EGGER: Dobre wyniki w pierwszym półroczu roku obrotowego firm EGGER

Obrót wzrósł o 8,2%, a zysk EBITDA zwiększył się o 4%

Grupa EGGER z siedzibą w St. Johann w Tyrolu (Austria) wykorzystała ogólną korzystną sytuację ekonomiczną w pierwszym półroczu roku obrotowego 2018–2019 (31 października 2018 r.) i zamknęła go ze skonsolidowanym obrotem wynoszącym 1,43 miliarda EUR i zyskiem EBITDA wynoszącym 231,4 miliona EUR. Prognozy dotyczące kolejnego półrocza również są optymistyczne.

Zarząd Grupy EGGER, od lewej: Walter Schiegl (dyrektor Grupy EGGER ds. produkcji i rozwiązań technicznych); Thomas Leissing (dyrektor Grupy EGGER ds. księgowości, administracji i logistyki), Ulrich Bühler (dyrektor Grupy EGGER ds. sprzedaży i marketingu)

– Satysfakcjonujący obrót i dobry wyniki to suma korzystnej sytuacji ekonomicznej, możliwości produkcyjnych naszych 18 nowoczesnych zakładów oraz wspólnej pracy 9 600 pracowników – powiedział w dniu publikacji bilansu Thomas Leissing, dyrektor ds. księgowości / administracji / logistyki i rzecznik zarządu Grupy. Obrót grupy EGGER w pierwszej połowie roku 2018/2019 wyniósł 1,432 miliona EUR, czyli o 8,2% więcej niż w ubiegłym roku. Skorygowany zysk EBITDA (zysk przed potrąceniem odsetek, podatków i amortyzacji; oszacowany w Argentynie według IAS 29/bilans inflacji nie zostały wzięte pod uwagę) wzrósł o 4%, sięgając 231,4 miliona EUR. Skorygowany zysk EBITDA wynoszący 16,2% (w roku ubiegłym: 16,8%) utrzymuje się na dobrym poziomie.

Globalne zyski w branży produktów dekoracyjnych

Firma EGGER odnotowała najwyższy wzrost obrotu w segmencie mebli i wyposażenia wnętrz (Produkty dekoracyjne EGGER), osiągając wynik ogólnie założonego planu w wysokości 76,5%. Sprzedaż w tym segmencie wzrosła na wszystkich rynkach w porównaniu do ubiegłego roku i wyniosła 1222,6 miliona EUR (+3,8%). W przypadku podłóg (Produkty podłogowe EGGER) sytuacja rynkowa w całej Europie nadal jest trudna. Mimo to zwiększyła się liczba zamówień w zakładzie w Gagarinie w Rosji. Oznacza to, że sprzedaż w tym dziale wzrosła do 225,3 miliona EUR (4,7%), co stanowi 14,1% całkowitego obrotu. Firma EGGER po raz pierwszy włączyła do półrocznego bilansu nowo utworzony segment pod nazwą „Inne”, który obejmuje działalność grupy taką jak: tartak w Brilonie (Niemcy) i argentyński zakład w Concordii kupiony w 2017 r. Obrót w tym segmencie wynosi 151,1 miliona EUR i obecnie stanowi 9,4% obrotu grupy.

Zakład EGGER w siedzibie firmy w St. Johann w Tyrolu (AT)

Trwa ciągły rozwój

Dobre wyniki, które osiągnęliśmy, są podstawą do dalszego rozwoju: W ostatnich miesiącach grupa EGGER inwestowała w rozwój prawie wszystkich zakładów, włączając dodatkowe możliwości wykończeniowe i optymalizacją logistyki.
Szczególnie widoczne jest to w 19. zakładzie firmy EGGER w Biskupcu (Polska). Przez ostatnie półtora roku budowaliśmy tam najnowocześniejszy zakład wytwarzania produktów drewnopochodnych w Europie. Prace budowlane i montażowe zostały już zakończone. – Mamy nadzieję, że produkcję rozpoczniemy w najbliższym czasie– mówi Walter Schiegl, dyrektor Grupy EGGER ds. rozwiązań technicznych i produkcji. Natomiast firma EGGER dopiero rozpoczyna budowę zakładu w Lexington w Karolinie Północnej (Stany Zjednoczone). Uroczysta ceremonia otwarcia zakładów produkcyjnych powstałych w ramach tego projektu od podstaw miała miejsce z początkiem listopada 2018.
W pierwszych sześciu miesiącach roku obrotowego 2018/19 firma EGGER dokonała inwestycji na kwotę 242,9 miliona EUR (w roku ubiegłym: 264,4 miliona EUR). Na inwestycje związane z utrzymaniem budynków i maszyn wydano 40,4 miliona euro (w roku ubiegłym: 36,3 miliona EUR), a na inwestycje rozwojowe 202,5 miliona EUR (w roku ubiegłym: 228,1 miliona EUR). Wraz ze wzrostem inwestycji rośnie też liczba pracowników. Dnia 31.10.2018 r. firma EGGER zatrudniała 9 617 pracowników (średnia roczna: 9422; +10,4% w porównaniu do ubiegłego roku).

