DREWNO I ARTYKUŁY Z DREWNA

Okna, drzwi, poligrafia i… europalety – oto najmocniejsze punkty polskiego przerobu drewna. Mamy się czym chwalić, nie tylko w Europie.

 

Wyroby z drewna to segment, w którym od kilku lat notujemy dodatnie saldo handlu zagranicznego. Jak wynika z raportu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, w ubiegłym roku łączna wartość eksportu w tej kategorii przekroczyła 10 mld euro, stanowiąc niecałe 5 proc. całego krajowego eksportu. Sporo również importujemy – w 2017 r. sprowadziliśmy wyroby z drewna za łączną kwotę 7,1 mld euro.

Jakie produkty cieszą się największą popularnością na zagranicznych rynkach? Które branże mają największy udział w eksporcie wyrobów z drewna?

 

OKNA I DRZWI

 

Jesteśmy europejskim liderem w eksporcie stolarki otworowej, czyli okien i drzwi. Według Centrum Analiz i Badań Rynku ASM ponad 1/5 europejskiego eksportu to właśnie produkty polskich przedsiębiorstw – wyprzedzamy pod tym względem Niemcy, Włochy i Austrię. To nie koniec. W ciągu kilku lat zdobyliśmy również pozycję lidera w produkcji okien i drzwi, spychając na drugą pozycję naszych zachodnich sąsiadów. Jak wynika z liczb przedstawionych przez Centrum Analiz Branżowych, aż 15 proc. spośród ponad 95 mln okien wyprodukowanych w 2017 r. w Europie pochodzi z Polski. Analitycy prognozują, że w tym roku wynik będzie jeszcze lepszy.

 

Polskie firmy sprzedają również coraz więcej poza granicami Unii. W ubiegłym roku zwiększyła się sprzedaż m.in. do Norwegii, Szwajcarii, USA, Rosji czy na Ukrainę. Łącznie w ubiegłym roku nasz kraj opuściło ponad 10 mln okien i drzwi.

Blisko 1/4 polskiego eksportu to produkty grupy VELUX, która w całym kraju ma cztery zakłady produkcyjne: dwa w Gnieźnie, jeden w Wędkowach i jeden w Namysłowie. Ten ostatni specjalizuje się w produkcji okien drewniano-poliuretanowych. Jak wynika z danych CAB, największym producentem drzwi drewnianych w Polsce jest z kolei firma Porta, która chwali się również pozycją lidera w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Jej wyroby powstają w Bolszewie, Ełku Suwałkach oraz w zagranicznej fabryce w Rumunii.

 

W segmencie stolarki budowlanej możemy pochwalić się jeszcze jednym eksportowym hitem – podłogami. Jak wynika z raportu Europejskiej Federacji Przemysłu Pakietowego, Polska posiada aż 19 proc. udziałów w europejskim rynku, co daje nam pozycję lidera.

 

POLIGRAFIA

 

Cichą bohaterką polskiego eksportu jest również polska branża poligraficzna, która przed dwoma laty znalazła się na 7. pozycji na liście 50 najbardziej perspektywicznych działów eksportu według Banku Zachodniego WBK. Polska poligrafia odpowiadała w ubiegłym roku za 0,8 proc. polskiego eksportu – łączna wartość wydrukowanych w Polsce książek, magazynów czy publikacji naukowych wyniosła nieco ponad 1,6 mld euro.

 

Zagraniczni klienci chcą drukować w Polsce, bo nasza poligrafia słynie nie tylko z konkurencyjnych cen, ale przede wszystkim wysokiej jakości, terminowości i oryginalnych projektów (nie bez powodu jednym z naszych książkowych hitów eksportowych są barwnie ilustrowane “Mapy” Aleksandry i Daniela Mizielińskich). Wśród kierunków eksportu polskiej poligrafii dominują rynki europejskie – przede wszystkim Niemcy, Wielka Brytania i Francja.

 

OD EUROPALET DO DOMÓW MODUŁOWYCH

 

Wśród wyrobów z drewna za granicą popularnością cieszą się również polskie europalety. W ich produkcji dominują takie firmy jak Palettenwerk i Palko, CMC, Tor-Pal czy Brzostek. Polska jest dziś jednym ze światowych liderów w produkcji palet EPAL. Dużo sprowadzają ich do siebie Niemcy, którzy w okresie prosperity nie nadążają z produkcją własnych nośników, będących w końcu jednym z kluczowych elementów współczesnej logistyki i transportu.

Krajowym liderem produkcji jest należąca do Kazimierza Kozika rodzinna firma Palettenwerk z Jordanowa. W ostatnich latach przedsiębiorstwo skupiło się na opracowaniu innowacyjnej technologii budownictwa modułowego – chce produkować drewniane prefabrykaty do szybkiej budowy domów. To perspektywa o ogromnym potencjale dla krajowej gospodarki. – W tej chwili może nie jest to widoczna w Polsce gałąź przemysłu przerabiającego drewno. To około 250 firm, które niestety produkują w większości na eksport, przede wszystkim do Skandynawii, Niemiec i Austrii, gdzie nasze firmy są bardzo dobrze widziane i wygrywają przetargi na budownictwo socjalne oraz bardziej ekskluzywne – mówił w rozmowie z Polskim Radiem Mariusz Błasiak z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

https://www.ikalkulator.pl/blog/drewno-i-artykuly-z-drewna/