do rozkroju płyt SAWTEQ B-300, oklejarka wąskich powierzchni (EDGETEQ) czy maszyna STORETEQ S-200 jako połączenie pilarki i magazynu – to park maszynowy składający się w większości z maszyn firmy HOMAG.  Nie tylko maszyny umożliwiają wydajniejszą pracę, ale również zastosowanie produktów cyfrowych znacznie ułatwia proces produkcyjny. Manuel zum Buttel oraz Katharina Höppner wspierają swój proces obróbki za pomocą systemu do zarządzania taśmą obrzeża firmy HOMAG. Cyfrowy asystent taśmy obrzeża, znany również jako Edgeband Management Set, umożliwia przegląd wszystkich informacji na temat materiału obrzeża oraz jego zasobów.  Szybkie i łatwe odnajdywanie właściwej taśmy obrzeża bez długiego wyszukiwania i zachowanie pełnej  przejrzystości – dokładnie to było życzeniem prezesa firmy. Dlatego dla właścicieli firmy ZB Holzsysteme było jasne, że system zarządzania taśmą obrzeża to dla nich idealne rozwiązanie cyfrowe.

Wprowadzanie i wydawanie z magazynu rolki taśmy obrzeża jest łatwe, przejrzyste i pozwala zaoszczędzić czas dzięki cyfrowemu pomocnikowi materialAssist.

Nieograniczone możliwości zarządzania taśmą obrzeża

Dla Manuela zum Buttel było od razu jasne, że asystent taśmy obrzeża może bezproblemowo zarządzać nawet dużymi ilościami taśmy obrzeża.

Poza wyjątkowo wysokim i długim regałem taśmy obrzeża, wrażenie robi również duża liczba taśm obrzeża, z którymi radzi sobie klient: Firma ZB Holzsysteme korzysta z ponad 1000 różnych materiałów obrzeża i ma na stanie 700 rolek taśmy o całkowitej długości ponad 32 000 metrów bieżących. „Od czasu wprowadzenia tego rozwiązania zarządzanie takimi ilościami nie stanowi już problemu. Zawsze mamy podgląd, zawsze wiemy, gdzie znajduje się dana taśma obrzeża i jaki jest nasz stan magazynowy”, opowiada Manuel zum Buttel.

Przyjemność podczas pracy – na tym zależy również praktykantce Luisie Schäfer

Chaos związany z obrzeżami jest od tego czasu już tylko historią. W aplikacji materialManager, która jest częścią systemu zarządzania obrzeżem, wszystkie informacje, takie jak kod obrzeża, kod dekoru, producenci i inne informacje dotyczące danych obrzeża, są centralnie tworzone i zarządzane. W ten sposób już na etapie przygotowywania pracy wszyscy pracownicy mają stały przegląd zasobów magazynowych. Dzięki regałowi taśmy obrzeża w procesie produkcji oszczędzana jest zarówno ilość miejsca, jak i czas, ponieważ szybka zmiana obrzeża nie stanowi już wyzwania i nie występuje długotrwałe wyszukiwanie odpowiedniej taśmy obrzeża. Również poza regałem taśmy obrzeża można magazynować i zarządzać taśmami obrzeża na innych miejscach magazynowych, np. na paletach.

Regał taśmy obrzeża jest obsługiwany przez przynależnego asystenta cyfrowego materialAssist: magazynowanie i wydawanie z magazynu obrzeży jest proste jak nigdy dotąd. Tablet umieszczony na regale taśmy obrzeża gwarantuje, że proces przyjmowania i wydawania z magazynu następuje szybko i łatwo poprzez kliknięcie lub za pomocą podłączonego skanera. Po oklejeniu obrzeży rolka jest ponownie wprowadzana do magazynu, wprowadzane jest jej  zużycie lub wymiar rolki a długość reszty jest automatycznie obliczana w aplikacji materialAssist.

Produkty cyfrowe z możliwością indywidualnej rozbudowy

Pracownicy firmy ZB Holzsysteme znaleźli własną drogę do określania pozostałej długości: „Utworzyliśmy specjalne kody QR, które skanujemy za pomocą naszego skanera, który jest również używany do aplikacji materialAssist, a tym samym jeszcze szybciej ustalamy pozostałą długość taśmy obrzeża” – mówi praktykantka Luisa Schäfer. Również ona z entuzjazmem odnosi się do produktów cyfrowych i uważa, że digitalizacja w rzemiośle jest coraz bardziej powszechna.

Zespół ZB Holzsysteme

Jeszcze więcej cyfryzacji

Nie tylko asystent taśmy obrzeża ma swoje miejsce w stolarni, ale także inne aplikacje i asystenci cyfrowi, jak np. productionManager, znany jako cyfrowa mapa zamówień, wspomagają proces produkcyjny zarówno w przygotowaniu pracy, jak i w samej produkcji.

Również prezes Manuel zum Buttel stawia na cyfrową przyszłość: „Produkty cyfrowe firmy HOMAG umożliwiają mojemu zespołowi i mnie ciągłość procesu obróbki. Każdy pracownik ma dostęp do wszystkich informacji, niezależnie od tego, gdzie się znajduje. Zapewnia to optymalny przegląd zamówień i skuteczne działanie”.

 

Źródło: Homag.com