Pozytywne prognozy dotyczące kolejnego półrocza

Firma EGGER oczekuje stabilnego rozwoju w drugim półroczu na wszystkich rynkach europejskich i na rynku rosyjskim. Prognozy dla największego segmentu produktów, czyli mebli i wyposażenia wnętrz, są stabilne we wszystkich lokalizacjach. Ulrich Bühler, dyrektor grupy EGGER ds. sprzedaży i marketingu, twierdzi, że wyzwanie dla firmy EGGER będzie stanowić nowy rynek południowoamerykański. Szczególne wyzwanie stanowi wysoka inflacja i spadek wartości peso argentyńskiego. Naszym celem w tym zakresie jest rozwój dotychczasowej tylko regionalnej sprzedaży produktów pochodzących z tej lokalizacji również w innych regionach Ameryki Północnej i Południowej. Cieszymy się, że mogliśmy w pełni zintegrować nowy zakład w Concordii ze wszystkimi procesami grupy.
W przypadku segmentu podłóg firma EGGER biorąc pod uwagę konkurencję, liczy na stabilną sytuację z lekkimi tendencjami wzrostowymi w Europie Zachodniej. Przewiduje się wzrost w segmencie podłóg laminowanych w Rosji i krajach sąsiadujących. Utrzymujący się w ostatnim czasie duży popyt na rynku płyt OSB po raz kolejny zmniejsza się sezonowo, natomiast popyt na produkty budowlane utrzyma się na dobrym poziomie również w 2019 r.

 

Oprócz geopolitycznej niestabilności i problemów związanych z walutą i inflacją w Argentynie, kluczowe ryzyko dla firmy EGGER stanowi rozwój rynków surowców, a w szczególności brak drewna. Firma wychodzi naprzeciw tym problemom poprzez stosowanie dodatkowych udoskonaleń i inwestycji mających na celu polepszenie sytuacji surowca i sytuacji energetycznej oraz poprzez ciągłą optymalizację użycia materiałów i kosztów. Firma EGGER spodziewa się że, podjęte środki zapewnią stabilny rozwoju firmy również w drugim półroczu na wszystkich rynkach europejskich oraz na rynku rosyjskim i umożliwią w pełni wykorzystanie mocy produkcyjnych wszystkich zakładów.

 

Półroczny raport finansowy firmy EGGER za rok 2018/2019 jest już dostępny pod adresem www.egger.com/credit-relations.

 

***

O firmie EGGER
Jest to rodzinna firma założona w 1961 roku i zatrudniająca obecnie około 9 600 osób. W 18 zakładach na całym świecie wytwarza się szeroki asortyment materiałów drewnopochodnych (płyty wiórowe, OSB i MDF) oraz tarcicę. EGGER oferuje swoje produkty klientom z branży meblarskiej, dystrybucji drewna i DIY na całym świecie. Produkty firmy EGGER można znaleźć w przestrzeniach prywatnych i publicznych, takich jak kuchnie, łazienki, sypialnie, biura, hotele i sklepy. EGGER jest dostawcą pełnego asortymentu dla przemysłu meblarskiego i wyposażenia wnętrz, konstrukcji drewnianych i podłóg laminowanych.

Grupa EGGER prezentuje stabilne półroczne sprawozdanie finansowe

Obrót w pierwszym półroczu roku obrotowego 2018/2019: 
1,43 miliarda EUR (+8,2% w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym)
Skorygowany zysk EBITDA wzrósł do 
231,4 miliona EUR (+4% w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym)Obrót zwiększa się we wszystkich kluczowych regionach geograficznych i dla wszystkich obszarów produktowych
Inwestycje w pierwszym półroczu 2018/2019 roku o łącznej wartości 242,9 miliona EUR
9 617 pracowników w grupie EGGER (stan na 31.10.2018 r.)