Czy boazeria może być modna? Udowadniamy, że tak!

Drewno to jeden z najpopularniejszych materiałów konstrukcyjnych, stosowany właściwie od samych początków ludzkiej cywilizacji. Przez dziesiątki tysięcy lat służyło do produkcji narzędzi, naczyń czy wznoszenia budynków. Dziś zastosowanie drewna wykracza dużo poza ramy budownictwa czy produkcji narzędzi. Drewno coraz częściej stosuje się do produkcji solidnych mebli oraz do wykańczania wnętrz – na deski podłogowe lub na ściany czy sufity. Dlaczego warto ozdabiać ściany mieszkania drewnem? Jakie drewno stosowało się kiedyś, a jakie stosuje się dziś do wykańczania wnętrz? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dalszej części artykułu.

Boazeria – relikt poprzedniej epoki?

Wielu z nas słowo „boazeria” kojarzy się z wyglądającą mało atrakcyjnie, drewnianą ścianą w korytarzu czy przedpokoju u babci. Chociaż ten typ wykończenia wnętrza był bardzo popularny w czasach PRL, jego początki sięgają znacznie dawniej, a konkretniej czasów starożytnych.

Przez wieki boazeria się zmieniała – zmieniał się jej kształt, kolory oraz przede wszystkim materiał, z którego była wykonywana. Ta z czasów PRL kojarzona jest przede wszystkim z deskami z miękkiego drewna sosnowego, które nie tylko wymagało regularnej konserwacji, ale również było wyjątkowo nietrwałe i nieodporne na uszkodzenia mechaniczne. Z czasem pojawiła się również boazeria z innych materiałów – między innymi z korka lub z tworzyw sztucznych. Żaden z wymienionych materiałów nie nadawał się jednak do produkcji wysokogatunkowej boazerii lub paneli ściennych.

Deski na ściany – wersja współczesna

Chcąc dziś obłożyć ścianę drewnem, ma się do dyspozycji bardzo wiele rodzajów desek. Dostępne są one w różnych kolorach, więc z całą pewnością nie będzie problemu z dobraniem najlepszej deski do swojego wnętrza. Deski ścienne oraz sufitowe wykonane są z różnych gatunków drewna – zarówno tych, które występują w naszej strefie klimatycznej, jak i z tych, które rosną w krajach o cieplejszym klimacie.

Co zyskuje wnętrze, gdy jego ściany obłożone są drewnem?

Drewno wielu z nas kojarzy się z ciepłem i bezpieczeństwem domowego ogniska. Dzięki drewnianym mozaikom na ścianach i sufitach wnętrze staje się zdecydowanie bardziej przytulne i ciepłe – nie tylko pod względem panującego w nim klimatu. Grubsze deski ścienne dodatkowo (choć w bardzo niewielkim stopniu) utrudniają odpływ ciepła z pomieszczenia.

Ściany ozdobione drewnem prezentują się bardzo elegancko. Wykorzystując deski drewniane w różnych kolorach, można na ścianie układać rozmaite mozaiki, które będą przykuwać wzrok wszystkich gości. Układając na ścianie wzory warto korzystać z drewna tylko jednego gatunku, ponieważ będzie się ono „równo starzało”, czyli jego struktura i kolor będzie zmieniał się w jednakowym tempie, a do konserwacji będzie można używać tego samego środka. W przypadku wymieszania gatunków może okazać się konieczne używanie różnych lakierów konserwujących.

W jakich pomieszczeniach sprawdza się drewno ścienne?

Dzięki współczesnym technologiom ochrony drewna przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego, możemy stosować drewno ścienne właściwie w każdym pomieszczeniu – począwszy od kuchni, poprzez korytarze, salon, sypialnię, skończywszy na łazience.

 

Drewno w kuchni

Wielu ludziom wydaje się, że drewniana ściana w kuchni się nie sprawdzi, ponieważ jest tam z założenia brudno, gorąco i wilgotno, a w powietrzu unoszą się opary tłuszczu. Okazuje się, że dzięki współczesnym impregnatom tak trudne warunki nie są dla drewna przeszkodą. Stosując specjalne drewno przeznaczone do montażu w kuchni, można cieszyć się piękną mozaiką, bez obaw o jej zniszczenie.

 

Drewno w łazience

Drewno na ścianach można montować również w łazience pod warunkiem, że zostanie ono zabezpieczone we właściwy sposób przed panującą w tym pomieszczeniu wilgocią. Wtedy para wodna, zmienne temperatury i duża wilgotność nie będą stanowiły dla drewna problemu.

 

Drewno w korytarzu

Drewniane ściany w korytarzu to nie tylko gwarancja eleganckiego wyglądu, ale też gwarancja zabezpieczenia ścian przed uszkodzeniami czy zarysowaniami. Stosując deskę dębową lub z innego, twardego gatunku drewna mamy pewność, że będzie służyła przez długie lata.

Drewno w salonie

Salon jest reprezentacyjnym pomieszczeniem każdego mieszkania czy domu, dlatego w nim wszystko powinno być eleganckie. Wyłożenie drewnianą mozaiką choć jednej ściany nada wnętrzu niepowtarzalnego klimatu, który docenią nie tylko domownicy, ale i goście.

 

Drewno w sypialni

Miejscem, w którym najczęściej znajduje się drewno na ścianie w sypialni jest miejsce za łóżkiem, a konkretniej za głową. Tworząc mozaikę drewnianą w sypialni warto zwrócić uwagę na to, aby jej styl oraz kolorystyka były zbieżne z kolorystyką i stylem łóżka oraz innych mebli. Jeśli będzie inaczej, elementy te mogą się „gryźć”.

Wysokogatunkowe deski do wnętrz to wciąż mało popularny produkt w naszym kraju. Firma Kaczkan, która jest producentem takich produktów coraz śmielej wprowadza je na polski rynek, rozszerzając nieustannie swoją ofertę. Chcąc zasięgnąć porady lub zapytać o produkt, warto się do niej zgłosić.

Materiały prasowe: https://www.kaczkan.pl/