EKSKLUZYWNA KOLEKCJA MEBLI Z CZERWONEGO DĘBU AMERYKAŃSKIEGO W SIECI SKLEPÓW JOHN LEWIS & PARTNERS

John Lewis & Partners, brytyjska sieć luksusowych domów towarowych, zaprezentowała najnowszą kolekcję mebli „Dovetail” wykonanych z czerwonego dębu amerykańskiego, zaprojektowaną przez Bena Fowlera z pracowni Marque Furniture.


W amerykańskich lasach czerwony dąb przyrasta w zawrotnym tempie – wystarczy zaledwie 0,57 sekundy, by pojawił się 1 m³ tego wysoce odnawialnego i wszechstronnego gatunku drewna – jest to równowartość czterech stołów jadalnianych na minutę! Renomowany projektant mebli Ben Fowler z Marque Furniture stosował drewno czerwonego dębu amerykańskiego od lat, zafascynowany jego charakterystycznym usłojeniem i ciepłym kolorem. Co ciekawe, wcale nie czerwonym – nazwę gatunku zapoczątkował przepiękny, intensywny kolor liści jesienią. Mimo to jednak czerwony dąb amerykański nie jest powszechnie wykorzystywany w produkcji mebli i innych elementów wyposażenia wnętrz. Decyzja sieci sklepów John Lewis & Partners o wypuszczeniu pierwszej w historii firmy kolekcji mebli z czerwonego dębu amerykańskiego to pierwszy krok do zmian w europejskich preferencjach odnośnie do gatunku drewna.

– Brytyjscy konsumenci mają ściśle określone preferencje względem drewna, z którego mają być wykonane meble w ich domach, co skłania nas do nieustannych poszukiwań interesujących gatunków – powiedział David Barrett z działu zakupów sieci John Lewis & Partners. – Czerwony dąb amerykański stanowi doskonałą alternatywę dla dębu europejskiego, który jest chyba najczęściej wykorzystywanym gatunkiem w okresie ostatnich 10 lat. Czerwony dąb to piękne i wysoce odnawialne drewno – z pewnością podbije serca naszych klientów – dodał David Barrett.

Jednak nie tylko aspekty ekologiczne sprawiły na przedstawicielach sieci John Lewis & Partners ogromne wrażenie. Kolekcja „Dovetail” autorstwa Bena Fowlera to także znakomicie zaprojektowane, eleganckie, a przy tym współczesne meble, które wydobywają piękno materiału, prezentując przy tym najwyższej klasy rzemiosło, szczególnie widoczne w detalach.

– Dostarczyliśmy sieci John Lewis & Partners wyniki badań dotyczących wszechstronnego zastosowania i odnawialnych zasobów czerwonego dębu amerykańskiego – tłumaczy David Venables, Dyrektor AHEC na Europę. – Ben Fowler jest ogromnym zwolennikiem tego gatunku drewna, więc bardzo nas cieszy fakt, że mieliśmy swój udział w powstaniu tej niezwykłej kolekcji mebli – dodał David Venables.


Nazwa kolekcji „Dovetail” pochodzi od połączenia zwanego w stolarce jaskółczym ogonem. Wymyślono je w czasach, gdy elementy drewnianych kredensów były łączone przy pomocy złączy jednocześnie mocnych, funkcjonalnych, jak i atrakcyjnych wizualnie. Połączenie na jaskółczy ogon jest charakterystyczne dla całej kolekcji „Dovetail”. Uchwyty wykonane są na bazie wczepów, przymocowanych do drzwiczek i frontów szuflad. Z kolei pionowe kolumny po bokach szafek tworzą elegancki, kontrastujący detal na blatach, nadając meblom wyjątkowości.

Charakteru kolekcji „Dovetail” nadają interesujące detale oraz praktyczny, a przy tym piękny design, co znakomicie oddaje styl pracowni Marque Furniture. Kierowana przez Bena Fowlera firma wyróżnia się na rynku najwyższej klasy rzemiosłem i zamiłowaniem do drewna i ekologii.

– Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy zaprojektować pierwszą kolekcję mebli z czerwonego dębu amerykańskiego dla sieci John Lewis & Partners. Jestem wielkim zwolennikiem tego gatunku drewna – dobrze się z nim pracuje, ma znakomite właściwości, a w dodatku jest piękną i wysoce odnawialną alternatywą dla dębu europejskiego – powiedział Fowler, który ma na koncie współpracę m. in. z Marks & Spencer czy Ercol. – Czerwony dąb amerykański jest uwielbiany w Stanach Zjednoczonych, gdzie zdobi wnętrza jachtów klasy J czy apartamentów na Manhattanie. Jestem przekonany, że spodoba się również Brytyjczykom – dodał Ben Fowler.

„Dovetail” to kolekcja kredensów i komód w trzech rozmiarach, doskonale się uzupełniających. Została zaprojektowana w taki sposób, by można było je dowolnie zestawiać, wybierając różne warianty drzwiczek. Kolekcja, mimo że niewielka, zapewnia liczne możliwości przechowywania. Kolekcja „Dovetail” będzie dostępna w sklepach sieci John Lewis & Partners już od początku sierpnia.


Ben Fowler i Marque Furniture

Marque Furniture to firma projektująca i produkująca meble, w której pracuje niewielki zespół bardzo utalentowanych, nagradzanych projektantów. Łączy ich jedno – wszyscy są rzemieślnikami, którzy nauczyli się swojego fachu przy stole warsztatowym. Na ich podejście do projektowania składa się doskonałe rzemiosło, zaawansowana wiedza stolarska, a także głębokie zrozumienie procesu kreatywnego, proekologiczne podejście oraz zamiłowanie do drewna i jego naturalnego piękna. W efekcie projektanci tworzą eleganckie, ponadczasowe, a przy tym innowacyjne i wyjątkowe meble na całe życie. Na czele Marque Furniture stoi Ben Fowler, który ma na koncie projekty dla Marks & Spencer, John Lewis & Partners oraz Ercol. Ben Fowler jest ponadto autorem projektu wnętrza Niemieckiej Opery Narodowej czy ekscentrycznego fotelu do łodzi wykonanego na zlecenie Terence’a Conrana. W zespole Marque Furniture pracują także wielokrotnie nagradzani Simon Pengelly, John Weaver i Nell Beal.

www.marquefurniture.com

AHEC

Przez ponad 20 lat Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) przodowało w promocji drewna w Europie, z sukcesem budując twórczą i wyróżniającą się markę dla amerykańskiego drewna liściastego. Wsparcie AHEC przy tworzeniu kreatywnych projektów takich jak The Wish List, Endless Stair, The Smile czy MultiPly na London Design Festival ma na celu pokazanie potencjału realizacyjnego tych zgodnych ze zrównoważonym rozwojem materiałów i zapewnia wartościową inspirację.

AHEC jako pierwszy zastosował ocenę oddziaływania na środowisko (EIA), którą później przyjęły inne branże. Pomaga ona zbadać wiele możliwych wpływów: zapotrzebowanie na energię pierwotną (ze źródeł odnawialnych i nieodnawialnych), możliwy wpływ na globalne ocieplenie, potencjał zakwaszenia, eutrofizacji i powstawania ozonu fotochemicznego.

www.americanhardwood.org
@ahec_europe

Amerykański dąb czerwony

Amerykański dąb czerwony jest gatunkiem dominującym w amerykańskich lasach liściastych – jego drewno cechuje się charakterystycznym rysunkiem usłojenia oraz niekoniecznie czerwoną barwą. Nazwa gatunku pochodzi przypuszczalnie od barwy liści w sezonie jesiennym. Czerwony dąb amerykański występuje wyłącznie w lasach rosnących naturalnie i niemal wyłącznie na terenie Ameryki Północnej, chociaż bywa sadzony i na innych kontynentach. Z Analizy Inwentaryzacji Lasów (FIA) wynika, że drzewostan czerwonego dębu amerykańskiego obejmuje 18,7% drzewostanu gatunków liściastych w Stanach Zjednoczonych ogółem. Rocznie wycina się prawie 34 mln m3 tego drewna, ale przyrost naturalny w tym samym okresie wynosi ponad 32 mln m3. Biel czerwonego dębu ma zazwyczaj barwę jasnobrązową, a twardziel często różowawą po czerwonawobrązową. Czerwony dąb amerykański ma doskonałe właściwości ogólne związane z wytrzymałością w stosunku do masy. Jest wykorzystywany przede wszystkim do produkcji mebli, podłóg i drzwi, a także w wybranych zastosowaniach w branży budowlanej.

www.redoak.online