Jak urządzić funkcjonalną garderobę? 5 prostych zasad

Przy dzisiejszych rozwiązaniach, jakie oferują nam producenci mebli, stworzenie funkcjonalnej garderoby jest możliwe w każdych warunkach. Decyduje umiejętność dobierania odpowiednich produktów do potrzeb i warunków. Co więcej – wcale nie trzeba zatrudniać specjalistów – garderobę można urządzić samodzielnie. Wystarczy pamiętać 
o 5 prostych zasadach.

• Weź pod uwagę swoją przestrzeń.
Funkcjonalna garderoba to taka, która wpisuje się w indywidualne potrzeby, ale też możliwości. Do jej stworzenia nie potrzeba dużej przestrzeni – warto zadbać jednak o minimum, czyli ok. 3,5 m2. Dobrze także pamiętać, że wydzielenie w tym celu osobnego pomieszczenia nie jest konieczne – szczególnie jeśli poruszanie się po garderobie i korzystanie z niej miałoby być później utrudnione.
– Urządzając garderobę ważne jest, aby zadbać o odpowiednią głębokość szafy. Żeby swobodnie umieścić w niej ubrania na wieszakach, powinna mieć minimum 60 cm głębokości. Wybierając rozwiązania, należy zawsze kierować się funkcjonalnością – garderoba powinna być łatwo dostępna i dobrze wpisywać się przestrzeń, w jakiej ją ulokujemy – radzi Andrzej Biedrzycki, product manager z firmy GTV, producenta linii ELITE, której wszystkie elementy są dostępne w wymiarach pozwalających na dopasowanie do korpusów o szerokościach 600, 700, 800 i 900 mm. Dodatkowo producent daje możliwość regulacji szerokości akcesoriów w zakresie 60 mm.


Garderoba ELITE w wersji białej.

• Sprawdź, co masz w szafie.

Kolejnym krokiem jest rozeznanie pod kątem typu ubrań, jakie mamy w szafie. To pozwoli stwierdzić, jakich elementów potrzebujemy. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę wymiary odzieży, która ma być przechowywana w danym segmencie – płaszcze, spodnie 
i długie spódnice – jeśli mają wisieć na wieszakach – potrzebują nawet 150 cm wysokości. 
Z kolei koszulom i bluzkom wystarczy przy tym samym rozwiązaniu jedynie 100 cm.

Kosze ELITE.

Dotychczasowa organizacja szafy i wynikające z niej problemy także mogą wskazać jakich modułów powinno być więcej. Najczęściej to spore stosy ubrań powodują największy problem w utrzymaniu porządku – kluczem jest ułatwienie przeszukiwania 
i przekładania odzieży. Z pomocą przychodzą funkcjonalne kosze i szuflady, które sprawdzą się nie tylko do przechowywania T-shirtów czy jeansów, ale także uporządkują bieliznę i drobne elementy odzieży zimowej – czapki, szaliki i rękawiczki. Takie kosze i szuflady w standardzie mają pełen wysuw i cichy domyk. Dobrze zwrócić także uwagę na sposób składania ubrań – każdy kto nie poznał jeszcze metody składania KonMari, powinien ją przetestować.

• Sprytnie oszczędzaj miejsce.

Producenci oferują bardzo szeroki zakres niestandardowych rozwiązań, ale decyzja o tym, na jaki pomysłowy patent się zdecydować, powinna opierać się przede wszystkim na analizie zawartości szafy – to ona zdeterminuje wymagania wobec nowej garderoby. Poza tym należy zaplanować możliwość umieszczenia rzadziej używanych przedmiotów w mniej dostępnych miejscach – przy samej podłodze oraz powyżej poziomu oczu.

– Posiadając wysoką zabudowę szafy, warto wykorzystać możliwości pantografu, czyli rozwiązania, które pozwala przechowywać na przykład odzież sezonową pod sufitem. W razie potrzeby, w bardzo wygodny sposób możemy opuścić go na dół, do kąta 90 stopni, a więc komfortowej dla nas wysokości – podpowiada ekspert z GTV.


Garderoba ELITE – biała pólka na obuwie.

Z drugiej strony, przy podłodze, można zastosować szuflady (metalowe lub ażurowe) przeznaczone na buty. Ich konstrukcja pozwala na odpowiednie przechowywanie zimowego obuwia lub plażowych klapek, w zależności od sezonu. Dla osób lubiących nosić eleganckie spodnie lub spódnice odpowiednim rozwiązaniem będzie specjalny wieszak z antypoślizgowym wykończeniem poprzeczek z linii ELITE od GTV, który zapobiegnie zagnieceniom.

• Uporządkuj dodatki.

W uporządkowaniu dodatków pomocne są płytkie szuflady z przegródkami (takie posiada organizer z linii ELITE) na zegarki oraz paski, a także ze schowkami i rolkami na drobną biżuterię. Ciekawym rozwiązaniem są także wieszaki na pozostałe akcesoria, które trudno przechowywać w szufladzie, np. paski, apaszki, czy krawaty – mogą być umieszczone w ramach odpowiednich modułów przy bocznej płycie szafy.

Garderoba ELITE – organizer na akcesoria.

• Zadbaj o estetykę.

Należy pamiętać, że przyszła garderoba stanie się nieodłącznym elementem pomieszczenia – warto zadbać, by była estetyczna i dobrze wpisała się w wystrój całego wnętrza. Na odpowiedni dobór wykończenia trzeba zwrócić szczególną uwagę, jeśli garderoba nie będzie znajdować się w oddzielnym pomieszczeniu. W kwestii wykończenia, warto zdecydować się na klasyczne kolory, które nie zaburzą stylu całego wnętrza.

System ELITE – aranżacja w stylu loftowym.

– Projektując rozwiązania zawsze czuwamy nad najnowszymi trendami, dlatego nasza garderoba ELITE dostępna jest w dwóch kolorach – w bieli, która dobrze sprawdzi się w uwielbianym przez Polaków stylu skandynawskim, oraz w antracycie, który będzie odpowiedni dla zyskujących coraz większą popularność wnętrz loftowych – mówi Andrzej Biedrzycki.

Biel i antracyt to kolory, które doskonale pasują także do modnych ostatnio motywów drewnianych i wystroju minimalistycznego.

Garderoba ELITE (film):

O GTV:
GTV to międzynarodowy producent akcesoriów meblowych i oświetlenia. Jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się firm w Polsce. Spółka obecna jest na kilkudziesięciu rynkach w Europie, Azji i Ameryce, a produkty z logo GTV znajdują się w milionach domów i biur na całym świecie. GTV jest firmą w 100% z polskim kapitałem.
Więcej informacji na http://www.gtv.com.pl/pl/.