Drewniana podłoga – trend ponadczasowy

Ściany oraz podłoga stanowią bazę we wnętrzu. To zazwyczaj do nich dobieramy meble, oświetlenie, dodatki, jaki i kolor. O ile otaczające nas przedmioty możemy wymieniać częściej, a ściany przemalowywać, to podłoga z reguły jest wyborem na lata. I dlatego w tym przypadku, podłogę musimy wybrać świadomie, zgodnie z naszym gustem oraz aranżacją całego wnętrza. Nie można przy tym zapominać o wiodących trendach. Szerokie, długie deski, kasetony, jodła francuska, a może heksagony? Na co warto postawić?

Najnowsze trendy nie omijają również podłóg. Choć zmiany w tym obszarze nie zachodzą w tak szybkim tempie, jak ma to miejsce świecie mody, to jednak niektóre materiały czy kolory wyraźnie wiodą prym, podczas gdy inne znikają z rynku.

Drewno to materiał, który się nie nudzi, czy to w meblach, drzwiach czy podłodze. Drewniana podłoga zarówno nowoczesna, jak i w klasycznym stylu, ze względu na użyty materiał zawsze będzie ponadczasowa. Panujące trendy we wnętrzach decydują o popularności określonych wzorów podłóg drewnianych, na co wpływ ma również moda na konkretne gatunki drewna. I tak po latach „boomu” na drewno egzotyczne, obecnie znów zwracamy się ku gatunkom rodzimym.

„Projektując wnętrze musimy pamiętać, że pewne jego elementy powinny pozostać niezmienne przez kilka lat. Tak jest właśnie z podłogą. Podczas pracy z Klientem pokazujemy wiele dostępnych wariantów – faktur, wzorów, czy kolorów. Jednak to my jako architekci musimy cały projekt spiąć w całość. Dla nas podłoga jest bazą. Jeśli stawiamy na drewno, to staramy się unikać wprowadzenia kilku jego kolorów, czy faktur. Drewno to materiał, który nadaje przytulności i „uspokaja wnętrze”, a jeśli wprowadzimy kilka wybarwień – zapanuje chaos. Poza wyglądem podłogi zwracamy również uwagę na jakość. Inną podłogę zarekomendujemy do sypialni, a jeszcze inną do przedpokoju czy łazienki. Wszystko spowodowane jest sposobem użytkowania. Musimy pamiętać o ścieralności, łatwym czyszczeniu czy też wykończeniu podłogi, aby uniknąć np. pośliźnięcia się” – mówi architekt Dorota Maksymowicz, właścicielka biura projektowego THE SPACE. „Drewno to materiał wyjątkowy, można z niego zrobić prawie wszystko. Tak samo, jak coraz częściej spotykamy się z tym, że możemy wybrać skąd pochodzi dane drewno, albo ile ma lat” – dodaje.

Podłogi geometryczne, jodła francuska, a może długie, szerokie deski? Wybór jest duży. Architekt Dorota Maksymowicz zwróciła uwagę na jakość. Jest ona niezwykle istotna, zwłaszcza jeśli chcemy użytkować podłogę przez lata. Ale czy wysoką jakość można połączyć z designem?

GRUPA LARECO oferuje podłogi drewniane lite i warstwowe w bogatej palecie kolorów i wykończeń. Aktualne trendy pokazują, że triumf święci jodła francuska – popularna zwłaszcza w starych kamienicach, a do łask powraca postarzany parkiet klasyczny, charakterystyczny dla wnętrz wiktoriańskich. Na podłogi geometryczne takie jak heksagony, decydują się głównie właściciele nowoczesnych wnętrz, natomiast kasetony zdobią zarówno zabytkowe wille, jak i awangardowe realizacje. Klienci powinni mieć także świadomość, że istnieje możliwość stworzenia podłogi w 100% dedykowanej ich wymaganiom.

„Poza odświeżeniem kolekcji LARECO – „Nature&Design”, stworzyliśmy nową – IMPERI Collection by LARECO – o wyselekcjonowanej gamie kolorów i szlachetnych wykończeniach, w której znajdziemy podłogi geometryczne, ręcznie postarzane, a także wykonane z dębu bagiennego, którego wiek szacowany jest na 600 do 6000 lat. Staramy się nieszablonowo podchodzić do tematu podłóg, dlatego pokazujemy najnowsze trendy i tym samym wyznaczamy nowe kierunki. Zarówno podłogi ręcznie  postarzane, stylizowane, czy podłogi geometryczne, cieszą się podobnym zainteresowaniem, jednak najważniejszym aspektem jest odpowiedni dobór podłogi do konkretnego rodzaju inwestycji” mówi Adam Zińczuk, Prezes GRUPY LARECO. 

Projektowanie wnętrz to zderzenie wizji Klienta i biura projektowego. Z jednej strony zależy nam na efekcie „wow”, a z drugiej na funkcjonalności i użyteczności wnętrza – często niezbędny jest tu kompromis obydwu stron. Idealne połączenie jakości i unikalnego wyglądu, sprawia że drewno jeszcze długie lata będzie gościć w naszych wnętrzach, i wiedzą o tym również producenci podłóg, dlatego są tak elastyczni w budowaniu swojej oferty.

_______________

GRUPA LARECO to jeden z najwszechstronniejszych producentów podłóg drewnianych, litych i warstwowych w Europie. Historia firmy liczy ponad 60 lat i od trzech pokoleń rozwijana jest produkcja oraz nowatorska technologia stosowana przy produkcji podłóg. GRUPĘ LARECO identyfikuje nowatorski design i najwyższa jakość, a swoimi realizacjami może poszczycić się w najbardziej prestiżowych lokalizacjach na całym świecie. www.lareco.pl.

 

The Space to interdyscyplinarne biuro projektowe, które architekt Dorota Maksymowicz założyła w 2007 roku. Do dzisiaj biuro zrealizowało ponad 350 projektów, zarówno wnętrz indywidualnych, jak i komercyjnych. Mocną stroną The Space jest kompleksowość – projektanci zajmują się inwestycją: od projektu do realizacji „pod klucz”. Biuro projektowe specjalizuje się we współpracy z rynkiem horeca, a potwierdzeniem tego jest współpraca z marką Dominium i Salad Story. Ponadto stanowią silne wsparcie projektowe dla inwestycji biurowych. Obecnie zespół tworzy siedmiu specjalistów z zakresu architektury wnętrz, budynków oraz krajobrazu. www.the-space.pl.