Jabłka i meble to nie wszystko. Polski handel zagraniczny kryje wiele niespodzianek!

Która polska firma odpowiada za 25 proc. eksportu do Chin? Jaki owoc jest hitem importowym w naszym kraju? Który produkt z Polski rozkochał w sobie Japończyków?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań czekają w najnowszym raporcie iKalkulator.pl. Serwis porównujący produkty finansowe przygotował kompleksowe omówienie danych związanych z polskim eksportem i importem.

Opracowanie powstało na podstawie danych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Transportu oraz GUS, które zostały również zaprezentowane na interaktywnym wykresie podsumowującym wyniki w handlu zagranicznym między 2006 a 2017 rokiem.

Czego można dowiedzieć się z raportu?

  1. Listę 50 pozycji towarowych dominujących w eksporcie Polski w 2017 r. w raporcie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii otwierają części i akcesoria samochodowe oraz kompletne samochody osobowe – razem składają się na niecałe 9 proc. krajowego eksportu.
  2. Jednym z fundamentów polsko-japońskiej wymiany handlowej jest… puch. Japończycy uważają, że ten z Polski jest najlepszy na świecie!
  3. Jedno z polskich przedsiębiorstw jest czołowym producentem trotylu. W Polsce kupuje go nawet globalny koncern założony przez Alfreda Nobla.
  4. Polska to europejski lider w produkcji pieców i kotłów. Popularnością cieszą się zwłaszcza nowoczesne, ekologiczne modele, które spełniają wyśrubowane unijne normy. Co ciekawe, znacznie lepiej sprzedają się za granicą niż w kraju, gdzie wciąż montowane są zanieczyszczające powietrze kopciuchy.
  5. Polski producent klocków depcze po piętach słynnym klockom Lego. I to nie byle gdzie – nawet w Stanach Zjednoczonych!
  6. W 2017 r. eksport do Chin był najwyższy w historii, a aż jedna czwarta jego całej wartości to zasługa tylko jednej polskiej spółki.
  7. Słynna ceramika z Bolesławca cieszy się popularnością na całym świecie. Specjalne zlecenie na zdobione naczynia złożyli ostatnio agenci CIA.
  8. Zajmujemy 32. miejsce na świecie w eksporcie… bananów! W ubiegłym roku sprzedaliśmy ich blisko 60 tys. ton, choć żaden z nich nie wyrósł oczywiście nad Wisłą.
  9. Jesteśmy globalną potęgą w produkcji srebra. W dobrej kondycji jest również eksport polskiego bursztynu, docenianego przede wszystkim w Chinach.

10.  Polskim hitem są papierosy, których sprzedaż w ubiegłym wyniosła aż 2,6 mld euro wpływów – tyle samo co zsumowany handel pieczywem i wołowiną!

Publikacja iKalkulator.pl szczegółowo przygląda się dziesięciu kategoriom towarów oraz przybliża firmy, które dziś śmiało można nazwać liderami polskiego eksportu.