Co nowego w świecie łazienek

Pierwsze miesiące roku to czas, kiedy krystalizują się trendy na nadchodzący sezon. Formułowaniu tendencji sprzyjają odbywające się w tym czasie słynne targi: IMM w Kolonii, Salone del Mobile w Mediolanie, ISH we Frankfurcie oraz MosBuild w Moskwie. Podczas gdy dwa pierwsze wydarzenia skupiają się na meblach i wzornictwie, ISH i MosBuild prognozują, co będzie modne w świecie łazienek i jakie rozwiązania technologii sanitarnej sprawdzą się w najbliższej przyszłości.

Rozwiązania smart, ekologia i funkcjonalizm z jednej strony, czerń, nietypowe materiały oraz odważny miks wzorów i faktur z drugiej – to wątki, które zdominują w tym roku łazienkowy rynek. Już teraz możemy wyróżnić kilka trendów, które pomogą nam urządzić domowe spa.

Inteligentna łazienka

Ma być intuicyjna, samoobsługowa i zapewniać najwyższy komfort. Wśród kosmicznych pomysłów, jakie zaproponowali producenci łazienkowi na ten sezon, znalazły się m.in. cyfrowa kabina prysznicowa sterowana głosowo lub za pomocą aplikacji czy szczotka toaletowa w 99% wolna od zarazków. Szczególnie wyróżniał się system prysznicowy Hansgrohe, w którym można dowolnie programować oświetlenie i muzykę, oraz aplikacja Laufen pozwalająca konfigurować instalowane produkty z tabletu.

Nieoczywiste materiały

Spośród polecanych w łazienkach materiałów trzy wyraźnie wybijają się na prowadzenie. 
Po pierwsze matowa ceramika – ciekawa alternatywa dla tej tradycyjnej i błyszczącej, pozwalająca tworzyć wnętrza odważne i niebanalne. Po drugie – aluminium podlegające recyklingowi, ukłon w stronę bycia eko. I wreszcie – hit tego roku – lastriko, sztuczny kamień uzyskany z połączenia wody, cementu i grysu. Dawniej lastriko stosowane było głównie na klatkach schodowych i dlatego wielu osobom źle się kojarzy. Zupełnie niepotrzebnie! Materiał znany jest od wieków – już w starożytności robiono z niego posadzki. Dziś przeżywa drugą młodość. Terrazzo (bo takiej nazwy wielu producentów woli używać) wykorzystywane jest na podłogach, powstają z niego płytki ścienne czy blaty. Kolorowe lub surowe, gładkie albo z drobnymi kamyczkami, przypomina naturalny kamień, ale łatwiej utrzymać je w czystości i nawet po wielu latach wciąż wygląda jak nowe.

Z mniej rewolucyjną, ale ciekawą propozycją wyszedł Cersanit, który we frontach mebli zastosował płytki gresowe. Uwagę zwracały też brodziki: Sanplastu, wykonane z odlewu mineralnego oraz New Trendy zrobione z konglomeratu. Ten ostatni coraz wyraźniej wypiera akryl, bo choć cięższy, jest znacznie bardziej odporny na zarysowania, zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne.

Loftowe spa

Industrialny salon, industrialna kuchnia, czemu nie industrialna łazienka? Aby stworzyć w domowym spa charakterystyczny loftowy klimat, producenci stawiają na czarne detale: począwszy od baterii, przez czarne umywalki i lampy, po – uwaga: prawdziwa rewolucja! – czarne profile w kabinach prysznicowych. Jeszcze dalej idzie marka New Trendy, która oprócz profili (matowych – jak chcą najnowsze trendy) proponuje również ceramiczny nadruk na szklanych drzwiach kabiny (kolekcja New Modus Black). Ten wyrazisty akcent, inspirowany industrialnymi przeszkleniami na stalowych konstrukcjach dodaje wnętrzu nowoczesnego sznytu i pazura. Jest też na tyle ponadczasowy i uniwersalny, że sprawdza się w różnych aranżacjach (również tych bardziej klasycznych).

Maxi i mini

Trendy pokazują dobitnie: w parze z maksymalną ergonomią idzie minimalistyczna estetyka. Ma być prosto i funkcjonalnie, przy jednoczesnym zachowaniu dbałości o szczegóły. Dobrym przykładem tych założeń jest bateria prysznicowa Cockpit marki Kludi wzorowana na kokpitach samolotów – dwa duże pokrętła umieszczone na szerokim panelu nachylonym pod kątem 40 stopni są niezwykle praktyczne i intuicyjne w obsłudze.

W purystyczny trend łazienek wpisał się też Cersanit z ceramiką Crea. Lekka optycznie cienkościenna geometryczna umywalka nablatowa na pewno spodoba się miłośnikom subtelnych i wysmakowanych łazienek.
Minimalizm, harmonia i optyczne wyciszenie to także myśl przewodnia marki New Trendy, która na tegorocznych targach ISH i MosBuild pokazała serię funkcjonalnych i eleganckich kabin. Pierwsza to Reflexa, o delikatnej i nowoczesnej formie okuć zlicowanych z taflą szkła. Druga – tegoroczna premiera – to Eventa zaprojektowana przez Łukasza Paszkowskiego. Żadna z nich nie przysporzy problemów w codziennym użytkowaniu. Reflexa ma szkło hartowane z powłoką Active Shield, na której cząsteczki wody nie zatrzymują się i tym samym nie pozostawiają kamiennego osadu. Dodatkowo kabina wzbogacona została o rynienkę montowaną na dolnej krawędzi drzwi, która zapobiega ściekaniu wody na podłogę.

Szyte na miarę

Komfort użytkowników i szeroki wachlarz możliwości to kolejny ważny trend w projektowaniu wyposażenia łazienek. Zgodnie z założeniem, że udana aranżacja wymaga indywidualnego podejścia, specjaliści z New Trendy oferują kabiny na wymiar o nietypowych kształtach czy specyficznych parametrach. Klienci mogą też skorzystać z intuicyjnego narzędzia, jakim jest konfiguratorkabin.pl, który umożliwia idealne dopasowanie modelu do zastanej przestrzeni. Z kolei Kludi przekonuje do baterii zaprojektowanych według koncepcji FreiRaum, co oznacza, że armatura wannowa i natryskowa znajduje się bliżej ściany, pozostawiając więcej miejsca dla użytkownika – rzecz szczególnie ceniona w niewielkich wnętrzach. Słowem, wiele marek dobitnie uświadamia sobie konieczność wychodzenia naprzeciw niestandardowym wymaganiom. W końcu w świecie masowej produkcji coraz częściej chcemy czuć się wyjątkowi, oryginalni i nieszablonowi – dobrze, że specjaliści z branży łazienkowej dają nam ku temu okazję.